گلوبال ریسرچ بررسی کرد

نارضایتی مردم آمریکا از عملکرد ۸ ساله اوباما/ جنگ، سرکوب و نابرابری میراث ۸ ساله رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا

در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا سخنرانی خداحافظی با ملت را انجام داده، بحث و جدل‌های زیادی در بین رسانه‌های خبری درباره میراثی که وی پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش به جا می‌گذارد، مطرح شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از گلوبال ریسرچ، شاید برخی بخواهند با تملق گویی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را یک سخنران درخشان، اصلاح طلب مترقی و یک انسان رویایی جلوه دهند ولی میلیون ها نفر از مردم آمریکا و سایر مناطق جهان، عملکرد دولت اوباما را با اقدامات آن، ارزیابی و قضاوت می کنند.

در اینجا تنها به بخش های کوتاه و خلاصه‌ای از میراث دولت اوباما در ۸ سال گذشته اشاره می کنیم.

۱- جنگ بی پایان: اوباما نخستین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که به طور کامل در هر دو دوره ریاست جمهوری اش، کشور در حال جنگ بوده است. این شامل ادامه خونریزی در عراق و افغانستان، بمباران لیبی، جنگ شش ساله در سوریه برای تغییر نظام سیاسی، حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در تجاوز به یمن بوده است. تازه ترین بررسی نشان می دهد که نیروهای عملیات ویژه آمریکا در ۱۳۸ کشور جهان مستقر هستند یا ۷۰ درصد کشورهای جهان.

جنگ های موسوم به قرن بیست و یکم در دوره بوش آغاز شد و در دوره ریاست جمهوری اوباما گسترش یافته و منجر به کشته شدن بیش از یک میلیون نفر و آواره شدن میلیون ها نفر دیگر از خانه و کاشانه شان شده و بدترین بحران مهاجرت پس از جنگ جهانی دوم را به وجود آورده است. سیاست اوباما در قبال آسیا نیز موجب افزایش تنش در دریای جنوبی چین و همین طور تشدید تنش در هند و پاکستان شده است. اوباما در حالی قدرت را ترک می کند که نیروهای ناتو در شرق اروپا مستقر شده اند و تحریمهای اقتصادی و سیاسی زیادی علیه روسیه اعمال شده است.اوباما با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بیش از ۳ هزار نفر را در پاکستان، یمن سومالی و لیبی به قتل رسانده است.

۲- حقوق دموکراتیک: حداقل ۳ نفر از کسانی که در حملات پهپادها کشته شدند، شهروندان آمریکایی بودند.

در بیانیه دولت اوباما در سال ۲۰۱۱ آمده است که رئیس جمهور قدرت دارد تا هر کسی را از جمله شهروندان آمریکایی، ترور کند، بدون طی مراحل قانونی .

مرکز بازداشت و شکنجه آمریکایی در گوانتانامو که اوباما در روز مراسم تحلیف قول داد تا آن را تعطیل کند، همچنان باز است. دولت اوباما بیشتر از دولتهای قبلی، افشاگران برنامه های جاسوسی و اطلاعاتی را تحت پیگرد و تعقیب قانونی قرار داده است. ادوارد اسنودن مجبور به پناهندگی به روسیه شده آن هم به خاطر تهدید به پیگرد قانونی آمریکا و جولیان آسانژ موسس وبسایت ویکی لیکس نیز در سفارت اکوادور در لندن، پناه گرفته است.

اسنودن برنامه های گسترده جاسوسی و اطلاعاتی آژانس امنیت ملی آمریکا را افشا کرده است ولی این برنامه ها هنوز در حال اجرا است و حتی یک نفر نیز به خاطر فعالیت های غیر قانونی و آشکار محاکمه نشده است.

۳- نابرابری اجتماعی: اوباما بلافصله پس از بجران اقتصادی بزرگ ۲۰۰۸ میلادی به قدرت رسید، و تمرکز دولتش روی احیای ثروت سرمایه داران بزرگ بوده است. ارزش سهام به لطف اجرای سیاست های محرک پولی بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۰۹ افزایش یافت و ارزش سهام بیش از ۳ برابر شد. در حالی که یک درصد ثروتمندان جامعه آمریکا از اجرای سیاست های پولی محرک بانک مرکزی منتفع شدند. سود کلی شرکتهای بزرگ آمریکایی از ۶۷۱ میلیارد دلار در پایان ۲۰۰۸ به بیش از ۱٫۶۳۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۶ ریسده است و ارزش دارایی و سرمایه ۴۰۰ ثروتمند آمریکایی نیز از ۱٫۵۷ تریلیون دلار به ۲٫۴ تریلیون دلار افزایش یافته است.

از سوی دیگر، ۸ سال ریاست جمهوری اوباما موجب کاهش دستمزدها، افزایش هزینه های زندگی و رشد بدهی ها شده است. حدود ۹۵ درصد فرصت های شغلی ایجاد شده در دوره دولت اوباما، موقتی و شغل های پاره وقت بوده است. اوباما با کاهش ۵۰ درصدی دستمزد کارکنان شرکتهای خودروسازی، کمک زیادی به جلوگیری از ورشکستگی این شرکتها در روزهای نخست ریاست جمهوری اش کرد.

طرح بهداشت و سلامت اوباما نیز در واقع به نفع شرکتهای بیمه بوده است به طوری که کارگران اکنون مجبور هستند بخش زیادی از هزینه های بهداشت و سلامت را پرداخت کنند و این هزینه ها از شرکتهای بیمه و بهداشت و سلامت دور شده است.

برای نخستین بار از شیوع ایدز در سال ۱۹۹۳ میلادی، امید به زندگی در آمریکا طی سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ کاهش یافته که علت آن به خاطر افزایش نرخ مرگ و میر جوانان در پی استفاده بیش از حد از مواد مخدر، خودکشی و استرس های اجتماعی بوده است.

از سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۱۰ هزار نفر توسط پلیس آمریکا به قتل رسیده اند و این در حالی است که دولت اوباما بیش از ۳ میلیون مهاجر را دیپورت کرده است که این بالاترین رقم در مقایسه با سایر دولتهای آمریکا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *