روزنامه انگلیسی:

قزاقستان به دلیل سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ صادرات اورانیوم به ایران را معلق کرد

یک روزنامه انگلیسی مدعی شده قزاقستان به دلیل سیاست‌های ضد ایرانی دولت آمریکا صادرات اورانیوم به ایران را معلق کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ،یک روزنامه انگلیسی نوشته سیاست‌های ضد ایرانی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا انتقال اورانیوم به ایران توسط قزاقستان را غیرممکن کرده است.

روزنامه انگلیسی «نیویوروپ»، چاپ انگلیس روز دوشنبه ضمن گزارش این خبر یادآوری کرده که کمپانی «کازاتم‌پروم» قزاقستان و سازمان انرژی اتمی ایران قراردادی برای تأمین ۹۵۰ تن کیک زرد برای ایران دارند.

کیک زرد به اکسید غلیظ شدهٔ اورانیوم گفته می‌شود که برای غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌رود.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اسفندماه سال گذشته خبر داد که جمهوری اسلامی درخواست خرید ۹۵۰ تن کیک زرد از قزاقستان را به دبیرخانه کمیسیون مشترک برجام ارجاع داده و اجرای این توافق تنها در انتظار اعلام موافقت انگلیس است. منابع خبری گفته‌اند انگلیس با این درخواست مخالفت کرده است.

در آخرین روزهای سال گذشته میلادی نیز قزاقستان ۶۰ تن کیک زرد به ایران صادر کرد که بخشی از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی برای خارج کردن ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به خارج از کشور و دریافت کیک زرد برای تولید سوخت هسته‌ای بود.

در توافق اتمی وین به ایران اجازه واردات کیک زرد داده شده و، به گفته مقامات وزارت خارجه، واردات کیک زرد سال ۹۴ برای نخستین ‌بار پس از انقلاب بهمن ۵۷ انجام شد.

روزنامه «نیویوروپ» روز دوشنبه اعلام کرد شرکت «کازاتم‌پروم» به دلیل سیاست‌های جدید دولت ترامپ در قبال ایران صادرات اورانیوم به ایران را معلق کرده است.

تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *