کارشناس مسائل اقتصادی:

پیمان نامه پولی چند جانبه؛ راهکاری برای عدم وابستگی به دلار/ چرا دولت یازدهم به تبعیتش از دلار در سطح بین المللی اعتراف می کند؟/تبعیت از دلار یعنی دنباله رویی اقتصاد دیوانه

شیخی با بیان اینکه پیمان نامه پولی چند جانبه؛ راهکاری برای عدم وابستگی به دلار است گفت: باید پرسید که چرا دولت یازدهم به تبعیتش از دلار در سطح بین المللی اعتراف می کند؟ چرا که تبعیت از دلار به معنی دنباله رویی اقتصاد دیوانه و وابستگی به اقتصادی بیگانگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر، عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با « تهران نیوز» با انتقاد از افزایش قیمت دلار و لزوم برنامه ریزی برای عدم وابستگی سیستم مالی و اقتصادی کشور به دلار گفت: راجب به اینکه چه کنیم تا از مسئله محور قرار گرفتن ارز خارج بشویم، باید گفت که ما باید اقتصاد را از دلار و یورو محوری خارج کنیم و در چند کشور هم شاهد چنین رخدادی بودیم و لازمه اش این است که پول داخلی را در سطح بین المللی مطرح کنیم.

وی ادامه داد: ما برای مطرح کردن پول خودمان، باید با چند کشور به صورت چند جانبه مبادله کنیم که کم کم پنج جانبه و شش جانبه می شود و افزایش پیدا می کند و عملا پول ما هم مثل پول های دیگر، در عرصه بین المللی با ارزش می شود و باید گفت که پول هایی که اکنون در سطح دنیا، بین المللی شده است، از همین مراحل شروع کرده اند و اگر چنین اقداماتی در این سه سال و نیم گذشته انجام می شد، ما گرفتار مصیبتی به نام نرخ ارز نبودیم.
شیخی تاکید کرد: متاسفانه توسل دولت به افزایش نرخ ارز برای کسری بودجه و در آمد های خودش، مصداق همان کسی است که پیاز خورد می کند و خودش هم در حال گریستن است و اگر پول داخلی در مبادالات محور قرار بگیرد،عملا ارز یک چیز حاشیه ای می شود و بالا و پایین رفتن قیمت دلار برای هیچ کس مهم نیست و در خصوص یورو هم همین طور خواهد بود.
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه با اشاره به اینکه همکاری چند جانبه پولی با چندین کشور می تواند ما را از وابستگی به دلار و یور نجات دهد، اظهار داشت: اگر به پول خودمان در عرصه جهانی ارزش قائل شویم، دیگر دلار برایمان اهمیتی ندارد چون ما با آن پول مبادله نمی کنیم و کم و زیاد آن در اقتصاد ما نقشی ایجاد نمی کند.
وی افزود: متاسفانه چهار دهه است که می خواهیم ارتباط ریال با دلار و یورو را قطع کنیم اما موفق نشدیم و این چه دلیلی دارد که دولت رسما، به تبعیتش از دلار در سطح بین المللی اعتراف می کند و باید گفت که این کار، همان دنباله رویی اقتصاد دیوانه یا همان وابستگی به اقتصاد بیگانگان است.

انتهای متن/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *