در ادامه سنگ اندازی بانک ها برای وام ازدواج؛

“۲ضامن بانک ملی” ترفند جدید بانک ها برای فرار از پرداخت وام ازدواج/شهریاری: بانک مرکزی وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: نظارت بر بانک ها وظیفه بانک مرکزی است که متاسفانه بانک مرکزی به وظایف خود به درستی عمل نمی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از دانا، در حالی رهبر معظم انقلاب بارها بر فراهم آوری شرایط ازدواج جوانان تاکید دارند که علی رغم تصویب اعطای وام ۱۰ میلیونی ازدواج در مجلس اما  بانک ها کمر همت بسته اند تا همچنان چوب لای چرخ ازدواج جوانان بگذارند.
در تماسی که برخی شهروندان استان با این پایگاه خبری داشتند، عنوان کردند که پس از مراجعه به چند بانک سنگ اندازی کرده و هر کدام شرایط خاصی عنوان کرده اند: برخی نبود اعتبار را بهانه و برخی دیگر شرایط سخت سر راه جوانان گذاشته و عنوان کرده اند که باید ۲ ضامن کارمند از بانک ملی معرفی نمایید.

این شهروندان عنوان کردند: در این شرایط که در برخی خانواده ها حتی یک کارمند دولتی نیست و اکثرا به مشاغل آزاد مشغول هستند گذاشتن چنین شرایط و قوانینی سنگ اندازی نیست؟ چرا شرایط اعطای وام ازدواج برای همه بانک ها یکسان نیست؟

بانک مرکزی وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد

در تماسی که خبرنگار عصرهامون برای پیگیری این موضوع با حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی داشت، وی با بیان اینکه تعیین شرایط خاص برای اعطام وام بر عهده بانک مرکزی است، گفت: متاسفانه بانک مرکزی به وظیفه اش خوب عمل نمی کند و بانک ها به صورت خودسرانه اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه اختلاس و پول های کلان نتیجه عدم نظارت بر بانک ها است، تصریح کرد: بانک ها تنها زورشان به وام ازدواج می رسد.

شهریاری با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس باید این موضوع را پیگیری نماید، افزود: اگر قرار باشد وام قرض الحسنه ای اعطاء شود بانک ها بین خود و کارکنان شان تقسیم می کنند اما وقتی بخواهند آن وام را به مردم بدهند گویا دارند جانشان را می گیرند.

اختلاس ها نتیجه عدم نظارت است

وی ادامه داد: یکی از دلایل عدم پرداخت ها ، افزایش سود طلبی در بانک‌هاست چرا که وام قرض الحسنه منافع زیادی برای بانک ها ندارد.

علی ای حال به‌موجب مصوبه مجلس، به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف شد همه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به‌اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

طبق این مصوبه، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ساله افزایش می‌یابد.

بانک مرکزی موظف شد اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازداج در پایان هر ماه کمتر از ۵۰ هزار نفر باشد.

براساس مصوبه وکلای ملت، بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانک‌های متخلف در این زمینه را به‌عهده دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه

  1. مرضیه قاسمی پاسخ

    بخدا از برج ۳تا حالا ثبت نام کردیم اما خبری نشده خب چرا اول زندگی انقد اذیت میکنید جوونارو ؟به کردم حرفتان رجوع کنیم؟توروهدا پیگیر این وام ازدواج باشید بخدا اون دنیا باید جواب بدیدها؟