عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح کرد؛

کاهش شتاب رشد علمی کشور با کوتاهی دولت در سرمایه گذاری برای نخبگان/ برای رسیدن به سطح مطلوب پیشرفت علمی نیاز به تلاش بیشتری داریم

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در این دولت، حرکت پرشتابی که شروع شده و جهان را به اعجاز واداشته بود، کند شد و شتاب لازم را نداشت و مقام معظم رهبری چندین مرتبه نسبت به این مسئله هشدار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین محمود رجبی در گفتگو با ناب نیوز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان جوان و تاکید ایشان بر اهمیت دادن به این قشر گفت: همانطور که مقام معظم رهبری به طور مکرر تاکید فرمودند اگر می خواهیم تعالی و پیشرفت جامعه را به شکل مطلوب داشته باشیم، باید بهای ویژه ای به قشر نخبگان کشور داده شود.

اهمیت سرمایه گذاری ویژه و حمایت از نخبگان کشور

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه باید در خصوص این قشر در سه حوزه سرمایه گذاری ویژه شود، تصریح کرد: در بعد شکوفایی استعدادهای آنها، زمینه سازی برای ابداعات آنان و همچنین حمایت از دستاوردهای نخبگان باید پشتیبانی مالی و قانونی صورت گیرد و همچنین روی تعهد در کنار تخصصی که دارند، سرمایه گذاری شود تا استعداد ویژه آنها در جهت اهداف نظام و خدمت به رشد جامعه حرکت کند.

وی عنوان کرد: در راستای شکوفایی این استعداد و پرورش زمینه خلاقیت و فعالیت نخبگان، باید وزارت علوم وارد شود و در بخش مقدماتی، پرورش این استعدادها به استعدادهای درخشان و وزارت آموزش و  پرورش مرتبط است که باید نخبگان شناسایی و زمینه بروز خلاقیت و ابداعات آنها ایجاد شود.

حجت الاسلام والمسلمین رجبی خاطرنشان کرد: در مرحله پشتیبانی نیز تقویت و توسعه سازمان های دانش بنیان موجب می شود قشر نخبه جامعه با خیال راحت و تأمین بودجه کافی، ایده های خود را به مرحله اجرا در آورده و تبدیل به ثروتی ملی و ماندگار برای کشور شود.

وی اظهار داشت: مرحله دیگر، فراهم ساختن زمینه برای استفاده از دستاوردهای نخبگان در داخل کشور است؛ اگر در هرکدام از این مراحل سه گانه نقصی ایجاد شود، پیشرفت علمی ما در حوزه های مختلف، شتاب لازم را نخواهد داشت.

کاهش شتاب رشد علمی کشور در دولت یازدهم/ برای رسیدن به سطح مطلوب پیشرفت علمی نیاز به تلاش بیشتری داریم

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ابراز تاسف از اینکه در این دولت، حرکت پرشتابی که شروع شده و جهان را به اعجاب واداشته بود، کند شد و شتاب لازم را نداشت، ابراز کرد: مقام معظم رهبری چندین مرتبه نسبت به این مسئله هشدار دادند؛ هرچند دولتی ها و مسئولین انکار می کردند اما همانطور که رهبری فرمودند به این دلیل که ما در دوران رژیم های قبل از انقلاب اسلامی عقب ماندگی فراوانی نسبت به کاروان علوم و تکنولوژی بشری داشتیم، لذا باید با شتاب بسیار بالایی حرکت کنیم تا خود را به سطح مطلوب برسانیم.

حجت الاسلام والمسلمین رجبی تاکید کرد: نخبگان علاوه براینکه از نظر علمی سطح کشور را ارتقا می دهند، از جنبه بین المللی و اقتدار نظام نیز می توانند اثرگذار باشند؛ سخن و فرهنگ کشور ما پا به پای پیشرفت علمی، در عرصه بین الملل جایگاه خود را به دست آورده و دیده و شنیده می شود.

پیشرفت علمی کشور موجب اقتدار نظام و سطح کلان رسیدن به تمدن اسلامی می شود

وی افزود: لذا نباید به پیشرفت علمی، تنها برای برآورده شدن نیاز علمی خود نگاه کنیم بلکه باید بدانیم این امر موجب اقتدار نظام و تحول لازم برای رسیدن به تمدن اسلامی در سطح کلان می گردد.

این استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه مسئولان ما باید افق کار را ایجاد تمدن اصیل اسلامی درنظر بگیرند، بیان کرد: طبیعی است اگر در زمینه حمایت از نخبگان سرمایه گذاری شود، همانند دوره قبل شاهد رشد اعجاب آمیز پیشرفت کشور خواهیم بود و می توانیم در جنبه های علمی، خودکفایی، اقتصاد مقاومتی و در مسیر تمدن نوین اسلامی گام برداریم.

حجت الاسلام رجبی اذعان داشت: در این دولت شاهد کوتاهی در مراحل ذکر شده بودیم و اهتمام دولت در این زمینه کمرنگ شد لذا شتاب ما از حدی که بود کاهش داشت.

وی ابراز کرد: در علوم انسانی نخبگانی نیاز داریم که تحول را در این عرصه رقم بزنند؛ همچنین نخبگان حوزوی مورد غفلت قرار گرفته اند در حالیکه استعدادهای برجسته ای در حوزه ها داریم که مسئولین باید در پشتیبانی از آنها همت به خرج دهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امیدواریم که با نظر مثبتی که رهبری به بنیاد نخبگان داشتند، سایر نهادهای دولت پشتیبانی خود را از بنیاد نخبگان در علوم پایه، علوم انسانی و حوزوی نشان دهند تا شاهد شکوفایی و شتاب بیشتری در کشور باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *