گزارشی از مسابقات ربوکاپ ایران؛

آغاز رقابت بیش از ۱۴ کشور برای قهرمانی در دوازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ ایران/گرد و خاک آدم آهنی‌ها در نمایشگاه بین‌المللی

دوازدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران از دیروز (پانزدهم فروردین ماه) آغاز شد. رقابت‌هایی که پای ۲۸۲۰ نفر از ۱۴ کشور دنیا را به ایران و سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران باز کرده است تا در رقابت‌هایی جذاب و نفسگیر در دو بخش دانش‌آموزی و دانشجویی، توانایی‌های خود را در زمینه هوش مصنوعی و ربات‌های کاربردی به رخ حریفانشان بکشند. کارزار دیدنی آدم‌آهنی‌ها قرار است تا هجدهم فروردین‌ماه ادامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ،ربات‌های زیردریایی، ربات‌هایی برای معلولان، ربات‌های پرنده، ربات‌های جابجایی کالا و… نام بعضی از ربات‌هایی است که رویش نشان «ساخت ایران» خورده است. ربات‌های ساخته شده به‌دست متخصصان ایرانی که کنار نمونه‌های دیگری چون «دست مصنوعی» و «بازوی رباتیک» قرار می‌گیرد تا ایران را به‌عنوان یکی از پیشروترین کشورها در حوزه هوش مصنوعی و دانش رباتیک مطرح کنند. دانشی که ردپایش را می‌توان در برگزاری همین مسابقه‌های رباتیک جست‌وجو کرد. مسابقه‌هایی که از سال ۱۳۸۵ در ایران برگزار شده و حالا در دوازدهمین سال برگزاری پیاپی‌اش به اوج رقابت و هیجان رسیده است.
شاید بتوان رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران را پای کارترین و شناخته شده ترین ایرانی در حوزه ربوکاپ دانست. دکتر «مرتضی موسی‌خانی» که رییس دانشگاه آزاد قزوین هم هست و سال‌هاست این شهر را به قطب رباتیک ایران تبدیل کرده و ریاست همه دوره‌های پیشین این رقابت‌ها را هم بر عهده داشته است.
موسی خانی ۱۴ فروردین ماه، در نشست خبری دوازدهمین دوره رقابت‌های ربوکاپ، روبه‌روی خبرنگاران نشست تا این‌طور از ویژگی‌های دوره دوازدهم این مسابقات، سخن بگوید: «مسابقات ملی رباتیک می‌تواند دستاوردهای خوبی برای تحقق شعار امسال باشد. ما می‌توانیم با تمرکز بر حوزه هوش مصنوعی و رباتیک، فرمایشات مقام معظم رهبری درباره شعار امسال یعنی «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» را عملی کنیم.»
او البته نگاهی هم به نقش دانش رباتیک در اقتصاد مقاومتی کرده و گفت: «تولید نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی که با علم هوش مصنوعی انجام می‌شود، می‌تواند جایگزین خوبی در صنعت نفت باشد. ضمن اینکه به منظور افزایش همکاری‌ها میان محققان حوزه هوش مصنوعی با بخش صنعت، از مسوولان واحدهای صنعتی دعوت به عمل آمده که تاکنون استقبال خوبی از سوی صاحبان صنعت از این مسابقات شده است. در تلاش هستیم تا با توافق بخش‌های مختلف، زمینه حمایت از استعدادها و تیم‌های برتر این رقابت‌ها فراهم شود.»
موسی‌خانی این را هم گفت که طبق توافقی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان انجام شده، قرار است از امسال تیم‌های برگزیده ایرانی مشمول حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان شوند؛ بنیاد ملی نخبگان بر اساس سطح‌بندی‌های خود، تیم‌های برگزیده را حمایت می‌کند.

رشد ۸ برابری شرکت کنندگان
به گفته رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران، در دوازدهمین دوره این رقابت‌ها‌، تعداد کشورها و شرکت‌کنندگان و البته فضای برگزاری مسابقه‌ها هم با افزایش محسوس مواجه بوده است: «‌ما از سال ۲۰۰۲ این حرکت را آغاز و با برگزاری مسابقات این‌چنینی سعی کردیم این دانش را در کشور توسعه دهیم تا افرادی که توانایی شرکت در مسابقات جهانی را ندارند بتوانند استعدادهای خود را به نمایش بگذارند سال ۱۳۸۵ این مسابقات را با ۸۵ تیم برگزار کردیم، اما امسال بعد از یازده سال، تعداد تیم‌های شرکت کننده به ۶۹۷ تیم رسیده است. یعنی چیزی حدود ۸ برابر.»
۲۸۲۰ نفر در این دوره شرکت دارند که از این تعداد ۱۳۲۰ نفر دانش‌آموز علاقه‌مند و فعال در حوزه رباتیک هستند. ۱۵۰ تیم مربوط به تیم‌های دانش‌آموزی است. تیم‌های ثبت‌نام شده در این دوره از مسابقات ۶۹۷ تیم بوده‌اند که پس از ارزیابی کیفی تیم‌ها، ۳۶۸ تیم برای حضور در دو بخش دانشجویی و دانش‌آموزی این رقابت‌ها انتخاب شدند. کشورهای آمریکا، آلمان، هند، ژاپن، چین، سنگاپور، کره‌جنوبی، هلند، پاکستان، مکزیک، انگلستان، ترکیه، پرو و تیم‌های ایرانی در این دوره از مسابقات شرکت دارند. ضمن اینکه امسال این مسابقات با گسترش فضا در بخش دانش‌آموزی و دانشجویی با حضور این ۱۴ کشور برگزار می‌شود.»
در دوازدهمین دوره رقابت‌های رباتیک، ۱۱ لیگ و تیم شرکت‌کننده که متشکل از ۱۳۹ تیم ایرانی و ۲۱ تیم خارجی هستند، از دیروز رقابت‌های خود را آغاز کرده‌اند.همچنین در این دوره از مسابقات ۳۶ تیم ایرانی و ۱۵ تیم خارجی در بخش تیم‌های شرکت‌کننده شبیه‌سازی رقابت می‌کنند.
موسی‌خانی البته از جذاب‌ترین بخش مسابقه‌های رباتیک هم این‌طور سخن گفت: «‌لیگ فوتبال یک به یک، لیگ فوتبال دو به دو، لیگ فوتبال پیشرفته، لیگ امداد مقدماتی و لیگ فضای مشترک از بخش‌های لیگ دانش‌آموزی این دوره از مسابقات هستند.»
او بقیه بخش‌های دوازدهمین دوره رقابت‌ها را هم این‌طور معرفی کرد: «‌لیگ‌های ربات‌های انسان‌نما، ربات‌های فوتبالیست سایز کوچک، ربات‌های فوتبالیست سایز متوسط، ربات صنعتی، ربات استاندارد پلتفرم، ربات پرنده، ربات زیردریایی، ربات خانگی، ربات مین‌یاب و ربات‌های امدادگر واقعی هم از لیگ‌های بخش دانشجویی این دوره از مسابقات محسوب می‌شوند.»
موسی‌خانی با اشاره به میزبانی ایران از مسابقه‌های کسب سهمیه رقابت‌های جهانی رباتیک هم گفت: «مسابقات ربوکاپ آزاد ایران که سهمیه مسابقات جهانی ۲۰۱۸ ربوکاپ است، در ایران برگزار می‌شود؛ این مسابقات سال آینده در تایلند برگزار خواهد شد.»

در انتظار رییس‌جمهور
آقای رییس البته یک سورپرایز هم برای شرکت‌کنندگان در رقابت‌ها دارد: «علاوه‌بر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و سفرای تیم‌های شرکت‌کننده که در مراسم افتتاحیه حاضر بودند، ممکن است رییس‌جمهوری هم در طی برگزاری مسابقات، بازدیدی از این رقابت‌ها و تیم‌های شرکت‌کننده داشته باشد.»
موسی‌خانی با اشاره به اینکه ایران بعد از کشور ژاپن بزرگ‌ترین کشور با بیشترین علاقه‌مندی به علم رباتیک توصیف کرد و گفت: «بر این اساس با بررسی‌های انجام شده زمین‌های اطراف فرودگاه پیام می‌تواند به‌عنوان مرکزی برای دانش علم رباتیک استفاده شود.»
مسابقات ربوکاپ آزاد ایران، حالا در دوازدهمین سال برگزاری‌اش‌، کاملاً شناخته شده است. مسابقه‌هایی که امسال، بهترین فرصت را برای سرمایه‌گذاران داخلی و مسوولان و مدیران دولتی فراهم کرده است تا با حمایت از جوانان مستعد و متخصص، گام‌های بلندی برای رسیدن به هدف‌های اقتصاد مقاومتی بردارند. هدف‌هایی که جایش در کنار تماشای شور و شوق و هیجان این رقابت‌ها خالی بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *