کارشناس مسائل خاورمیانه :

پروژه تفرقه افکنی سفارت خانه های انگلیس و آمریکا در کشورهای منطقه/ نفع اصلی را صهیونیست ها می برند

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت : با توجه به این که آمریکا در خاورمیانه به طور معمول هم سو با صهیونیست ها حرکت می کند ، در چنین شرایطی نگرانی هایی را در منطقه بر می انگیزد که در واقع در جهت منافع ملی عربستان تنظیم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از دانا؛ جعفر قناد باشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار آرمان کرمان در رابطه با تنش های اخیر  بین عربستان با قطر اظهار داشت : عربستان به پیروی از آمریکا اقداماتی را انجام می دهد و آمریکایی ها به نوعی از آن ها حمایت می کنند بنابراین سیاست های عربستان منطبق با سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی است .

مداخله گری آمریکا در منطقه در جهت منافع عربستان نگران کننده است 

وی گفت : بنابراین با توجه به این که آمریکا در خاورمیانه به طور معمول هم سو با صهیونیست ها حرکت می کند ، در چنین شرایطی نگرانی هایی را در منطقه بر می انگیزد که در واقع در جهت منافع ملی عربستان تنظیم شده است.

قنادباشی با بیان این که تصمیمات اتخاذ شده در ریاض همسو با آمریکا و اسرائیل است ، خاطر نشان کرد : تصمیماتی که به طور کلی برای کشورهای عربی جنوب خلیج فارس گرفته می شود متاسفانه با مشورت سفارتخانه های انگلیس ، آمریکا و با سفارش آن هاست لذا از این جهت نگران کننده است که منطبق با منافع فرامنطقی می باشد .

این کارشناس خاورمیانه عنوان کرد : ایجاد تفرقه بین کشورها ممکن است هر آن موجب جنگ بین قطر و عربستان  شود که این موضوع به نفع رژیم صهیونیستی است زیرا همواره خواستار تفتیش کشورهای اسلامی می باشد و می خواهند ثروت ملی مردم همه در جهت خرید سلاح و یا برای بازسازی تخریب های جنگی استفاده شود .

وی رژیم صهیونیستی را دلال سفر ترامپ به منطقه دانست و بیان کرد : این رژیم صهیونیستی بود که زمینه معامله ای بزرگ بین عربستان و آمریکا را فراهم کرد لذا طبیعی است که از تنش به وجود آمده خوشحال شود.

خوشحالی رژیم صهیونیستی از تنش بین عربستان و قطر

قنادباشی توضیح داد : این صهیونیست ها بودند که دستورالعمل اجلاس ریاض را که موجب خشم قطر شد را به عربستان دیکته کردند لذا طبیعی است که از این تنش ها در منطقه خوشحال شوند و از آن جایی که قطر احساس کرد که تصمیمات ریاض دیکته شده صهیونیست هاست تنش بین این دو کشور ایجاد شد .

وی اظهار داشت : حال صهیونیست ها خوشحالند از این که مجموعه کنش ها و واکنش هایی که آن خواستارش بودند با ترغیب ترامپ  در سفر به منطقه به طور تدریج و دیپلماتیک اتفاق افتاد و این موضوع موجب تضعیف کشورهای اسلامی می شود .

تیرگی روابط قطر با عربستان به سادگی به آشتی نمی انجامد 

کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با این که آیا قطر تسلیم عربستان خواهد شد ، تصریح کرد : قطر طبق شواهد همچنان علاقمند به مقاومت مقابل عربستان است و در طول سال های گذشته و مناقشات قبلی هیچ گاه روابط قطر و عربستان تا این حد تیره نبوده است و اکنون بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که این تیرگی ها به سادگی به آشتی نمی انجامد.

وی ادامه داد : به نظر می رسد که این بار برخلاف گذشته  قطر در مقابل عربستان ایستادگی خواهد کرد و عربستان ناگزیر به عقب نشینی شود زیرا کشورهای بسیاری در ابتدا به عربستان وعده همراهی داده بودند ولی بعدا یکی پس از دیگری از قطر حمایت کرده اند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *