۶ راهبرد رهبری برای مقابله با تهدیدات پیش‎روی نظام

تهدیدات پیش‌روی نظام، گستردگی و تنوع آن‌ها امری واقعی و بر اساس مستندات است و به همان میزان که این تهدیدات متنوع و پیچیده است، شیوه‌های مقابله با آن‌ها نیز باید به همان اندازه دقیق، گسترده و پیچیده باشد.

به گزارش سرویس سیاسی پردیس خبر؛ تهدیدات پیش‌روی نظام، گستردگی و تنوع آن‌ها امری واقعی و بر اساس مستندات است و به همان میزان که این تهدیدات متنوع و پیچیده است، شیوه‌های مقابله با آن‌ها نیز باید به همان اندازه دقیق، گسترده و پیچیده باشد.
اذعان برخی کشورهای مطلع از روند پیشرفت‌های گوناگون علمی و فناوری و نظامی ایران گواه صدق این مدّعا است. و اغلب کارشناسان و تحلیگران غربی به این مسئله معترف اند که جمهوری اسلامی در شرایط تحریم موفق شده است از قوی‌ترین نیروهای مسلح در منطقه برخوردار باشند.
چندی پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ارتش، اهمیت مأموریت و وظایف این قرارگاه را تشریح و بر شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و تمام راهکارهای ممکن دشمن برای مواجهه با آنها و نیز داشتن راه‌حل و برنامه مشخص تاکید کردند.

و در این خصوص به لزوم آمادگی برای مقابله با تهدیدها تاکید کردند که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

آمادگی نظامی و تسلیحاتی

ضرورت پیشرفت‌های نظامی و افزایش آمادگی تسلیحاتی کشور با عنایت به ادامه پیشرفت‌های دشمن علاوه بر اینکه عمل به امر الهی مبنی بر تقویت بنیه دفاعی است، امری عقلانی و پذیرفته شده از سوی تمامی متخصصان و نظریه‌پر‌دازان حوزه مسائل امنیتی- دفاعی است.

همچنین این یک اصل پذیرفته شده است که کشور مورد تهدید‌ از سوی دشمنانش، حق دارد خود را قوی و توانمند سازد و قدر‌تمند شدن، از دو زاویه قابل بررسی است و هر نوع سر‌مایه‌گذاری در این امر را پذیرفتنی می کند. اول اینکه آمادگی تسلیحاتی کشور مورد تهدید را از گزند هجوم مصون نگه می‌دارد و دوم، در صورت مورد هجوم قرار گرفتن، می‌تواند از موجودیت و هویت خود دفاع کند.

ادبیات تهاجمی و تهدیدآمیز آمریکا و صهیونیسم در سال های اخیر بیش از پیش بارها تکرار شده و از گزینه نظامی سخن به میان می‌آورند. در چنین فضایی که حتی پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای موج تهدیدات تداوم دارد، سیاست نظام، مبنی بر ارتقای توان دفاعی، از جمله پیشرفت برنامه موشکی، امری بدیهی و عقلایی است.

آمادگی راهبردی

از دیگر زوایای آمادگی، شناخت موقعیت دشمن به لحاظ شرایط سوق‌الجیشی و امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است. رویارویی با کشورهای متخاصم در عرصه جنگ سایبری و نبرد نظامی، نیازمند سنجش دقیق نقاط قوت و ضعف به مدد برنامه‌ریزی هوشمندانه و شناسایی عِدّه و عُدّه دشمن در میدان جنگ نرم و سخت، عامل پیروزی و وارد نمودن ضربه غافلگیرانه به نیروهای متخاصم است. قطعاً این نوع آمادگی و آگاهی از شرایط استراتژیک دشمن، چگونگی مقابله با دشمن و غلبه بر او را تعیین خواهد کرد.

آمادگی اطلاعاتی

تمام تحرکات سیاسی و نظامی در سراسر جهان، با پشتوانه سازمان‌های اطلاعاتی رسته‌های مختلف صورت می‌گیرد و شناخت به موقع توطئه‌ها و کسب اطلاعات از نقشه‌های دشمن، گام نخست برای حمله پیش‎دستانه و وارد کردن ضربات کاری بر پیکره نظام طراحی عملیاتی کشور مهاجم به شمار می‌آید.

آمادگی علمی و فکری

مغز متفکر و طراح برنامه‌های آمادگی در برابر تهدیدات دشمن در هر کشوری، علاوه بر گروه‌های متخصص نظامی، بر عهده مرکزی است که به نام «اتاق فکر» نامگذاری شده است. به یقین غلبه بر دشمن و ابرقدرت‌های نظامی و سیاسی، بدون دارا بودن مراکز بزرگ علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی امکان تحقق نخواهد داشت.

دستیابی به چنین سطحی از علم و دانش، قطعا نیازمند فراگیری همه ابعاد علوم پیشرفته است و تلاش در تمام حوزه‌های علوم نوین، ایمان و اعتقاد راسخ به نقشه راه علمی کشور و تداوم شتاب علمی کشور را می‌طلبد.

آمادگی مالی و اقتصادی

غلفت از تامین پشتوانه مالی و اقتصادی مستمر برای پشتیبانی مالی از هر نوع نبرد احتمالی و به شکست کشاندن برنامه‌های کشور برای تقویت بنیه اقتصادی، نکته‌ای است که می‌توان آن را نوک پیکان توطئه‌های دشمن نامید. تحریم‌ها و فشار ظالمانه اقتصادی قدرت‌های بزرگ در وهله اول با هدف کُندکردن توان پیشرفت علمی و قدرت نظامی ایران صورت گرفت.

اقتصاد وابسته به نفت، خام فروشی، واردات بی‌رویه کالاهای مصرفی و در نتیجه تضعیف تولیدات داخلی همان چیزی است که دشمن از رهگذر آن به هر اقدام خصمانه‌ای طمع می‌کندو از طرفی عمل کردن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، پادزهر تمام توطئه‌ها از جمله تهاجم نظامی است.

آمادگی روحی و معنوی

تمام مؤلفه‌های یاد شده تنها زمانی تاثیر واقعی خود را نشان می‌دهند که از عاملی به نام ایمان و عقیده راسخ نیروهای انقلابی بهره‌مند باشند. اراده تزلزل‌ناپذیر رزمندگان اسلام در نبرد با دشمن و صحنه‌های به یادماندنی جهاد و ایثار در دوران درخشان دفاع مقدس، نشات گرفته از نیروی الهی ایمان و ارتباط با پروردگار بود.
در پایان باید خاطرنشان کرد که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: یاری خداوند قطعی است زیرا «هیچ توطئه‌ای نبوده است که غرب و آمریکا بتوانند علیه جمهوری اسلامی انجام بدهند و انجام نداده باشند. هر کاری نکردند، چون نمی‌توانستند. در همه‌ مراحل توی دهنشان خورده است و شکست خورده‌اند. بعد از این هم همین جور خواهد بود. بعد از این هم در همه‌ توطئه‌ها علیه جمهوری اسلامی شکست خواهند خورد؛ این وعده‌ی الهی است به ما، و ما شک نداریم. ما در صدق وعده‌ الهی تردید نمی‌کنیم. ما به خدای متعال سوءظن نداریم. خدای متعال ملامت می‌کند کسانی را که به او سوءظن دارند؛ وعده‌ خدای متعال، وعده‌ صادق است. ما چون وارد می‌دانیم، داخل عرصه‌ مبارزه هستیم – ملت ایران همه‌ امکانات خود را وارد عرصه کرده است – بنابراین نصرت الهی قطعی است.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *