رضا سراج:

کودتای ترکیه مقدمه بالکانیزه کردن منطقه بود/ غرب هنوز از تجزیه کشورها و تسرّی جنگ نیابتی منطقه به داخل خاک ایران ناامید نشده است

تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک گفت: حدود دوماه است که اردوغان در یک دوربرگردان سیاسی قرارگرفته استو عربستان و آمریکا تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا با سرنگون کردن حکومت اردوغان، ترکیه را از این دوربرگردان سیاسی خارج کنند.

به گزارش پردیس خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر رضا سراج، تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بین‌الملل «صبح توس»، کودتای اخیر ترکیه را گام اول نقشه غرب برای تجزیه منطقه دانست و اظهارداشت: آمریکا و تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا، قصد دارند نمایندگی‌هایی در منطقه ایجاد و جنگ نیابتی را آغاز کنند تا در پرتوی آن، روند بالکانیزه کردن منطقه و تجزیه کشورها سرعت بیشتری بگیرد.

وی افزود: قرار بود کودتای نظامیان ترک، یک حکومت‌نظامی را در این کشور بهوجود آورد که همچون حکومت دیکتاتوری السیسی در مصر، یک پایگاه نظامی برای آمریکا و غرب باشد. این پایگاه وظیفه تأمین لژستیک نظامی برای داعش و گروه‌های تکفیری را برعهده داشت تا به کمک دلارهای نفتی عربستان، مقدمات راه‌اندازی یک جنگ نیابتی عظیم در منطقه غرب آسیا را فراهم کند. تسرّی این جنگ به داخل خاک ایران، هدف نهایی غرب و آل سعود است و آن‌ها برای تحقق این آرزو، از سرنگون کردن حکومت متحد سابق خود نیز دریغ نمی‌کنند.

تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک ضمن واکاوی ابعاد دیگری از این توطئه برنامه‌ریزی‌شده غرب خاطرنشان کرد: مطابق اسنادی که از مراکز جاسوسی و امنیتی عربستان، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی به‌دست‌آمده است، قرار بود که سوریه به سه کشور سنی نشین به پایتختی حلب، علوی نشین به پایتختی دمشق و کردنشین به پایتختی رقّه تجزیه شود تا در کنار عراق کردنشین به مرکزیت اربیل، سنی نشین به مرکزیت بغداد و شیعه‌نشین به مرکزیت بصره و ترکیه اروپایی به پایتختی آنکارا و ترکیه آسیایی به پایتختی استانبول، مجموعه هشت کشور کوچک و بی‌دفاع منطقه غرب آسیا را تشکیل دهند.

وی ادامه داد: کودتای ترکیه شروع روند تجزیه ترکیه بود و از همین رو، با اندکی تجزیه‌وتحلیل دست صهیونیست‌ها در شکل‌گیری و سازمان‌دهی نیروهای کودتاچی رو شده و سپس آمریکایی‌ها و آل سعود هم به جمع مجرمان پیوستند.

سراج در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه موفق شدن کودتای ترکیه چه فوایدی برای آل سعود و آمریکا دارد، گفت: حدود دوماه است که اردوغان در یک دوربرگردان سیاسی قرارگرفته است. از زمانی که داوود اوغلو را به تهران فرستاد تا به خاطر اتخاذ مواضع خصمانه قبل خود، در لفافه از مقامات جمهوری اسلامی عذرخواهی کند و هم‌چنین روابط خود با روسیه را هم در مسیر عادی‌سازیقرارداد و پس از سال‌ها، برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا اظهار بی‌میلی کرد. این مواضع نشانه‌های خطرناکی برای جبهه غربی عربی عبری منطقه بود؛ چراکه خارج شدن ترکیه از ائتلاف حامیان داعش، به‌مثابه نقش بر آب شدن تمام نقشه‌های غرب در ایجاد جنگ نیابتی در منطقه و قرار دادن گفتمان تکفیر در مقابل گفتمان مقاومت اسلامی است و عربستان و آمریکا تمام توان خود را به کار گرفتند تا با سرنگون کردن حکومت اردوغان، ترکیه را از این دوربرگردان سیاسی خارج کنند.

وی تصریح کرد: اردوغان هیچ رغبتی به گفتمان مقاومت اسلامی ندارد؛ همان‌طور که هیچ ارادتی هم به داعش و تفکر تکفیری‌ها ندارد و دلیل چرخش‌های مکرر حکومت ترکیه در مناسبات سیاسی منطقه‌ای، اشتباهات راهبردی اردوغان و هیئت حاکم این کشور در تشخیص راه تأمین منافع ملی‌شان است. یک‌بار دوشادوش جمهوری اسلامی اجلاس صهیونیست‌ها ترک می‌شود و یک‌بار نفت استخراجی گروهک صهیونیستی داعش یکجا خریداری و نقداً تسویه‌حسابمی‌شود. یک‌بار دست در دست رئیس‌جمهور ایران مثلث کشورهای ضدآمریکایی را با همراهی برزیل تکمیل می‌کنند و دیگربار، جنگنده روسیه را سرنگون می‌کنند. چرخش‌های استراتژیک اردوغان ناشی از ضعف تحلیل سیاسی وی است و رویکرد امروز رئیس‌جمهور ترکیه، به‌واسطه این است که غرب را دشمن حکومت خود می‌بیند و خواستار تحکیم روابط خود با روسیه و ایران بوده تا به این وسیله، قدرت خود را بیمه کند.

این تحلیلگر مسائل استراتژیک در انتهای سخنان خود بر اهمیت تصمیم دیپلماتیک و هوشمندانه وزارت امور خارجه تأکید و بیان کرد: در چنین شرایطی که ترک‌ها هم متوجه منافع مشترکشان با جبهه مقاومت اسلامی در منطقه شده‌اند، بهترین موقعیت برای دستگاه دیپلماسی ماست که با هوشمندی، منافع ملی دولت ترکیه را به آن‌ها گوشزد و تقابل اصلی قوا در منطقه غرب آسیا را به‌گونه‌ای تعریف کنند که ترکیه به‌عنوان یک کشور استراتژیک، در نقطه مقابل جبهه غربی، عبری عربی قرار بگیرد.

انتهای پیام/رض

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *