با وجود سند تحول و نقشه‌جامع نیازی به سند ۲۰۳۰ یونسکو نداریم/ وزیر آموزش و پرورش برای پاسخگویی به مجلس فراخوانده می شود/ ۲۰۳۰ زمینه ساز نفوذ در سیستم آموزشی است

سخنگوی کمیسیون آموزش گفت: پس از اتمام بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی، از وزیر آموزش و پرورش می خواهد که به کمیسیون آمده و پاسخگوی نمایندگان در زمینه سند ۲۰۳۰ باشد، این اولین اولویت کمیسیون آموزش بعد از بررسی برنامه ششم خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از حجت الاسلام علیرضا سلیمی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص سند ۲۰۳۰ اظهار داشت: در کشور ما هم سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش و هم نقشه جامع علمی تدوین و مورد تایید قرار گرفته است و مشخص نیست وزارت آموزش و پرورش بر چه اساسی اقدام به تهیه یک سند دیگر کرده اند.

وی با بیان اینکه جایگاه این سند میان اسناد آموزشی کشور مشخص نیست عنوان کرد: رهبر انقلاب بر پیگیری این دو سند تأکید فراوانی داشتند و اولویت نظام آموزشی کشور باید اجرای این دو سند باشد؛ چرا که در حال حاضر خلأی در سند تحول وجود نداشت که بخواهند سند دیگری را رونمایی کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش تصریح کرد: رو نمایی از سند ۲۰۳۰ که توصیه یونسکو است یعنی فراموش کردن و نادیده گرفتن زحمت های فراوانی که برای تدوین سند تحول بنیادین طی سال های گذشته کشیده شده است؛ لزومی ندارد ما گزارش مدارس و آموزش خود را به یونسکو بدهیم.

سلیمی با بیان اینکه تعهد دادن به یونسکو در امر آموزش بدون مصوبه مجلس شورای اسلامی خلاف اصل ۷۷ قانون است عنوان کرد: نگرانی های جدی امروز میان کارشناسان و متخصصان امر آموزش به وجود آمده و مشخص نیست آقایان با چه کسانی مشورت کرده اند که به چنین نتیجه ای رسیده اند.

وی ضمن یادآوری هشدار های مقام معظم رهبری پیرامون نفوذ در کشور اظهار داشت یکی از زمینه های نفوذ قراردادها و تعهدات بین المللی است؛ همانگونه که FATF را در اقتصاد و IPC را در نفت امضا کردند به دنبال تصویب ۲۰۳۰ در بحث آموزش نیز هستند.

سخنگوی کمیسیون آموزش همچنین افزود: دغدغه هایی که این سند ایجاد می کند از سایر بخش ها کمتر که نبوده است هیچ بیشتر هم خواهد بود چرا که مقوله آموزش امری مهم در جامعه است.

سلیمی در پایان تاکید کرد: پس از اتمام بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی، از وزیر آموزش و پرورش می خواهد که به کمیسیون آمده و پاسخگوی نمایندگان در زمینه سند ۲۰۳۰ باشد، این اولین اولویت کمیسیون آموزش بعد از بررسی برنامه ششم خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *