ضمن استقبال از سند پایانی مذاکرات هسته‌ای

۷۰ شخصیت پیشین اروپایی خواستار رفع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران شدند

دهها نفر از شخصیت‌های پیشین اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از نتایج پایانی مذاکرات هسته‌ای خواستار رفع تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ۷۰ شخصیت سیاسی، دیپلماتیک و نظامی اسبق اروپا با امضای بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از نتایج پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران از کنگره آمریکا، ایران و کشورهای اروپایی خواستند سند پایانی این گفت‌وگوها را اجرایی کنند.

در این بیانیه که نام «جورج رابرتسون»، دبیر کل اسبق ناتو، «مالکوم ریفکیند»، وزیر دفاع اسبق انگلیس، «مایکل روکارد»، نخست‌وزیر اسبق فرانسه، «ویاچسلاو ترابنیکوف»، مدیر کل اسبق اطلاعات خارجی سوریه، «هوپ شافر»، دبیر کل اسبق ناتو و «رالف ایکوس»، مدیر کل اسبق کمیسیون ویژه سازمان ملل در عراق دیده می‌شود، از سند پایانی مذاکرات هسته‌ای استقبال شده است.

شخصیت‌های سابق اروپایی در بخش پایانی بیانیه مزبور همچنین از کشورهای اروپایی خواسته‌اند مطابق سند وین، تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهند.

آنها می‌نویسند: «ما از تمام کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهیم مطابق مفاد سند برجام نظام تحریم‌ها را هم در سطح داخلی و هم در سطح سازمان ملل، کاهش دهند.»

مقامات اسبق اروپایی علاوه بر این خاطر نشان کرده‌اند: «اگر ما می‌خواهیم که این توافقنامه اثری تحول‌آفرین داشته باشد، اتحادیه اروپا باید به سرعت به سمت تعامل سیاسی و اقتصادی برنامه‌ریزی شده با ایران حرکت کند.»

این مقامات علاوه بر این از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته‌اند موضوع حقوق بشر را در صدر مسائل مورد گفت‌وگو با ایران قرار دهند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از امریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان پس از چندین روز مذاکرات سخت و فشرده، در تاریخ ۲۳ تیر در شهر وین پایتخت اتریش بر سر برنامه جامع اقدام مشترک به جمع بندی نهایی رسیدند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *