نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی:

گزارش “آمانو” باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس شورای اسلامی گفت : نقطه منفی گزارش آژانس انرژی اتمی در مورد فعالیتهای هسته ای ایران اینست که می گویند دانشمندان ایران شاید در گذشته دنبال چاشنی بمب هسته ای بوده اند، باید این گزارش به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

منصور حقیقت پور نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در مورد گزارش آژانس انرژی اتمی در مورد فعالیت هسته ای ایران اسلامی و تحقیق در مورد گرایش آن به سمت سلاح هسته ای، گفت: گزارشی که از سوی آژانس انرژی اتمی صادر شده است، دارای نقاط مثبت و منفی است، نقطه مثبت این گزارش بی شک اینست که ایران اسلامی از زمان آغاز فناوری هسته ای خود دنبال ساخت سلاح هسته ای نبوده است .
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران در راستای حوزه فعالیت صلح آمیز هسته ای همکاری های لازم را با آژانس بین المللی اتمی انجام داده است، اضافه کرد: نقطه منفی آن هم اینست که می گویند دانشمندان ایران شاید در گذشته دنبال چاشنی بمب هسته ای بوده اند، باید این گزارش به دقت مورد بررسی قرار بگیرد .
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که کمیسیون امنیت ملی در خانه ملت به نظارت بر روند اجرای برجام این سند بین المللی و تعهد آور خاتمه نداده است، اظهار داشت: دولت در راستای اجرای برجام باید شروط مقام معظم رهبری را در دستور کار خود قرار دهد .

حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل بین الملل نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی تهران نیوز با اشاره به اینکه گزارش منتشر شده توسط یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با پرونده هسته ای کشورمان مفهومی خاکستری دارد، گفت: طبق گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این گزراش نه سیاه تلقی می شود و نه سفید است.
وی با بیان اینکه اگر گزارش آژانس بین‌المللی به نفع ایران تمام میشد، رسوایی این سازمان را در پی داشت، اظهار کرد: طبق قاعده کاری غربی ها و بر اساس تبلیغاتی که آنها از سال ۸۴ به بعد در باره ایران داشته ایند باید انتظار انتشار چنین گزارشی در ذهن متصور می شدیم.
این کارشناس مسائل سیاسی ضمن بیان اینکه پرونده هسته ای کشورمان بر اساس یک اقدام سیاسی به شورای امنیت رفت و براساس همین راهکار باید به حالت عادی بازگردد، افزود: این مهم توسط چراغ سبز گروه۱+۵ در مذاکرات هسته ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده شد تا بر اساس یک اقدام سیاسی مجددا به حات عادی باز گردد.
بهشتی پور با تاکید براینکه تنظیم چنین گزارشی بر اساس نظر گروه۱+۵ بوده است، ادامه داد: تا ۱۰ روزآینده شورای حکام نیز این پرونده را بررسی و به حلت عادی باز می گرداند زیرا این امر یک توافق سیاسی است و به همین دلیل هم اکنون تیم مذاکره کننده در وین همراه با کشورهای غربی بر سر قطعنامه ای که قرار است منتشر شوند در حال مذاکره هستند.
وی با اشاره به اینکه مسئولان کشورمان طبق روال گذشته حتما نظرات قاطعانه خود را در مورد اتهامات وارده به کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح خواهند کرد، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که اتهامات مطرح شده هیچگاه توسط کشومان پذیرفته نشده و گزارشات واکنش مسئولان کشورمان نیز به صورت سند در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده است تا تنویر افکار عمومی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *