وعده های اوزون تپه ای همچنان پایدارند/ تذکر به وزیر کشور هم بی نتیجه ماند

از سال ۱۳۸۷ تا کنون وعده دادن و یا سخن گفتن در مورد منطقه اوزون تپه شهر بومهن همچنان ادامه دارد و حال به بررسی طرح هایی برای تخلیه این منطقه اشاره می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس مرتضی حیدری فرماندار شهرستان پردیس که در اسفند ماه سال گذشته از انتقال ساکنین اوزون تپه با پایگاه پردیس خبر سخن گفته بود چندی پیش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران رودهن اظهار داشت: برای رفع تصرف اراضی اوزون تپه بومهن با هماهنگی مراجع قضایی برای رفع تصرف نهایی به دنبال حکم قضایی هستیم.
مرتضی حیدری گفت: متاسفانه در گذشته قبل از اینکه بومهن به بخشی از شهرستانی با عنوان پردیس تبدیل شود تصرفات اراضی در منطقه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: مردم ساکن در منطقه اوزون تپه بومهن با تخلیه این منطقه آواره کوچه و خیابان نخواهند شد .
فرماندار شهرستان پردیس در ادامه این مطلب تصریح کرد: بومهن از جمله مناطقی بود که این تصرفات و ساخت و ساز های غیر مجاز در آن شکل گرفت، منطقه اوزون تپه هم محل انبوه ساخت و سازهای غیر مجاز بود .
حیدری با تاکید براینکه اوزون تپه در تملک بنیاد مستضعفان قرار دارد اضافه کرد: متاسفانه عدم نظارت و حراست درست در این منطقه بستری امن برای متخلفین برای فعالیت های عمرانی غیر قانونی فراهم کرد .
زهره نکونام عضو شورای اسلامی شهر بومهن دراین خصوص به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر گفت: طرحی برای تخلیه و آزاد سازی اوزون تپه با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری در حال بررسی است .
وی افزود: طرح را در زمانی که نهایی شود اعلام خواهیم کرد و در این راستا نشست هایی با مسئولان بنیاد مستضعفان گذاشته شده و بحث ارتقاء را در دستور کار داریم که جزئیات آن را رسانه ای خواهیم کرد.
نکونام با تاکید براینکه آزاد سازی اراضی یک اصل است، تصریح کرد: شورای اسلامی شهر بومهن هم این سیاست را دنبال می کند تا به سرانجام نهایی برسد و اوزون تپه نیز در این فهرست قرار دارد .
عضو شورای اسلامی شهر بومهن اظهار داشت: شورای اسلامی شهر بومهن در دور چهارم محور اصلی سیاست های خود را در بحث های عمرانی قرار داده است.
قاسم جعفری نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در ابتدای دی ماه سال گذشته در تذکری به مسئولان اجرایی کشور نسبت به وضعیت این منطقه هشدار داده و از وی توضیح خواسته است.

بنیاد مستضعفان به وعده های خود عمل نکرد
محمد رضا آهنگران شهردار شهر بومهن در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ طی گفتگویی با روزنامه آفرینش در خصوص وضعیت نامطلوب منطقه اوزون تپه بومهن گفت: تمامی زمین های این منطقه متعلق به بنیاد مستضعفان است که بسیاری از مهاجرین سود جو قبل از تاسیس شهرداری در بومهن زمین های فوق را تصرف کردند و بصورت آلونک نشینی اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز نمودند.
وی در ادامه افزود: جهت ساماندهی این منطقه توافقاتی با بنیاد مستضعفان صورت گرفته ولی متاسفانه به وعده های خود عمل نکردند.
آهنگران اظهار داشت: شهرداری بومهن به شدت در حال جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در این منطقه است و امیدواریم تا چند سال آینده دیگر مشکلی در منطقه اوزون تپه نداشته باشیم.

دادستان پردیس:
عمده سارقان پردیس از منطقه ازون‌تپه هستند
حیدر فتاحی دادستان شهرستان پردیس در پنجم بهمن ماه سال گذشته و در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بومهن در خصوص منطقه ازون‌تپه این شهر که یکی از مشکلات اجتماعی شهرستان پردیس به حساب می‌آید، اظهار داشت: ازون‌تپه یکی از دغدغه‌های دادستانی شهرستان پردیس محسوب می‌شود که ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی در این شهرستان به وجود آورده است.
وی افزود: این تپه طی سالیان گذشته، پس از تخریب و جمع‌آوری منطقه خاک سفید، تمام ساکنان آن که اغلب اراذل‌‌اوباش و مجرمان بلقوه آن منطقه بودند به بومهن کوچ کرده و در ازون‌تپه بومهن ساکن شدند و تمام ناهنجاری‌های قبلی را با خود به بومهن آورده‌اند و اکنون این افراد به مجرمان بالفعل تبدیل شده‌اند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پردیس با بیان اینکه بیشترین متهمان مواد مخدر و سارقانی که به دادستانی این شهرستان برای رسیدگی به جرایم خود منتقل می‌شوند، محل اقامتگاهشان در این تپه واقع است، گفت: با پیگیری‌های دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و دستگاه‌های اجرایی در پی اجرای طرحی برای ساماندهی این منطقه هستیم که در آینده‌ای نه چندان دور این مشکل برطرف می‌شود.
فتاحی با اشاره به افزایش سرقت خودرو‌ها طی هفته‌های گذشته در شهرستان پردیس، منبع آن سرقت‌ها را از منطقه ازون‌تپه دانست و تصریح کرد: سرقت خودروها که جزو جرایم مالی و در اولویت‌های سارقان است، در این خصوص پرونده‌هایی وجود دارد که قصور مال‌باختگان دلیل اصلی اکثر سرقت‌ها بوده و نداشتن قفل فرمان، دزدگیر، نبستن درب خودرو، بالا نبردن شیشه خودرو و … از عواقب غفلت مال‌باختگان به حساب می‌آید.
وی ادامه داد: این موارد در جلب نظر سارقان تأثیر به‌سزایی دارد که با رصدهای صورت گرفته، عمده سرقت‌ها با توجه به ساماندهی نشدن ازون‌تپه، از این منطقه انجام می‌شود که با موارد مطرح شده، مأموران نیروی انتظامی با دستگیری سارقان اقدام به کاهش این نوع سرقت کردند و خوشبختانه طی هفته گذشته آمار سرقت خودروها کاهش خوبی داشته است.

فرمانداری پیگیر مشکل منطقه “اوزون تپه “بومهن است
مهدی مهاجر دومین فرماندار شهرستان پردیس نیز در آذر ماه سال ۱۳۹۲ و حاشیه بازدید از شهر بومهن در مورد سکونت برخی مردم درمنطقه “اوزون تپه ” به خبرنگار باشگاه خبرنگاران رودهن گفت:۲۵۰ خانوار بدون امکانات زیرساختی در منطقه “اوزون تپه “زمینی تحت تملک بنیاد مستضعفان سکونت دارند وخود افراد ساکن در این منطقه می دانستند که مالک این زمینها نیستند ولی دانسته در این منطقه سکونت پیدا کردند.
وی در ادامه این مطلب تصریح کرد :اگر این زمینها در منطقه اوزون تپه تحت تملک بنیاد مستضعفان هم نبود هیچکس حق ندارد تنها به خاطر ضعف مالی دست داخل جیب فردی بکند زیرا قانون می گوید که این زمینها جزئی از مناطق درتملک بنیاد مستضعفان است و بنیاد به عنوان مالک این زمینها می تواند بخشی از آن را به فروش برساند .
فرماندارشهرستان پردیس با اشاره به بیانات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری اضافه کرد :امام خمینی (ره) در دوران حیات خود و مقام معظم رهبری در طول عمر با برکت نظام جمهوری اسلامی فرمودند که”هر قانونی اگر از لحاظ ساختارایراد داشته باشد از بی قانونی بهتر است.
مهاجر با تاکید بر لزوم رسیدن به نتیجه ای واحد برای حل این مشکل بیان کرد :برای حل مشکلات متصرفین با بنیاد مستضعفان باید طی نشستی با قبول میزبانی این نشست از سوی فرمانداری حرف های قانونی و حقوقی مستضعفان وخواسته های متصرفین زمینهای اوزون تپه در بخش بومهن شنیده شودو در نهایت برای رفع مشکلات به یک نتیجه واحد برسیم وفرمانداری پیگیر این موضوع است.
فرماندارشهرستان پردیس در خاتمه اظهارداشت :تا موضوع مالکیت زمین ها ی “اوزون تپه “بخش بومهن حل نشود نمی توان به مردم خدمات زیربنایی را ارائه داد.
شایان ذکر است این منطقه از شهر بومهن یکی از نا امن ترین نقاط از لحاظ جرم خیزی در شهر بومهن و حتی شرق استان تهران محسوب می شود.

روزنامه ایران در مطلبی که در تاریخ بیستم خرداد ماه سال ۱۳۹۲ در قالب گفتگویی با نخستین فرماندار شهرستان پردیس منتشر کرده است، آورده: گفتنی است، در سال های اخیر افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز و بی رویه در مناطق مختلف شهر بومهن نظیر اوزون تپه و اراضی موقوفه کرشت مشکلات فراوانی را برای مردم و مسئولان منطقه ایجاد کرده که این ساخت و سازهای غیرمجاز هم اکنون نیز در اراضی مشهور به «هوا فضا» و سایر محله های شهری بومهن با تبعات و مشکلات فزاینده تری برای این شهرهمچنان ادامه دارد.

سکونت در منطقه اوزون تپه غیر قانونی است
لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه سال گذشته به خبرنگار پایگاه پردیس خبر گفت: سکونت مردم در زمینهای منطقه “اوزون تپه” در تملک بنیاد مستضعفان از اول مسئله دار بوده است و کلیه انشعابات آب و برق در این منطقه غیر قانونی است.
وی در ادامه این مطلب در مورد واکنش شورای اسلامی بخش بومهن به این موضوع به عنوان معضل مدیریت شهری در این منطقه تصریح کرد: شورای اسلامی شهر بومهن برای حل این مشکل با دعوت از مسئولان بنیاد مستضعفان و افراد معتمد منطقه “اوزون تپه” مشکلات را به صورت مکتوب بادید تفاهم، بررسی و اقدامات لازم را در جهت رفع آن انجام دهند.
افتخاری افزود: منطقه اصلان تپه هم در این چارچوب قراردارد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: کسانی که در این منطقه سکونت داشتند فکر نکردند که این زمینها متعلق به آنها نیست.
وی ادامه داد: با توجه به سکونت طولانی مدت برخی خانوارها در این منطقه و نارضایتی آنها از نبود امکانات زیربنایی، با وجود سکونت غیر قانونی آنها در زمین بنیاد مستضعفان این منطقه را نمی توان در حوزه بافت فرسوده تعریف کرد.

اوزون تپه یک معضل شهری است
زهره نکونام تنها زن عضو شورای اسلامی شهر بومهن این منطقه را یک معضل شهری دانسته و با اشاره به سکونت بیش از ۲ هزار نفر در منطقه اوزون تپه بومهن گفت: الان اوزون تپه یک معضل شهری شده است که نمیشود به ساکنینش امکانات داد.
وی افزود: متاسفانه مردمی که آنجا زندگی میکنند ناخواسته دچار برخی از مشکلات میشوند.
عضو شورای شهر بومهن از فعالیت های شورا برای این منطقه سخن به میان آورده و تصریح کرد: مقرر شده وقتی از رئیس سازمان بنیاد بگیریم و با چند نفر از اعضای شورا برویم که مشکل آنجا را حل بکنیم.
نکونام از انجام نامه نگاریها برای تعیین وقت ملاقات خبرداده و عنوان کرد: ما نامه نگاریهایمان را انجام داده و حالا تنها منظر تعیین وقت ملاقات هستیم.
وی تاکید کرد: این مشکلی است که در دراز مدت شکل گرفته و در یک شب حل نمیشود اما شاید بتوانیم حداقل خدماتی را به مردم اوزون تپه برسانیم.
عضو شورای شهر بومهن علت شکل گیری مشکلات ساکنین این منطقه را بیشتر در عدم آگاهی و کم سوادی دانست و در خصوص ارائه خدمات شهری به ساکنین این منطقه توضیح داد: متاسفانه ما به هر اداره ای در شهرستان مراجعه میکنیم میگوید تکلیف زمینها مشخص شود، آمدیم و تکلیف این ها مشخص نشد ما نباید در آنجا یک مهد کودک و یک مهد قرآن داشته باشیم؟
نکونام به تشویق زنان این منطقه برای شرکت در کلاسهای فنی و حرفه ای بصورت رایگان اشاره کرده و ادامه داد: در فنی حرفه ای حرفه آموزی را یاد بگیرند و خودشان در آنجا به سایرین آموزش بدهند و به نوعی مشاغل خانگی را در زنان اوزون تپه تقویت بکنیم.
تنها زن عضو شورای شهر بومهن استقبال بانوان این منطقه را خوب ارزیابی کرده و اظهار داشت: اگر تعداد ثبت نامی های فنی و حرفه ای به ۲۰ نفر برسد من هماهنگ میکنم خودرویی برایشان در نظر گرفته بشود که حتی رفت و آمدشان هم رایگان باشد.
وی تعداد افراد ثبت نام کننده تا کنون را کمتر از ۲۰ نفر دانسته و خاطر نشان کرد: چون یک نگاه خاص به اوزون تپه میشده متاسفانه ساکنین آنجا به مسئولین اعتماد ندارند ما میخواهیم این نگاه بشکند.
عضو شورای اسلامی شهر بومهن گفت: ما در جمهوری اسلامی شهروند درجه ۲ نداریم، همه مردم و همه شهروندان باید از امکانات برخوردار باشند ولی قانونی.
رئیس شورای همفکری بسیج زنان پردیس گفت: اگر دراوزون تپه اتفاقات بدی افتاده و افرادی آمده اند کارهای خلاف قانون کردند، ساخت و ساز غیر مجاز داشته اند، مقصر اصلی مردمی که الان آنجا نشسته اند نیستند.
نکونام توضیح داد: ۶۰ در صد مردم آنجا مردم خوب و شریفی هستند، ولی نفر اولی که آمده اوزون تپه را تصرف کرده و بعد از قطعه بندی آنها را با متراژ ۵۰ متر به مردم فروخته او مقصر است.
وی سکونت برخی از افراد در آن منطقه را تنها بعلت مشکلات مالی دانسته و اذعان کرد: آن زمانی که این اتفاق افتاده مسئولین شهری کجا بودند که به همین راحتی گذاشته اند افراد اینجا جمع شوند، چرا وقتی ۱۰ خانوار بودند کاری نکردند؟

تداوم وضعیت اوزون تپه برای استان تهران مشکل ساز است
مرتضی حیدری فرماندار شهرستان پردیس در جلسه شورای برنامه ریزی استان تهران که در سال گذشته و در سالن اجتماعات پارک فناوری پردیس تشکیل شد، گفت: ما شاهد مسائل مخلف اجتماعی بزه کاری و ناهنجاری و برخی از رفتارهای نادرست اجتماعی در اوزون تپه و سعید آباد هستیم و تداوم این وضیت می تواند مشکلات عمده ای برای استان تهران بوجود بیاورد.
وی از اوزون تپه و سعید آباد بعنوان دو پدیده اجتماعی قابل توجه نام برده و استقرار جمعیت در این مناطق را بی برنامه دانست.
فرماندار شهرستان پردیس اظهار داشت: زمینهای اوزون تپه متعلق به یکی از نهادها بوده که از آن مراقبت نکرده و جمعیتی با شیوه های متعدد در آنجا مشاهده می کنیم.
حیدری وضعیت سعید آباد جاجرود را هم مانند اوزون تپه دانسته و ادامه داد: از اینجاها مراقبت و مواظبت نشده و جمعیت فقیر در آن مستقر شده اند.
عالی تربن مقام دولتی شهرستان پردیس قدمت این مکانها را سی سال ارزیابی کرده و اذعان کرد: بنابر اخبار مختلفی می گویند وقتی که خاک سفید را تارو مار کردند جمعیتش آمده اینجا مستقر شده است.
وی پیشنهاد خود را این چنین مطرح کرد: دستگاههای مختلف از جمله کسانی که در آنجا سکونت پیدا کرده اند، کمیته امداد، بنیاد مسکن، شرکت عمران، شهرداری ها، خیرین و بهزیستی با هم دست به دست هم بدهیم و دو مجتمع در حد ۵۰۰ واحد برای این افراد بسازیم.
حیدری افزود: تجربه کامل ساخت مجتمع های سنگین در این شهر و قدرت این کار را داریم.
فرماندار شهرستان پردیس تصریح کرد: اگر دو مجتمع ۵۰۰ واحدی یکی در جاجرود و یکی در بومهن ساخته بشود، این جمعیت فقیر را سازمان می دهیم و افراد متخلف را که تحت عنوان بهانه های مختلف در میان این جمعیت خود را جای داده اند و مشغول بزهکاری هستند را هم ساماندهی می کنیم.

a994012531a064cee191b71c491599f4_L IMG_2644 IMG_2635 IMG_2633 IMG_2717 IMG_2689 IMG_2708 IMG_2710 IMG_2715 IMG_2684 IMG_2679 IMG_2656 IMG_2653 IMG_2685 IMG_2651

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *