تهدید زباله های عفونی برای پایتخت نشینان/شهرداری تهران مسئولیتی در موضوع زباله های عفونی ندارد/لزوم نظارت جدی وزارت بهداشت به معضل دفن غیراصولی پسماندهای بیمارستانی

زباله‌های بیمارستانی یکی از آلوده‌ترین پسماندها هستند که با دفع غیراصولی آنها سلامتی شهروندان تهرانی تهدید می‌شود و وزارت بهداشت باید نسبت به معضل دفن غیراصولی پسماندهای بیمارستانی نظارت دقیق و پیگیری های لازم را داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، آلودگی پسماندهای بیمارستانی مدت‌هاست که سر و صدای زیادی به راه انداخته است، چرا که هنوز مشخص نیست مسئولیت امحای آن با چه سازمانی است و از این رو به چالش زیست محیطی تبدیل شده و مشکلات زیادی به وجود آورده است.

همان طور که می دانید زباله های بیمارستانی یا پزشکی از خطرناک ترین زباله های صنعتی می باشند که اگر در دفع اصولی و بهداشتی آنها دقت لازم را به عمل نیاوریم، صدمات جبران ناپذیری بر سلامت افراد جامعه و محیط زیست و تمام جانداران اطرافمان خواهیم گذاشت و زباله های پزشکی حاوی بسیاری از انواع میکروب های خطرناک هستند.

با وجود روشهای نوین جهت دفع پسماندهای بیمارستانی در بسیاری از مناطق کشور دفع این پسماندهای خطرناک همچنان به روش سنتی و از طریق ” دفن ” صورت می‌گیرد و دفن پسماندهای بیمارستانی ،علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی و آبهای زیرزمینی ، خطر گسترش برخی از بیماریها را در پی دارد.

به عقیده کارشناسان پسماند محیط زیست، دفع زباله های عفونی و بیمارستانی از مهمترین معضلات شهرنشینی است که اگر درست و اصولی انجام نشود تبدیل به تهدید جدی برای سلامت عمومی خواهد شد و طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیمارستانهای کشور به عنوان یکی از بزرگترین منابع تولید پسماندهای بیمارستانی روزانه ۴۰۰ تن پسماند تولید می کنند.

تناسب بودجه مدیریت پسماند با تولید آن در تهران

غلامحسین آرام رئیس کارگروه پسماند شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار شهری «تهران نیوز» با اشاره به مشکل پسماندهای بیمارستانی را در تهران بیان کرد: پسماندهای بیمارستانی که به آن پسماندهای عفونی نیز گفته میشود برای سلامت شهر مضر و خطرناک است.

وی افزود: با وجود مدیریت درست بر  روزانه بین ۷۰ تا ۹۰ تن پسماندهای بیمارستانی در شهر تهران اما معضلات ایجاد خطر برای سلامتی در آن کاهش نیافته است و این درحالی است که اکثرا افکار عمومی به دنبال معضل در خارج از شهر تهران میگردد اما باید بدانیم که معضلات شهر تهرن بیشتر از بیرون آن است برای مثال پسماندهای عفونی بیمارستانی که سلامتی شهر را به خطر می اندازد.

آزام ظهار داشت: بودجه قابل توجهی برای مدیریت پسماند در نظر گرفته شده که با همان ارقام بالای تولید پسماند در تهران متناسب است ولی طبق قانون هر تصمیمی درباره پسماند باید همانند قبل جهت اجرا به دستگاه های مربوط ابلاغ شود.

رئیس کارگروه پسماند شهر تهران تصریح کرد: بازدیدهای سرزده به مراکز بهداشتی میتواند یکی از اقداماتی باشد که مسئولان باید آنرا انجام دهند و مهم تر از آن ارائه گزارش است تا در صورت مشاهده تخلف از آن جلوگیری شود.

براساس قانون پسماندها زباله‌های بیمارستانی جزو زباله‌های خطرناک هستند و جمع‌آوری و امحای زباله‌های بیمارستانی برعهده تولیدکنندگان آن یعنی بیمارستان‌هاست. ماده ۲ قانون پسماندها، انواع و اقسام زباله‌ها را تعریف کرده و زباله‌های پزشکی را در زمره زباله‌های ویژه و خطرناک قرار داده است.

در این قانون متولی جمع‌آوری زباله‌های بیمارستان خود تولیدکنندگان آن یعنی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها هستند، به گونه ای که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه زباله بیمارستانی هرگز نمی‌تواند به عنوان زباله عادی محسوب شود، گفت: اطلاق عنوان زباله عادی به زباله بیمارستانی خلاف تعاریف و دستورالعمل‌های بین‌المللی در این حوزه است.

در زمان حاضر پسماندهای عفونی مراکزبهداشتی درمانی ، مطب ها و آزمایشگاههای تشخیص طبی ومراکز درمانی از جمله بیمارستانها با زباله‌های شهری امحاء می‌گردد که بر بهداشت وسلامت مردم تاثیرگذار است.

پسماندهای شهری قابل بازیافت و تبدیل به کودوقابل استفاده در سطح شهر می باشد و به این علت مخلوط نمودن پسماندهای شهری و بیمارستانی تهدیدی است برای بهداشت شهروندان وکارکنان بخش خدمات شهری شهرداریها وسازمانهای مدیریت پسماند که با این قبیل پسماندها درتماس می باشند.

عفونت های بیمارستانی از طریق پسماندها انتقال میابد

ابوالفضل سروش عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با خبرنگار شهری «تهران نیوز» با اشاره به دفن غیر اصولی زباله های بیمارستانی عنوان کرد: اکثر بیمارستان ها موظف به استفاده از دستگاه‌های زباله سوز استاندارد هستند اما گاهی ممکن است که مراکز درمانی دفن زباله‌ها را به صورت غیر اصولی انجام دهند.

وی افزود: قطعا زباله خانگی با زباله های بیمارستانی متفاوت بوده و خطرات آن بسیار مشخص است؛ زباله های بیمارستانی ممکن است موحب مشکلات زیست محیطی شود که خسارت آن جبران ناپذیر باشد از سویی دیگر ممکن است باعث انتقال عفونت های بیمارستانی نیز شود که همین موارد می طلبد نظارت جدی بر نحوه امحای آن صورت گیرد.

سروش ادامه داد: معضل دفن غیراصولی پسماندهای بیمارستانی نیازمند نظارت دقیق و پیگیری های وزارت بهداشت است تا از این نوع تخلفات جلوگیری شود زیرا زباله های بیمارستانی خطرات خاص خود را دارند و باید از روش های مناسب امحا برای دفن آن استفاده کرد و مسئولیت نحوه امحای زباله ها توسط بیمارستان ها جزو مواردی است که باید حتما از سوی وزارت بهداشت پیگیری و دنبال شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد: موضوع نحوه دفن زباله های بیمارستانی بسیار مهم و پیچیده است و ارگان‌های مختلف باید در این زمینه پاسخگو باشند به عنوان مثال محیط زیست باید در امر ورود زبالهای بیمارستانی به رودخانه ها پاسخگو باشد.

بر اساس قانون شهرداری هیچ گونه مسئولیتی را در این خصوص ندارد و بیمارستانها به عنوان تولید کننده پسماندهای بیمارستانی باید آنها را تبدیل به پسماند عادی کرده و سپس شهرداری آنها را حل کند.

زباله‌های بیمارستانی یکی از آلوده‌ترین پسماندها هستند که با دفع غیراصولی آنها نه تنها سلامتی شهروندان تهدید می‌شود، بلکه ضربه به محیط‌زیست وارد شده و حیوانات نیز به تبع آن با مشکل رو به رو می‌شوند. از این رو ضروری است هر چه زودتر اهمال کاری‌ها کنار گذشته شود و پس از گذشت چند سال بالاخره به آن رسیدگی شود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *