جزییات تغییرات بودجه آموزش‌وپرورش در مجلس

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تغییرات مربوط به بودجه آموزش‌وپرورش را اعلام کرد و گفت:‌در بحث سرانه مدارس و پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان مصوباتی را داشتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از دانا؛  هر سال برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش با توجه به تعداد زیاد آنها ردیفی در لایحه بودجه مدنظر قرار می‌گیرد اما در لایحه بودجه ۹۶ به این موضوع توجه نشده است این در شرایطی است که  حدود ۳۵ هزار نفر از فرهنگیان در سال ۹۵ بازنشسته شده‌اند و هنوز پاداش پایان خدمت آنها پرداخت نشده است و این روند وارد سال ۹۶ می‌شود که در این سال نیز حدود ۴۵ هزار نفر دیگر بازنشسته خواهند شد.

برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان باید ردیف مشخصی در بودجه تعیین شود و آموزش‌وپرورش در بودجه پیشنهادی که به دولت ارائه کرد اعتبار مورد نیاز برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال‌های ۹۵ و ۹۶ را معادل ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده بود اما این موضوع در لایحه بودجه  سال ۹۶ پیش بینی نشده است.

هم‌اکنون بودجه سال ۹۶ در مجلس در حال بررسی است و نمایندگان نیز تغییراتی را در آن ایجاد کرده‌اند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت:‌ مجلس پیشنهادات خوبی را برای آموزش‌وپرورش داشت بدین صورت که سرانه مدارس از ۱۹۰ میلیارد تومان به ۲۴۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود: بودجه مربوط به تغذیه دانش‌آموزان در مدارس شبانه روزی و مناطق محروم نیز به ۱۰۰ میلیارد تومان رسید و در بحث کمک به ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستایی بودجه از ۹۴ میلیارد تومان به ۱۱۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با اعتبار مربوط به پاداش پایان خدمت فرهنگیان عنوان کرد:‌ در این رابطه نیز مصوبه خوبی داشتیم که اگر مغایر با برنامه ششم توسعه اعلام نشود سه هزار میلیارد تومان از مازاد فروش نفت برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان و سرانه واحدهای آموزشی اختصاص می‌یابد.

حجت الاسلام سلیمی بیان کرد: آنچه اهمیت دارد تحقیق این مصوبات مجلس از سوی دولت و اختصاص آن به آموزش و پرورش است چرا که در اغلب مواقع این مصوبات به لحاظ مالی تامین نمی‌شوند.

ارسال دیدگاه