مشکلات مالی معلمان وقت رسیدگی به مسائل اجتماعی دانش آموزان را گرفته است/ بیکاری، اعتیاد و افسردگی را در جوانان بالا برده است/ اعتیاد دانش آموزان را باید جدی گرفت

بر اساس آمار سازمان ملل ایران پایین‌ترین سن آغاز اعتیاد و بیشترین مصرف سرانه مواد مخدر در جهان را دارد، آماری که همزمان با اعلام پایین آمدن سن اعتیاد به سیزده سال توسط سازمان ملی جوانان، که امروزه بخشی از وزارت ورزش و جوانان شده و به کلی در سکوت فرو رفته است.

به گزارش پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، مصرف مواد مخدر از بالاترین جایگاه در میان آسیب های اجتماعی برخوردار است، مسله ای که هر چه پیش می رویم به درد آن افزوده می شود و گرایش به آن هر روز در بین جوامع مختلف روبه افزایش است.

در سال های اخیر ردپای اعتیاد به مواد مخدر را می توانیم در اجتماعات مختلف از جمله  مدارس دنبال کرد. این مجموعه کوچک و حساس مانند سایر اجتماعات نیاز شدیدی به کنترل دارد. از آن جای که والدین فرزندان خود را با خیال آسوده به این مجموعه علمی به امانت می سپاردند، مسئولین و حتی افراد جامعه باید سعی خود را حفظ سلامت روحی و جسمی فرزندان این سرزمین انجام دهند.

به گفته کارشناسان علوم اجتماعی،امروزه‌ ضریب‌ گرایش‌ به‌ اعتیاد در میان‌ نوجوانان‌ مقاطع‌ تحصیلی‌ راهنمایی‌ و دبیرستان‌ بیش‌ از سایر گروه‌های‌ سنی‌ است‌ که‌ این‌ کاهش‌ سن‌ در استفاده از مواد مخدر، تبعات‌ زیادی‌ از جمله، روابط‌ نامشروع‌‌، قتل‌، درگیری‌ و سرقت برای‌ تامین‌ هزینه‌ خرید مواد را می توان اشاره کرد.

وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت ورزش و جوانان موظف هستند که تمام تلاش خود را در کاهش گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد انجام دهند.

مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان بیش از آمار گفته شده است

کورش محمدی رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی کشور، می گوید: آمار یک درصدی مصرف کننده مواد مخدر در مدارس که از سوی مسولین اعلام می شود، دور از واقیت است، و من معتقدم که مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان بیش از آمار های ارائه شده است.

منصور کیایی، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در مورد آمار و وضعیت اعتیاد در مدارس می‌گوید: واقعیت این است که وزارت آموزش و پرورش خطر اعتیاد را سال‌ها است که پذیرفته و بیشتر آمارها، آمار دقیقی برای جمع بندی در مورد اعتیاد نیست.  کیانی اظهار کرد: مسولین آموزش و پرورش، قصد کتمان و انکار اعداد را ندارند، اما لفظ “اعتیاد” را، برای این جامعه آماری قبول ندارم.

علیرضا شایان‌ مهر جامعه‌شناس‌، درباره‌ پایین‌ آمدن‌ سن‌ اعتیاد در کشور می‌گوید: ایران‌ در زمینه‌ اعتیاد به‌ نسبت‌ جمعیت‌ و اعتیاد از نوع‌ تزریقی‌ رتبه‌ اول‌ را در جهان‌ دارد. این‌ مساله‌ به‌ گونه‌ ای‌ است‌ که‌ امروزه‌ شاهد پایین‌ آمدن‌ سن‌ اعتیاد و ورود‌ آن‌ به‌ مدارس‌ مقاطع‌ راهنمایی‌ و دبیرستان‌ هستیم‌.

وی‌ اذعان دارد که: نوع‌ اعتیاد و سن‌ گرایش‌ به‌ آن‌ تغییر کرده‌ است‌. در ٣٠ سال‌ پیش‌ بیشترین‌ گرایش‌ افراد به‌ ماده‌ مخدر تریاک‌ بود که‌ از نظر سنی‌ نیز در گروه‌های‌ ویژه‌ بالای‌ ۵٠ سال‌ شیوع‌ داشت‌ این در حالی است که  امروزه‌ علاوه‌ بر پایین‌ آمدن‌ سن‌ اعتیاد، نوع‌ مواد مخدر مصرفی‌ نیز تغییر کرده‌ است، بطوری‌ که‌ این‌ مساله‌ به‌ عنوان‌ یک‌ پدیده‌ اجتماعی‌ و مهم‌،‌ باید بیش‌ از یک‌ مساله‌ روانشناختی‌ به آن توجه‌ کرد.
بیکاری، اعتیاد و مبتلا شدن به افسردگی را در بین جوانان افزایش می دهد

همایون یوسفی عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی تهران نیوز با اشاره به افزایش اعتیاد نوجوانان و جوانان به مواد مخدر گفت: اعتیاد به عنوان یک آسیب جدی در جامعه مطرح است که خطر گرایش به آن تمامی افراد جامعه به خصوص  نوجوانان و جوانان را در بر می گیرد.

یوسفی بیکاری را مهم ترین عامل گرایش جوانان به اعتیاد عنوان کرد و افزود: علاوه بر گرایش جوانان به مواد مخدر این عامل زمینه مبتلا شدن به برخی از بیماری های روحی از جمله، فسردگی و ناامیدی در بین افراد جامعه افزایش می دهد.

وی اظهار کرد: پیشگیری در دوران نوجوانی، از شیوع اعتیاد در جامعه جلوگیری می کند در این زمینه نیاز است که همه دستگاه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان با برنامه ریزی دقیق تر فعالیت های لازم برای پیشگیری از این آسیب اجتماعی انجام دهند در این میان مجلس این آمادگی را دارد تا با این وزارت خانه ها همکاری لازم را انجام دهد.

وی همچنین خاطر نشان شد: برای جلوگیری اعتیاد در بین دانش آموزان، نیاز است که تا با پاک سازی مواد مخدر از اجتماع، دسترسی نوجوانان و جوانان را به آن ببندیم.

مشکلات مالی معلمان، پیوند آنان را با دانش آموز کم کرده

اصغر سلیمی عضو کمیسون بهداشت مجلس در گفت و گو با تهران نیوز، با بیان اینکه مشغله های اقتصادی و فکری در بین دبیران مدارس سبب گردیده تا مانند گذشته رسیدگی و کنترل بر دانش آموزان وجود نداشته باشد، گفت: مشکلات مالی و درگیرهای روزه مره زندگی، پیوند بین دبیر و دانش آموزان را از بین برده و معلم وقت رسیدگی به مسائل اجتماعی دانش آموزش را ندارد.

سلیمی تک فرزندی، شبکه های اجتماعی،کم شدن نظارت خانواده ها و مدیران مدارس، آگاه نبودن خانواده ها در مورد بحث اعتیاد و عدم  فرهنگ سازی درست را از عوامل کاهش سن اعتیاد در جامعه برشمرد و گفت: با وجود افزایش اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان والدین باید سعی کنند رسیدگی بیش تری به فرزندان خود داشته باشند.

وی عملکرد مجلس در زمینه گرایش دانش آموزان به مواد مخدر را این گونه بیان کرد: دولت باید یک طرح به مجلس ارائه دهد تا نمایندگان با وضع قوانین برا آن و با یک برنامه ریزی مناسب زمینه پیشگیری از اعتیاد را در جامعه افزایش دهد.

ایران پایین‌ترین سن آغاز اعتیاد و بیشترین مصرف سرانه مواد مخدر در جهان را دارد

به گزارش تهران نیوز، بر اساس آمار سازمان ملل در سال ۲۰۰۸، ایران پایین‌ترین سن آغاز اعتیاد و بیشترین مصرف سرانه مواد مخدر در جهان را دارد، آماری که همزمان با اعلام پایین آمدن سن اعتیاد به سیزده سال توسط سازمان ملی جوانان ـ که امروزه بخشی از وزارت ورزش و جوانان شده و به کلی در سکوت فرو رفت و حتی پیش از آن، به این صورت در مجلس شورای اسلامی هم مطرح شده بود نزدیک به ۱۶ درصد از معتادان کشور را جوانان زیر بیست سال تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که بنا بر نتایج به دست آمده از سرشماری اخیر، ساخت سنی جمعیت کشور با فرا رسیدن موج دوم افزایش جمعیت، به سمت جوان شدن در حرکت است و افزون بر بزرگی جمعیت زیر بیست سال در کشور، درصد بسیار بالایی از این جمعیت نیز در شهر‌ها زندگی می‌کنند؛‌‌ همان جایی که به دلیل ساختار شکننده‌اش، «پناهگاه اعتیاد» لقب گرفته است.

انتهای متن/ش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *