تیم مذاکره کننده واقعیت نشست وین را به درستی بیان نکرد/ آمریکا در وین نقض برجام را نپذیرفت/ عملکرد دولت در قبال نقض مکرر برجام مناسب نیست

یک کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: مسئولان در نشست وین به گونه ای القا کردند که گویا موفقیت بزرگی طی این نشست‌ها حاصل شده و آمریکا قول داده است که از اثرات این تحریم ها جلوگیری کند اما حقیقت این است که زمانی که آمریکا اصل نقض برجام را قبول نکرده است چگونه می تواند قولی برای ممانعت از تاثیر تحریم ها بر ایران بدهد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از فوأد ایزدی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص مذاکرات ایران در وین و نتیجه آنها اظهار داشت: حاصل جلسات گسترده در وین یک بیانیه ای شد که از سوی تیم ۵+۱ منتشر شده است؛ این بیانیه بسیار بد بود که هیچ یک از مسئولان به نکات منفی آن نپرداختند.

 

وی با بیان اینکه ایران اعلام کرده است نقض برجام رخ داده عنوان کرد: تیتری که بیانیه پایانی این نشست ها داشت مغایر با درخواست ایران مبنی بر نقض برجام بود به طوری که این بیانیه اعلام می کند این جلسات به مناسبت یک سالگی برجام تشکیل شده است.

 

این کارشناس مسائل سیاسی ضمن تأکید بر اینکه در این بیانیه هیچ اشاره ای به اصل داستان یعنی نقض برجام توسط آمریکا نشده است، عنوان کرد: نهایتا صحبتی که از اقدامات اخیر امریکا در قبال ایران شده این است که در بیانیه آمده ایران دغدغه و یا نگرانی هایی درباره برجام داشته و تنها از کلمه cncern به معنای دغدغه و نگرانی استفاده شده است.

 

ایزدی ضمن یادآوری این نکته که بارها در داخل کشور رهبر انقلاب و روحانی اعلام کردند برجام نقض شده است تاکید کرد: این بیانیه در نهایت نظر آمریکا را می پذیرد که اقدامات اخیر آمریکا مبنی بر تمدید تحریم ها و همچنین کارشکنی های متوالی در برجام، نقض برجام نبوده و بر اساس این بیانیه تعلیق هسته ای در ایران همچنان باید ادامه داشته باشد.

 

وی ضمن انتقاد از عملکرد تیم مذاکره کننده در نشست وین گفت: مسئولان در نشست وین به گونه ای القا کردند که گویا موفقیت بزرگی طی این نشست‌ها حاصل شده و آمریکا قول داده است که از اثرات این تحریم ها جلوگیری کند اما حقیقت این است که زمانی که آمریکا اصل نقض برجام را قبول نکرده است چگونه می تواند قولی برای ممانعت از تاثیر تحریم ها بر ایران بدهد؟

 

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اقدام اخیر اوباما مبنی بر تمدید تحریم های سالانه علیه ایران و روسیه تأکید کرد: این اتفاق پیام بزرگی است به طوری که طرف مقابل دریافت هر اقدامی مبنی بر نقض برجام انجام دهد، واکنش های گسترده ای از سوی ایران ندارد و از همین رو تحریم ها را تمدید کردند.

 

ایزدی همچنین افزود: باید مسئولین به این نکات توجه کنند در حالی که ما با غرب به توافقی در زمینه هسته ‌ای رسیده‌ایم چرا همچنان سیاست های خصمانه غرب علیه ایران ادامه دارد؛ وضع هرگونه تحریم یا تمدید هر گونه تحریمی از سوی غرب به ویژه آمریکا علیه ایران نقض مستقیم برجام است.

 

وی با انتقاد از توافق برجام گفت: توافق برجام طوری نگاشته شده است که دست غرب بسیار باز بوده و همین ایرادات حقوقی در برجام باعث شده است که محدودیت هایی از سمت غرب علیه ایران اعمال شود که نقض برجام تلقی نشود.

 

این کارشناس مسائل هسته ای در خصوص اقدام متقابلی که ایران می تواند در قبال غرب انجام دهد بیان داشت: بیانیه ای که منتشر شد نشان می دهد که اصل برجام مشکلات زیادی دارد اما عملکرد دولت در قبال نقض های مکرری که صورت می گیرد به هر دلیلی مناسب نیست به طوری که بعد از این بیانیه با خوشحالی از آن استقبال کردند و تا زمانی که نقض برجام مورد پذیرش دولت قرار نگیرد، این اتفاقات تکرار می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *