معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان پردیس ۱

پل تاریخی و زیبای جاجرود

پردیس خبر_ شهرستان پردیس در شمال شرقی استان تهران دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که تیم رسانه ای پردیس خبر در ایام نوروز به معرفی آن بطور روزانه خواهد پرداخت.

🔹 یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی استان تهران پلی ۸۵۰ ساله ساخته شده بر روی رودخانه جاجرود در روستای “سعیدآباد” این منطقه است؛ این پل تاریخی باشکوه در ۱۰ کیلومتری شمال شرق استان تهران از آثار دوران سلجوقیان محسوب می شود که در دوره های صفویه، قاجاریه و پس از آن نیز بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته، از این رو مردم آن را “پل شاه عباسی ”می نامند و به نوشته منابع تاریخی این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست“ حاج میرزا بیک نوری فراش “خلوت شاه” با هزینه بیست و چهار هزار تومان بازسازی شده است.

🔹 این پل زیبا در همه فصل مورد علاقه بازدیدکنندگان و محل تجمع مردم محلی است چه با نوشیدن چای گرم و روشن کردن آتش در زمستان و چه یک خوردن بستنی یخ و نوشیدنی خنک در تابستان و چه برگ ریزان پاییز محلی برای جمع شدن خانواده ها و‌جوانان در تعطیلات آخر هفته و نوروز و اقوام محلی این منطقه است.

🔹 راستی صحبت از اقوام محلی شد، یکی از اقوامی که زیاد در این منطقه ساکن شده اند ترکمن ها هستند که با آداب و سنت های زیبایی که در نوروز دارند حتما در مورد آنها نیز مطالبی را منتشر خواهیم کرد.

🔹 حال کمی در مورد این بنای تاریخی می گوییم، که پیشنهاد می شود حتما در ایام نوروز به آنجا سری بزنید و زیبایی هایش را ملاحظه کنید.

🔹 پل تاریخی شاه عباسی جاجرود که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده، بعنوان یکی از اصلی ترین بناهای تاریخی استان تهران دارای دو دهانه بزرگ میانی به عرض هفت و طول (از بستر رودخانه) ۱۲ متر و دو دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض چهار و طول پنج متر است.

🔹 این پل در گذشته بدلیل بالا بودن سطح رودخانه جاجرود هر چهار دهانه یاد شده معبر آبی خروشان بود اما امروزه با احداث سد لتیان و کاسته شدن از حجم این شریان زیبای شمال شرق استان تهران تنها دهانه های میانی به گذرگاه آب تبدیل شده دو دهانه کوچک محل عبور عابرین هستند.

🔹 اکثر تیم های کوهنوردی و طبیعت گردی استان بارها برای تماشای زیبایی های جاجرود به این منطقه آمده اند و آنقدر فضای دلچسب دارد که بارها و بارها از آنجا دیدن کرده اند.

🔹 در پایان آنچه مهم است حفظ و نگهداری آثار تاریخی کشورمان و تمیز ماندن محیط زیست بویژه در این ایام نوروز است؛ در این مهم کوشا باشیم…

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر :

http://Www.Pardiskhabar.ir

ارسال دیدگاه