جدیدترین اخبار نبرد با داعش در غرب موصل

نیروهای عراقی به مرکز موصل نزدیک شدند/ آزادی ۱۲ روستا و کشف «پایگاه مرگ» داعش

نیروهای عراقی بتدریج در داخل بخش غربی شهر موصل پیشروی می‌کنند و آماده ورود به ساختمان‌های دولتی شهر شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از فارس، عملیات آزادسازی بخش غربی موصل در روز یکشنبه (۱ اسفند ۹۵) با فرمان «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق آغاز شد. نیروهای عراقی که از بخش جنوبی غرب موصل این عملیات را آغاز کرده‌اند اکنون در آستانه رسیدن به مرکز بخش غربی هستند.

به نوشته روزنامه الحیات چاپ لندن، نیروهای ارتش و امنیتی عراق توانستند به پل چهارم موصل مسلط شده و به ساختمان‌های مرکز شهر نزدیک شوند.

از سوی دیگر الحشد الشعبی اعلام کرده است که توانسته ۱۲ روستا را در محور منطقه «تلعفر» از اشغال داعش خارج سازد. در جنوب شهر موصل در منطقه «حمام العلیل» نیز نیروهای امنیتی یک گور جمعی پیدا کرده‌اند و احتمال قوی می‌دهند که مربوط به اعدام‌های جمعی داعش است.

سرلشگر ستاد «عبدالامیر رشید یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی موصل روز دوشنبه (دیروز) در بیانیه‌ای از آزادسازی مناطق «الطیران» و «الجوسق» و پل چهارم خبر داد. تروریست‌های داعش از پشت بام منازل منطقه الطیران که در شمال فرودگاه موصل قرار دارد، موادی را می‌سوزاندند تا مانع دید خلبانان شوند.

با آزادسازی پل چهارم از سوی نیروهای پلیس فدرال و واکنش سریع، نیروهای عراقی از این پس می‌توانند از قسمت شرقی موصل نیز پشتیبانی دریافت کنند. همچنین با آزادی این نقطه، پیشروی به سمت مناطق «الدواسه» و «الدندان» سریع‌تر رقم می‌خورد؛ مناطقی که ساختمان‌های استانداری و شورای استانی در آن قرار گرفته است.

همزمان با این تحولات، نیروهای نهاد «مبارزه با تروریسم» نیز پس از آزادی منطقه «المأمون» در منطقه «وادی حجر» با تروریست‌ها درگیر شده‌اند. نیروهای تیپ نهم زرهی ارتش عراق به همراه الحشد الشعبی نیز به کار پاکسازی مناطق آزاد شده می‌پردازند.

در حال حاضر نیروهای پلیس فدرال آماده ورود به منطقه «الدواسه» هستند.

شهر موصل . ابعاد اصلی تصویر  

آزادسازی ۱۲ روستا

اما در غرب استان نینوی و حوزه عملیاتی الحشد الشعبی، نیروهای گردان «العباس» در منطقه «العبور» وارد درگیری شدید با تروریست‌ها شده‌اند و آماده ورود به منطقه «التنک» هستند و «احمد الاسدی» سخنگوی الحشد الشعبی از پایان مرحله اول عملیات غرب و شرق «تلعفر» خبر داده است.

به گفته او در طول این عملیات ۱۲ روستا در طول چهار روز آزاد شده و ۲۰۷ تروریست کشته و ۳۶ خودروی انتحاری منهدم شده است. همچنین سه پهباد تروریست‌های داعش نیز ساقط شده است و ۱۲۰۰ شهروند غیر نظامی توانسته‌اند از بند تروریست‌ها رهایی یابند.

از سوی دیگر تروریست‌های داعش با پهبادهای خود مناطق «المهندسین»، الجزایر» و خیابان «التل» را در بخش شرقی موصل بمباران کردند که چندین کشته و مجروح از غیر نظامیان بر جای گذاشت.

پایگاه مرگ

یک منبع امنیتی عراقی به خبرگزاری فرانسه گفته است که نیروهای عراقی یک گور جمعی بسیار بزرگ را در عمق صحرای جنوبی شهر موصل  در منطقه‌‌ای به نام «الخفسه» کشف کرده‌اند که احتمال می‌رود بزرگترین گور جمعی داعش در آن‌جا واقع شده باشد. چندین تن از اهالی موصل در این باره می‌گویند که داعش پس از تسلط بر موصل در ژوئن ۲۰۱۴ منطقه «الخفسه» را به «پایگاه مرگ» تبدیل کرده بود و اعدام‌های خود را در این مکان انجام می‌داد.

«محمد یاسین» از اهالی منطقه «حمام العلیل» در این باره می‌گوید که تروریست‌ها، افراد نظامی و غیر نظامی را به «الخفسه» می‌بردند و دست و چشم‌هایشان را بسته و به سرشان شلیک می‌کردند و سپس آن‌ها را به داخل کانال پرتاب می‌کردند.

یک افسر بازنشسته ارتش نیز درباره این مکان می‌گوید که شش فقره از اعدام دسته جمعی داعش را در منطقه «الخفسه» به چشم دیده است که اکثر کشته شدگان از مأمروان پلیس و ارتش و کارمندان دولتی بودند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *