سستی دولت در معاهده "خسارت محض"/

صالحی بهمن ۹۴: آمریکایی ها در برجام به تعهداتشان عمل نمی کنند/ روحانی اسفند ۹۴: آقای صالحی حق اظهار نظر ندارد از بانک مرکزی بپرسید/ رییس بانک مرکزی فروردین ۹۵: تقریبا “هیچ چیز” از برجام عاید ایران نشده است

آقای روحانی نشان داده است که متعصبانه هر کس برجام اورا نقد کند و بخواهد عیوبش را افشا نماید در برابر او با توهین و تحقیر هم که شده خواهد ایستاد، حتی اگر این فرد علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی باشد که آبرویش را هم خرج خوب و بد برجام کرده است.

به گزارش پردیس خبر به نقل از راه دانا؛ به نقل از مرصاد، رئیس جمهور نشان داده است به برجام به عنوان تنها امیدش برای انتخابات آتی ریاست جمهوری تعصب خاصی دارد.

او برجام را روزی آفتاب تابان خواند و گفت که کافیست چشمتان را باز کنید تا تابش آن را ببینید اما چند روز بعد این آفتاب تابان را فرصتی مثل ابر شتابان دانست که اگر از آن استفاده نشود از دست خواهد رفت… بدون اینکه اشاره کند چه کسی غیر از آمریکایی ها اجازه استفاده از برجام را نمی دهند؟؟

آقای روحانی همچنین نشان داده است که متعصبانه هر کس برجام اورا نقد کند و بخواهد عیوبش را افشا نماید در برابر او با توهین و تحقیر هم که شده خواهد ایستاد، حتی اگر این فرد علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی باشد که آبرویش را هم خرج خوب و بد برجام کرده است.

صالحی در بهمن ماه سال گذشته صراحتا اعلام کرد که ایالات متحده به تعهداش در توافق هسته ای پایبند نیست و کار را به کندی پیش می برد اما وقتی شانزده هم اسفندماه ۹۴ در نشست خبری از رئیس جمهور پرسیدند

گزیده صحبتهای ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی در شورای روابط خارجی آمریکا

آمریکا و اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود براساس توافق هسته‌ای عمل کنند و اقدامات لازم را برای رفع تحریم ها در چارچوب این توافق انجام دهند.

انتظار ما این بود که بعد از توافق هسته‌ای ایران به سیستم اقتصادی بین‌المللی دوباره متصل شود اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.

ایران همچنان مشکلاتی برای دسترسی به دارایی‌های مسدود شده خود، که یکی از نتایج حاصل از توافق هسته‌ای باید باشد، دارد.

اگر اقدامات اخیر آمریکا بر علیه ایران منجر به رویارویی ایران با بانکهای بین المللی شود توافق هسته‌ای شکست خواهد خورد.

ایران با وجود تحریمها نیز رشداقتصادی داشت.

انتظار ما این است که بعد از اجرای #برجام، ایران به تجارت بین‌الملی متصل شود؛ از طرفین خود در مذاکرات هسته‌ای می‌خواهیم که به تعهداتشان پایبند باشند.

هنوز شرایط عادی نداریم. نمی‌گویم پیشرفتی نشده ولی با در نظر گرفتن فعالیت‌هایی که ما انجام دادیم، اتفاقی برایمان نیفتاده است.

دلیل تعلل بانک‌های اروپایی و نداشتن جرات برای همکاری با بانک‌های ایرانی، جریمه‌های آمریکایی است. اگر این موانع آمریکا برداشته شود، بلافاصله ارتباط با بانک‌های بین‌المللی برقرار خواهد شد. از آمریکا می‌خواهیم اقداماتی را برای برداشته شدن این محدودیت‌ها انجام دهد.

سیف: «تقریباً هیچ‌چیز» از برجام عاید ایران نشده است

گزیده ای از سخنان رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ با تلویزیون بلومبرگ :

ایران سه ماه بعد از اجرایی شدن برجام، توان دست‌یابی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ضبط ‌شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است.

با آنکه قرار است سپرده‌های ایران در بانک‌های خارج از کشور قابل دسترس باشند، بانک‌های اروپایی کماکان نگران نقض قوانین آمریکا و مواجه شدن با جریمه‌های سنگین این کشور هستند.

«تقریباً هیچ چیز» از این توافق که در روز ۱۶ ژانویه اجرایی شد عاید ایران نشده است. یکی از نیازهای ما برای اینکه بتوانیم به تأمین‌کنندگان (کالا) پول پرداخت کنیم تبدیل کردن ارز است . این، نیازمند دسترسی به نظام مالی آمریکا است.

به گزارش مرصاد باید منتظر ماند و دید که عکس العمل رییس جمهور به سخنان رئیس کل بانک مرکزی از چه جنسی خواهد بود؟ از نوع واکنش های توام با عصبانیت روحانی یا از شیوه فرافکنی های مخصوص وی و مجبور کردن سیف به اصلاح سخنانش؟

انتهای پیام/م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *