تجمع اعتراضی شرکت‌کنندگان دوره بهیاری سال 94 مقابل وزارت بهداشت

۱۸ هزار بهیار که به وزارت بهداشت اعتماد کردند / تعهداتی که بعد از ۲ سال هنوز اجرایی نشدند

حدود دو سال پیش وزارت بهداشت به‌علت کمبود نیرو در سیستم نرسینگ و فشار بالایی که بر پرستاران در بخش بهداشت و درمان وجود داشت اقدام به برگزاری دوره‌های یکساله بهیاری با قول جذب شرکت‌کنندگان کرد، اما متاسفانه نه تنها به تعهدات خود در این مدت عمل نکرده است که حتی شرایط اولیه که در هنگام ثبت‌نام متعهد شده بود، را تغییر داده است. به همین دلیل جمعی از شرکت‌کنندگان این دوره امروز در اعتراض به عدم تحقق تعهدات وزارت بهداشت در مقابل این وزارتخانه تجمع کردند.

به گزارش پردیس خبر ، صبح روز گذشته جمعی از شرکت‌کنندگان در دوره بهیاری که در سال ۹۴ آغاز شد، در اعتراض به عملکرد وزارت بهداشت در انجام تعهدات اولیه خود در زمان آغاز ثبت‌نام در مقابل این وزارتخانه تجمع کردند.

به گفته یکی از بهیاران یکساله معترض در این تجمع، حدود دو سال پیش وزارت بهداشت به علت کمبود نیرو در سیستم نرسینگ و فشار بالائی که بر پرستاران در بخش بهداشت و درمان وجود داشت اقدام به برگزاری دوره‌های یکساله بهیاری با قول جذب شرکت کنندگان را داد اما متاسفانه نه تنها به تعهدات خود در این مدت عمل نکرده است که حتی شرایط اولیه که در هنگام ثبت نام  متعهد شده بود را تغییر داده است.

این معترض در اشاره به هزینه‌های زیاد مالی و زمانی که شرکت کنندگان برای این دوره پرداخت کردند ، گفت: علاوه بر هزینه زمانی که برای این دوره و بر اساس قول های وزارت بهداشت پرداخت کردیم، هزینه‌های مالی هم برای شرکت کنندگان داشت که با توجه به ضعیف بودن قشر شرکت کننده در این دوره‌هاْ این مسئله فشار زیادی بر خانواده ها و افراد گذاشت؛ صرف نظر از هزینه‌های اسکان و رفت آمد تنها مبلغ ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان  تنها به حساب وزارت بهداشت پرداخت شد. اما متاسفانه در حال حاضر ما  به عنوان کمک بهیار شناخته می شویم درحایکه دوره لازم برای این کار را با صرف زمان ۲-۳ ماهه و پرداخت هزینه کمتر از ۵۰۰ هزار تومان می‌توانستیم بگذرانیم؛ گرچه ما را به عنوان کمک بهیار هم استخدام نمی کنند و تنها در بخش خدمات و به عنوان بیماربر بعضی از همکاران مشغول به کار هستند که آن هم به دلیل فشار های اجتماعی و اقتصادی ناچار به قبول شدند.

آقای د. در گفت‌گو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری سپید پوش در ارتباط با نحوه پاسخ‌گوئی مسئولان وزارت بهداشت در این مدت گفت: در این باره چندین بار با مسئولان وزارتخانه دیدار و گفتگو داشتیم و در تمام این مدت تنها پاسخی که دریافت کردیم قول اجرائی شدن تعهدات بوده که متاسفانه هنوز به تعهداتشون عمل نکردند، و حتی همکاران شهرستانی که از وزیر در این باره سوال کردند متاسفانه پاسخ روشنی نگرفتند و دکتر هاشمی با بیان اینکه از این موضوع بی اطلاع هستند و از این برنامه ها اطلاع ندارند، به دوستان پیشنهاد دادند با معاونت پرستاری در این خصوص صحبت کنند.

وی در ادامه توضیحات خود به این نکته اشاره کرد که: همه شرکت کنندگان در این دوره ها به امید جذب شدن در بازار کار و بر اساس قول‌های اولیه وزارت بهداشت ثبت نام کردند ؛ حدود ۱۸ هزار نفر در این دوره‌ها ثبت‌نام کردند و وزارت بهداشت قول جذب ۱۰ هزار نیرو را داده بود که قرار بوداز مهر ماه سال گذشته در مراکز درمانی مشغول به کار شوند اما هنوز اقدام موثری صورت نگرفته است و هنوز چارت سازمانی برای این مورد به دست مسئولان مربوطه نرسیده است.

بهیار معترض همچنین در شکایت از تغییر شرایط اولیه در هنگام ثبت‌نام عنوان کرد: مدرک ما معتبر و ممهور به مهر وزارت بهداشت است اما متاسفانه مدرکی که قرار بود به عنوان بهیار به ما داده شود در حال حاضر به عنوان کمک پرستار صادر شده است  و تنها در داخل پرانتز عنوان بهیاری  نوشته شده و حتی برای کمک بهیاری هم عنوان کمک پرستاری را صادر کردند. علاوه بر این در مورد شرح وظایف که در ابتدا برای ما تعیین شده بود نیز با گذشت زمان تنزل پیدا کرد به این صورت که با باز کردن و تقسیم کردن ۳۰ موردی که  در شرح وظایف ما وجود داشت و حذف مواردی از آن‌ها می‌گویند تعهد ما ۳۰ مورد بود که هنوز هم ۳۰ مورد وجود دارد؛ در مورد تغییر  رنگ و فرم لباس نیز نارضایتی هایی وجود دارد و ما فکر می‌کنیم تغییر رنگ لباس از سفید به رنگی که در حال حاضر به ما دادند نوعی توهین و عدم تعهد از سوی وزارت بهداشت است.

وی در پایان این گفت‌وگو با تاکیید مجدد بر روی درخواست تجمع کنندگان مبنی بر متعهد بودن  وزارت بهداشت به قول های داده شده در ابتدای برگزاری دوره گفت: این جمعیت در واقع نماینده بسیاری از شرکت کنندگان در دوره می باشد و حتی حدود ۵۰۰ نفر از جمعیت و افراد معترض برای شرکت در این تجمع اعلام آمادگی کرده بودند اما به دلیل اخطار وزارت بهداشت مبنی بر این که این اعتراض را یک حرکت سیاسی حساب خواهد کرد و از جذب شرکت کنندگان برای کار در بیمارستان ها جلوگیری خواهد شد بسیاری از افراد حضور پیدا نکردند در صورتی که ما اعلام می کنیم به دور از هرگونه جریان سیاسی تنها به دنبال احقاق حقوق خود هستیم.

منبع: سپید پوش

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *