عضو شورای اسلامی شهر بومهن:

کمبود اطلاعات اصلی ترین مشکل اعضای شورای شهر است

عضو شورای اسلامی شهر بومهن گفت: مهمترین انتقادی که شخص خود من به عنوان یک عضو شورا به آن معتقدم، کمبود اطلاعات حقوقی و قانونی اعضای شوراها -نه تنها شورای اسلامی شهر بومهن- است.

زهره نکونام عضو شورای اسلامی شهر بومهن در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در سالروز شوراها با تبریک روز شورا به همکاران خود در شوراهای اسلامی شهرهای کشور و به ویژه اعضای شورای اسلامی شهر بومهن، در بیان جایگاه قانونی شوراهای اسلامی شهرهای کشور، گفت: شورای اسلامی شهرها از یادگارهای ماندگار و تاثیرگذار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) است.

این عضو شورای اسلامی شهر بومهن با تاکید براینکه شورای اسلامی شهرها پارلمان محلی محسوب می شوند در تشریح جایگاه شوراهای اسلامی در بدنه مدیریت شهری، تصریح کرد: شوراهای شهری درکشور های مترقی و پیشرفته جایگاه خود را پیدا کرده است.

نکونام با اشاره به این موضوع که متاسفانه در ایران اسلامی با توجه به اینکه شوراهای اسلامی شهر ها نهادی نوپا است نتوانسته آنطور که قانون تعریف کرده است جایگاه خود را داشته باشد، اضافه کرد: چهار دوره است که در شورا در حال گذراندن آن هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر بومهن تاکید کرد: انتقادات زیادی به مجموعه شوراهای اسلامی شهرها وارد است، مهمترین دلیلی که شخص خود من به عنوان یک عضو شورا به آن معتقدم، کمبود اطلاعات حقوقی و قانونی اعضای شوراها -نه تنها شورای اسلامی شهر بومهن- است.

نکونام با بیان این نکته که اصلی ترین عامل اینکه شوراهای اسلامی آنطور که باید و شاید در مجموعه های شورایی و شهری نتوانند تاثیرگذاری و کارایی داشته باشند، عدم اطلاعات و آگاهی کافی از موضوعات حقوقی و قانونی است، اضافه کرد: باید این خلا در بدنه شوراهای اسلامی شهر ها پر شود.

عضو شورای اسلامی شهر بومهن از ارایه پیشنهادی به شورای عالی استانها بعنوان مرجع اصلی رسیدگی به امور شوراها و تقویت بدنه آنها و بالابردن کارایی شوراهای اسلامی در حوزه مدیریت شهری سخن گفت.

نکونام ابراز داشت: شورای عالی استانها برای افزایش اطلاعات اعضای شورای اسلامی شهرها باید کلاس های آموزشی بیشتری بگذارد و تخصص هایی در شوراها استفاده شود که وارد به امور قانونی باشند و تجربه هایی در این راستا داشته باشند.

وی ادامه داد: ای کاش این اتفاق به زودی در شورای عالی استانها در راستای افزایش دانش و اطلاعات اعضای شوراهای اسلامی شهر ها در حوزه اشرافیت به امور حقوقی و قانونی تحقق پیدا کند.

عضو شورای اسلامی شهر بومهن در تشریح دیگر خلاها و مشکلات موجود، تصریح کرد: اعضای شوراهای اسلامی وقتی که عضو شورا می شوند با حاشیه هایی روبرو میگردند و از نقش و جایگاه شوراییشان فاصله می گیرند.

نکونام با تاکید براینکه تنها نهادی که در هر شهر و شهرستانی انتخابی است شوراهای اسلامی است، اظهار داشت: مسئولان شهری در شهرها انتصابی هستند ولی اعضای شورا در بستر مدیریت شهر ها انتخابی هستند و این مسئله جایگاه خاصی به شوراها می دهد ولی هنوز خود اعضای شوراهای اسلامی شهر ها این جایگاه وسیع خود در قانون اساسی را نشناخته اند در استان تهران ۹۹ نفر خانم عضو شورا داریم که در این عرصه تلاش می کنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *