رییس شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی:

رهاسازی یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه/همه مسئولین و مردم باید پاسخگو باشند

رییس شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: بر اساس پیش بینی ستاد احیا آخرین آماری که داشتیم امسال بیش از یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه از سدها رهاسازی شده است.

به گزارش پردیس خبر به نقل ازتیار؛ کامران دانشجو در مراسم افتتاحیه شانزدهمین گردهمایی بانوان شاغل در شرکتهای آب و برق گفت: آذربایجان غربی این افتخار را دارد که ۱۲ هزار شهید گلگون کفن تقدیم ایران اسلامی کرده است.

وی افزود: استان آذربایجان غربی ۴۳ هزار و ۶۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که ۲ و چهار دهم مساحت کل کشور را با حدود ۳ میلیون نفر جمعیت که ۴ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل داده است در این استان است.

رییس شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی اظهار کرد: در حوزه آب استان ۱۲ سد در حال بهره برداری داریم که یک میلیارد و ۸۴۵ میلیون متر مکعب حجم ذخایر سد استان است منتها حدود هفت سد به حوزه آبریز دریاچه ارومیه می ریزند.

وی تصریح کرد: حدود ۱۲۰ هزار هکتار شبکه آبیاری مدرن و نیمه مدرن افتتاح شده و ۷۰ هزار شبکه آبیاری مدرن در حال احداث است و مساحت حوزه آبریز دریاچه ارومیه حدود ۵۱۷۶۲ کیلومتر مربع است.

دانشجو با بیان اینکه مساحت حوزه آبریز دریاچه ارومیه فقط در استان ۲۶ هزار و ۴۸۶ کیلومتر مربع است، افزود: ۵۲ درصد کل حوزه آبریز دریاچه در استان اذربایجان غربی است که مساحت تخلیه آبی دریاچه و جزایر داخل آن ۶هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربع است.

وی خاطر نشان کرد: امسال حدود دو درصد نسبت به سال قبل از نظر بارشها منفی بودیم و تراز دریاچه ارومیه در حداکثر وضعیت حدود ۱۲۷۸٫۴۴ بوده و حدود سی میلیارد مترمکعب آب دارد.

رییس شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۷۸ است، گفت: بر اساس پیش بینی ستاد احیا آخرین آماری که داشتیم امسال بیش از یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه از سدها رهاسازی شده که در برنامه ریزی ۱۵ ساله احیای دریاچه ارومیه پیشرفت داشتیم.

وی ادامه داد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۴ سانتی متر بالاتر است و متأسفانه از سال ۷۴ دریاچه هر سال بطور متوسط نیم متر افت داشت که مورد بی توجهی قرار گرفت تا کنون که تازه مسئولین به فکر افتادند و باید همه مسئولین و مردم باید پاسخگو باشند.

دانشجو از تغییرات اقلیمی و برداشت های سنتی بی رویه آب گلایه کرد و گفت: باید ارگانهای ذیربط با این مسئله برخورد کند.

انتهای پیام/م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *