رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان:

قراردادی بین سرمایه گذاران خارجی و زنجانی منعقد نشده است/ استقبال خوب سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان با اشاره به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در استان زنجان گفت: تاکنون قرار داد همکاری بین سرمایه‌گذاران خارجی و سرمایه‌گذاران زنجانی بسته نشده است.

به گزارش پردیس خبر؛ علی اکبر نظری در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا, با اشاره به ما به دنبال این هستیم که بعد از اینکه ما پتانسیل و سرمایه‌گذاران را شناسایی کردیم این به سفارت‌های خود برای جذب سرمایه گذار ارسال کنیم و همچنین مهمترین بحث در سفرهای اتاق بازرگانی بحث صادرات و توسعه این بخش بوده است.

وی از حضور یک گروه سرمایه گذاری از اسپانیا در استان زنجان خبرداد و گفت: این گروه سرمایه گذار از پروژه گاوازنگ زنجان بازدید کردند و مورد استقبال این سرمایه گذاران قرار گرفته و در ما نیز در انتظار جواب مطالعات آنها هستیم.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان با اشاره به اینکه سرمایه گذاران خارجی در قدم نخست شرایط استان زنجان برای سرمایه گذاری بررسی می‌کنند، ابراز کرد: ما باید در این جهت پیام‌های مثبت و یکنواختی را برای این سرمایه گذاران انتقال کنیم و اگر نتوانیم پیامهای منسجم از طرف ارگان‌ها به آنها منتقل کنیم ممکن است در جذب سرمایه‌گذاران خارجی موفق نباشیم.

امضای تفاهم نامه همکاری با اتاق‌های کشور‌های مختلف

وی در خصوص تاثیرات سفر هیئت‌های مختلف خارجی و سفرای کشور‌های مختلف برای استان زنجان گفت: هنوز قردادی در این راستا بسته نشده است تفاهم نامه‌هایی همکاری بین اتاق بازرگانی استان زنجان با اتاق بازرگانی کشور‌های مختلف امضا شده است.

نظری خاطر نشان کرد: همان گونه که می‌دانید کار‌های تجاری و سرمایه گذاری زمانبر بوده و ان گونه نیست ما انتظار داشته باشیم که با حل برجام همه مشکلات بلافاصله حل شود.

وی بیان کرد: در مدت هشت ماه گذشته از کشور‌های مختلف برای استان آمدند و موقعیت استان زنجان بررسی کردند و با نتایج خوبی نیر برگشتند و انتظار داریم که این سفر‌ها در چند ماه گذشته با بار بنشیند و قرارداد‌هایی نیز امضا شود.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان با اشاره به اینکه چیزی که در اینجا مطرح است بحث ایران هراسی و شیعه هراسی بوده است، بیان کرد: یک جو سنگینی علیه کشور ما در نیا حاکم بود ایران و شیعه هراسی در بحث ایجاد تعامل و همکاری با سرمایه گذاران خارجی و جذب سرمایه گذاران در ایران تاثیر منفی گذاشته است.

تاثیر منفی ایران هراسی در ایجاد تعاملات تجاری

وی خاطر نشان کرد: امروز هیئت‌های خارجی تمایل زیادی برای سفر به ایران دارند و خیلی از این هیئت‌ها برای حضور در ایران در نوبت هستند.

نظری ابراز کرد: برای جذب سرمایه گذاران در ایران و استان زنجان قدم به قدم به جلو در حرکت هستیم و سرمایه گذاران خارجی نیز برای حضور در ایران استقبال خوبی دارند.

وی با بیان اینکه امروز فضای ایران هراسی تغییر یافته است، ابراز کرد: امروز فضای ایران هراسی در خارج از مرز‌ها عوض شده است و فضای امیدی در خارجی از مرز‌ها ایجاد شده است.

تلاش سرمایه گذاران هندی برای تعامل همکاری در بخش نفت

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان با اشاره به سفر مقامات کشور‌ هند به ایران بیان کرد: بحث‌های کلان هندی‌ها در ایران مطرح بود و هندی‌ها نیز برای سرمایه گذاری در بخش نفت خیلی در تلاش هستند.

وی گفت: نباید فراموش کنیم که قبل از برجام صادرات نفت ما زیر یک میلیون بشکه بود در حال حاضر صادرات نفت بالای دو میلیون است.

نظری بیان کرد: امروز شرایط خوبی برای سرمایه گذاران ما ایجاد شده و ما باید از این فرصت ایجاد شده به خوبی استفاده کنیم.

قانون کار مشکل سد راهی سرمایه‌گذاران

وی با اشاره به قوانین دست پا گیر مطرح شده از سوی برخی از سرمایه گذاران در بحث صادرات گفت: وزارت خارجه در این بحث‌ها نمی‌تواند وارد شود ولی قانون کارمان را یکی از موانع سرمایه گذاری می‌دانند.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان با اشاره به بازدید از کارخانه فولاد سهند استان زنجان گفت: این سرمایه گذاران خارجی از قوانین کار ما راضی نبودند و سرمایه گذاران داخلی نیز این موضوع را مطرح می‌کنند که قوانین کار آن چیزی نیست که سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری تشویق کند.

وی ابراز کرد: باید در این راستا مسئولان مرتبط وارد شوند و برای حل آن اقدام کنند و این مباحث نیز براساس اظهارات سرمایه گذاران بیشتر مطرح می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *