فرار دولت از پرداختن به جزئیات قراردادهای جدید نفتی برای مردم/ شرفی: نباید منافع شخصی را به منافع ملت ایران الویت داد/ خادمی:قراردادهای جدید نفتی یک اشتباه بزرگ است

قراردادهای جدید نفتی که ابعاد و جزئیات آن توسط وزیرنفت پنهان مانده است و مردم چیزی از آن نمی دانند، به یکی از مباحث داغ این روزها تبدیل شده است که به دنبال آن، جلسه  غیرعلنی مجلس شورای اسلامی برای شفاف سازی این قرارداد هم بی فایده بود.

به گزارش پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، در دوران تحریم، شرکت‌های خارجیِ نفتی از ایران رفته بودند و دولت می‌خواست با استفاده از فضای پس از تحریم، آنان را دوباره به ایران برگرداند. نظر دولت این بود که شرکت‌های خارجی میل مشارکت مجدد در ایران را ندارند و ما باید قراردادهای نفتی را برای آن‌ها جذاب کنیم. برای بازنگری در قراردادهای نفتی، کمیته‌ای تشکیل شد. کمیته‌ای به سرپرستی سیدمهدی حسینی که کارش را بی‌سروصدا شروع کرد و بالاخره به قراردادی رسید به اسم آی.پی.سی.

همه منتظر بودند که قرارداد جدید را ارزیابی کنند. اما اصل قرارداد محرمانه نگه داشته شد. ناگهان نگرانی‌های بسیاری برانگیخته شد. انگیزۀ وزارت نفت از مخفی نگه داشتن مفاد قرارداد چیست؟ در قرارداد جدید، چه اتفاقی در حال وقوع بود؟ اما سرانجام فشار رسانه ای و مخالفت نمایندگان مجلس باعث شد که این موضوع به مجلس کشیده شود.

جلسه غیرعلنی برای بررسی قرادادهای جدید نفتی

روز گذشته جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی قراردادهای جدید نفتی برگزار شد و مخالفان و موافقان این قراردادها نظر خود را بیان کردند. نکته‌ای که در جلسه امروز بارز بود دست پر مخالفان قراردادهای جدید نفتی بود اما جلسه امروز را باید یک جلسه بی‌نتیجه بدانیم چون هیچ تصمیم‌گیری در مورد قراردادهای نفتی صورت نگرفت تا زنگنه بیش از پیش خوشحال باشد!

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی، گفت: مخالفان قراردادهای جدید نفتی در جلسه غیرعلنی مجلس عنوان کردند که تنها ۴ صفحه از ۱۳۱ صفحه قراردادهای جدید نفتی به هیأت تطبیق مصوبات با قوانین ارسال شده است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مچلس درمورد بررسی قراردادهای جدید نفتی گفت: نمایندگان مخالف صحبت‌های وزیر نفت و قراردادهای جدید نفتی عنوان می‌کردند که ما تا سال ۸۸ تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کردیم و از سوی دیگر می‌گفتند چرا بعد از ۳۷ سال و این همه نیروی متخصصی که در اختیار داریم، باید به شرکت‌های شل و توتال و دیگر شرکت‌های خارجی متوسل شویم.

وی افزود: نمایندگان مخالف الگوی جدید قراردادهای نفتی می‌گفتند که با توجه به اینکه متن انگلیسی قراردادهای جدید نفتی ۱۳۱ صفحه است، اما فقط ۴ صفحه از آن به هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارسال شده است و از سوی دیگر هیأت مدیره شرکت ملی نفت نیز حاضر نشدند الگوی جدید قراردادهای نفتی را بپذیرند و مدیران این شرکت روز گذشته اطلاعیه‌هایی را در این باره صادر کردند.

نظر مخالفات و موافقان

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مخالفان قراردادهای جدید نفتی عنوان کردند با این قراردادها تکنولوژی‌های جدید به کشور وارد نمی‌شود و از سوی دیگر شرکت‌های طرف این قراردادها به سراغ میادینی می‌روند که به نفع آنها باشد و نه میادینی که مدنظر ماست و از سوی دیگر با این رویه خام‌فروشی توسعه پیدا می‌کند.

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: مخالفان قراردادهای نفتی گفتند شرکت توتال در یکی از کشورهای همسایه ما چاه‌های گازی را حفر کرده تا گاز این کشور  در میدان مشترک به طرف ما نیاید و با این کار ۳ هزار میلیارد مترمکعب گاز ما را از بین برده است.

وی افزود: نمایندگان موافق قراردادهای جدید نفتی و وزیر نفت عنوان کردند که تکنولوژی ما در حوزه نفت پایین است و از سوی دیگر ما از نظر نیروی انسانی متخصص، نیروی کافی در اختیار نداریم و دیگر اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در داخل کشور امنیت کشور را بالا می‌برد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت:‌ این گروه از نمایندگان می‌گفتند دید کشورهای اروپایی منفعت‌طلبانه است، پس بنابراین واگذاری حوزه‌های نفتی به آنها باعث می‌شود تا این کشورها در تأمین امنیت ما کمک کرده و شرکت داشته باشند.

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: همچنین این نمایندگان عنوان می‌کردند که ما نباید شعارهای فضیلت‌گرایی بدهیم و نیز می‌گفتند منافع ما را کشورهای منطقه که با ما دارای میادین مشترک هستند، می‌برند و ما باید به دنبال برداشت از این میادین باشیم.

وی افزود: پس از انتقادات نمایندگان به صحبت‌های وزیر نفت در جلسه غیرعلنی مجلس، وزیر در پاسخ به این انتقادات عنوان کرد که افزایش تولید نفت ما، مابقی دیوار تحریم را فرو خواهد ریخت.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زنگنه عنوان کرد که هم اکنون عراق و عربستان بیش‌تر از ما نفت تولید می‌کنند و ما در جریان امضای این قراردادها به دنبال واردات تکنولوژی به کشور هستیم.

حاجی‌دلیگانی در پایان خاطرنشان کرد: در پایان جلسه غیرعلنی مجلس رأی‌گیری در خصوص قانع شدن یا قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر نفت انجام نشد، اما عمده ابهامات در خصوص الگوی جدید قراردادهای نفتی باقی ماند و برطرف نشد.

نمایندگان به زنگنه گفتند اگر قراردادها اصلاح‌ نشود با آن مخالفت می‌کنیم

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: نمایندگان در جلسه غیرعلنی به وزیر نفت گفتند که در صورت عدم اصلاح الگوی جدید قراردادهای نفتی با این قراردادها مخالفت می‌شود.

یحیی کمالی‌پور نماینده مردم جیرفت و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره نشست غیر علنی امروز نمایندگان با بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت درباره قراردادهای جدید نفتی، گفت: در این جلسه نمایندگان مجلس انتقادات خود را نسبت به الگوی جدید قراردادهای نفتی اعلام کردند.

وی افزود: وزیر نفت نیز در این جلسه نسبت به انتقادات جدی نمایندگان پاسخهایی را مطرح کرد.

نماینده مردم جیرفت در مجلس تاکید: نمایندگان در جلسه به این جمع‌بندی رسیدند که در صورتی که منویات و نظرات رهبر معظم انقلاب درباره ایرادات الگوی شیوه‌نامه قراردادهای جدید نفتی -که پیش از این به مجلس ارائه شده بود-، رعایت نشود، با این قراردادها موافقت نمی‌کنیم.

کمالی‌پور در خاتمه تاکید کرد که اگر این موارد اصلاح نشود،  قطعاً مجلس با قراردادهای جدید نفتی موافقت نمی‌کند.

جزئیات قراردادهای جدید نفتی را باید به مردم بازگو کرد

سلام امینی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز گفت: این حق مسلم مردم ایران است که از جزئیات قراردادهای نفتی مطلع شوند و وزیرنفت نمی تواند آن را از مردم پنهان کند و ما موضوع قراردادهای نفتی را روز گذشته در مجلس بررسی کردیم و امروز هم این روند ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: تذکرات رهبرانقلاب در خصوص این قراردادها، فصل الخطاب برای نمایندگان مجلس است.

قراردهای جدید نفتی،یک اشتباه بزرگ است

هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز با بیان اینکه دولت نسخه اصلی قراردادها را محرمانه نگه داشته است، گفت: از نظر ما، بستن این قراردادها اشتباه است.

وی ادامه داد: چنین قراردادهایی، ظلم در حق مردم کشورمان است و نمایندگان مجلس هم نباید در این خصوص کوتاه بیایند، چرا که نماینده ملت هستند و باید در جزئیات این طرح وارد شوند و آن را با مردم در میان بگذارند.

نباید منافع شخصی را به منافع ملت ایران الویت داد

غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز با بیان اینکه قراردادهای جدید نفتی، مورد موشکافی و دقت نظرکافی واقع می‌شود و نظارت قراردادهای نفتی، حق مسلم نمایندگان مجلس است، گفت:هرگونه قراردادی در صنعت نفت که منافع ملی را تهدید کند مورد قبول نمی باشد.

وی افزود: ما باید در بستن قراردادهایمان طوری عمل کنیم که به نفع  مردم کشورمان باشد و برای همین، نیاز است که جزئیات این قرارداد را برای مردم بازگو کنیم و اگر می بینیم که طرف مقابل از بستن این قرارداد سود بیشتری می برد، جلوی آن را بگیریم.

شرفی در پایان افزود: نباید منافع شخصی را به منافع ملت ایران الویت داد.

انتهای متن/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *