در نشست خبری مشترک

موگرینی:درباره اجرای برجام کارمان به پایان نرسیده/نگران آزمایش‌های موشکی ایران نیستیم/ظریف:منافع اتحادیه اروپا در اجرای برجام استآماده گفت‌وگوی حقوق بشری هستیم ولی نه یک‌طرفه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که درباره اجرای برجام کارمان به پایان نرسیده است.

به گزارش پردیس خبر به نقل از راه دانا؛ فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به همراه هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا و به منظور انجام یک سفر یک روزه و برای دومین بار بامداد امروز (شنبه) وارد تهران شد، پیش از ظهر امروز با حضور در محل وزارت خارجه با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در نشست خبری مشترک با ظریف تاکید کرد: درباره اجرای برجام کارمان به پایان نرسیده است.

موگرینی ادامه داد: توقف مخاصمات در یمن آغاز شده است و امیدواریم در نشست کویت شاهد پایان این مخاصمات باشیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه از دوره جدید ایجاد شده در روابط با ایران استقبال می‌کنم، تصریح کرد: خواستار آن هستیم این سفرها باعث گسترش همکاری‌ها شود.

موگرینی در پاسخ به سوالی به سفر مقامات اروپایی اشاره کرد و آن را نیازمند همکاری‌های بانکی دانست و گفت: بانک‌های اروپایی علاقمند هستند این رابطه بانکی ایجاد شود.

وی افزود: ما اطلاعات لازم درباره روابط مالی و بانکی در دوره پس از تحریم را در ۵٠ صفحه تهیه کردیم ولی اتحادیه اروپا نمی‌تواند دیگران را مجبور به این کار کند.

موگرینی در پاسخ به سوالی با بیان اینکه موضوع موشکی را با ظریف مطرح کردم و در ملاقات‌ها در این باره صحبت خواهم کرد، اظهار داشت: چندین بار در بروکسل گفتیم این آزمایش‌ها نقض برجام نیست و ما نگرانی زیادی در این زمینه نداریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحریم‌های جدید این اتحادیه گفت: این اتحادیه همه تحریم‌های هسته‌ای را برداشته و تحریم‌های حقوق بشر پابرجا هستند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (شنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوها پرداخت.

ظریف با بیان اینکه زمینه همکاری‌های مشترک ایران و اتحادیه اروپا فراهم شده است، اظهار داشت: این سفر در چهارچوب همکاری‌هایی است که بین ایران و اتحادیه پس از توافق برجام صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین حوزه همکاری ما اطمینان از اجرای کامل برجام است، ادامه داد: ما اطمینان داریم که منافع اتحادیه اروپا در اجرای برجام است.

وزیر امور خارجه با تاکید براینکه هم منافع سیاسی و هم منافع اقتصادی اتحادیه اروپا در همکاری با ایران در برجام است، عنوان کرد: ما و اتحادیه اروپا مشترکا برای برداشتن موانعی که برای اجرای کامل برجام باقی مانده است همکاری خواهیم کرد.

ظریف با بیان اینکه همکاری‌هایی که در برجام دیده شده مانند توسعه همکاری‌های هسته‌ای غیرنظامی در این سفر و در دیدار بین کمیسیونر انرژی و دکتر صالحی مطرح خواهد شد، تصریح کرد: همکاری‌های دیگری نیز در حوزه انرژی‌های صلح‌آمیز خواهیم داشت.

خبرنگار وال استریت ژورنال از ظریف درباره کاهش فعالیت‌های نظامی ایران در سوریه سوال کرد که وی گفت: بارها گفته‌ایم ایران در خط مقدم مبارزه با تروریسم و در کنار همسایگان خود است، اگر هر یک از دیگر همسایگان نیاز داشته باشند در کنار آنها خواهیم بود.

وی افزود: توقف درگیری‌ها در منطقه و سوریه به معنای توقف مبارزه با تروریسم و داعش نیست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: موشک‌های ما دفاعی است و هیچ ارتباطی با برجام و قطعنامه شورای امنیت ندارد. اینها برای دفاع ایران است و مردم ما حق دارند از خودشان دفاع کنند. میزان هزینه تسلیحاتی ایران جز کوچکی از هزینه‌های همسایگان است.

ظریف درپاسخ به سوالی گفت: سیف در واشنگتن با وزیر خزانه‌داری آمریکا و هیات کارشناسی ما مذاکرات جدی داشتند که مطمئن شویم آمریکا تعهداتش را انجام می‌دهد. به آمریکا تذکر دادیم و فشار می‌آوریم که دولت آمریکا زمینه همکاری بانکی ایران با دیگر کشورها را فراهم کند.

وی ادامه داد: ما گفته‌ایم آمریکا بیشترین ضرر را از تحریم‌های اولیه ایران برده است.

این خبر در حال تکمیل است…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *