گفتگو با یک روحانی ورزشکار؛

ورزش ابزاری نوین برای تبلیغ دین و ارتباط بهتر با قشر جوان/ توکل به خداوند لازمه پیروزی در هرکاری است

حجت الاسلام والمسلمین محمد سلطانی، ازروحانیون و مبلغین کرمانی است که در کنار فعالیت های تبلیغی خود، در امر ورزش هم فعال بوده و در رشته های رزمی فعالیت دارد.

به گزارش پردیس خبر به نقل از ناب نیوز؛ امروز اهمیت ورزش و فعالیت های بدنی بر هیچکس پوشیده نیست. ورزش علاوه بر اینکه یکی از ابزارهای توسعه فرهنگ در سطح جهانی است، در قالب های مختلف قابلیت انتقال مفاهیم دینی و اسلامی و مباحث اخلاقی را به قشر جوان و نوجوان دارد. گرایش به رشته های مختلف ورزشی در بین افراد جامعه به چشم می خورد که هرکس با توجه به توانایی، امکانات و علاقه خود، در یکی از گرایشات ورزشی فعالیت می کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد سلطانی، ازروحانیون و مبلغین کرمانی است که در کنار فعالیت های تبلیغی خود، در امر ورزش هم فعال بوده و در رشته های رزمی فعالیت دارد.

در ادامه گفتگوی ناب نیوز را با این روحانی ورزشکار درخصوص فعالیت های ورزشی وی و تاثیر امر ورزش در زندگی شخصی خود می خوانید:

ناب نیوز:لطفا خود را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی وارد حوزه علمیه شدید؟

حجت الاسلام سلطانی: من محمد سلطانی متولد کرمان هستم ودر گلباف بزرگ شده ام. از سال تحصیلی ۷۵-۷۴ وارد حوزه علمیه قم شدم. اولین مدرسه ای که بودم مدرسه علمیه شهابیه، از آثار ماندگار حضرت آیت الله مرعشی نجفی بود. یک ماه و نیم تا دو ماه آنجا بوده و سپس وارد مدرسه علمیه الهادی قم شدم که زیر مجموعه تولیت آیت الله مشکینی بود که تا پایه ششم آنجا بودم سپس وارد مدرسه آقای گلپایگانی شدم و دروس را آنجا پیگیری می کردم.الان هم در سطح درس خارج هستم.

ناب نیوز: از چه زمانی ورزش را شروع کردید و در چه سبک هایی وارد شدید؟ چه مقام هایی تاکنون کسب کرده اید؟

حجت الاسلام سلطانی: ورزش را قبل از ورود به حوزه پیگیری می کردم اما به طور جدی از سال ورود به حوزه، ورزش را شروع کردم. یک روز تکواندو، یک روز ووشو و سه ماه کاراته کان ذن ریو کار کردم. از همان سال کنگ فو را به طور جدی زیر نظر استاد رستمی پیگیری کردم که هنوز هم با ایشان در ارتباطم. در مدتی که استاد رستمی به عنوان قاضی به دستگاه قضا ورود پیدا کردند و از قم رفتند، با استاد عاشوری “فول کیک بوکسینگ” را شروع کردم که یک ورزش رینگی آمریکایی صرف مبارزه است. این دو ورزش را ادامه دادم در هردو مدارک داوری و مربی گری دارم که هردو مدارک فدراسیونی است. کنگ فو خط هفت و در فول کیک بوکسینگ، دان پنج هستم.

سال ۸۰ در مسابقات شرکت کردم و اولین مدالی که گرفتم، نایب قهرمانی بود. بعدها باورود به چند مسابقه کشوری و استانی، مقام اول و طلا را در وزن خود دریافت کردم.

ناب نیوز: به عنوان یک روحانی انگیزه شما برای ورود به ورزش رزمی چه بود؟

حجت الاسلام سلطانی: من همواره از ورزش به عنوان ابزاری در مباحث تبلیغی استفاده کردم و این رشته صرفا برای مربی شدن نبود چرا که وظیفه مهم تر تبلیغ را به عهده داشتم.

امروز در نسل جوان به تبلیغ سنتی کمتر توجه می شود لذا ما باید از ابزارهایی استفاده کنیم که بتوانیم در بین جوانان نفوذ پیدا کنیم. یکی از عناصر نفوذ ورزش است. در مستند سفره های نور که از شبکه های مختلف پخش شد، در خصوص بازخورد ورود یک روحانی به این ورزش صحبت کردم.

گاهی برخی افراد در اولین نگاه، معلم را نمره تک، پلیس را جریمه و آخوند را روضه می بینند در حالیکه اگر این افراد و گروه ها را دقیق مورد بررسی قرار دهیم می بینیم که به طور مثال معلم فقط نمره پایین و تنبیه نیست؛ وقتی نگاه می کنیم حرکات و رفتارهای ما الگوگیری از معلمانی است که با آنها برخورد داشته ایم و ارتباط خوبی با آنها برقرار کرده ایم.

تاثیر ورزش نیز همین است که می توان از آن به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط بهتر با قشر جوان و نوجوان استفاده کنیم.

ناب نیوز: ورزش در زندگی شخصی وطلبگی  شما چه تاثیری داشته است؟

حجت الاسلام سلطانی: در دین ما تاکید شده که عقل سالم در بدن سالم است و می بینیم اسلام جوانان را به سمت ورزش های مختلف سوق می دهد. در دین ورزش های شنا، تیراندازی و سوارکاری معرفی شده است اما در کنار آن نمونه اهمیت به ورزش های رزمی و دفاع شخصی را هم می بینیم.برخی معتقدند بنیان گذار مباحث ورزش های رزمی، چینی ها، ژاپنی ها یا فیلیپینی ها هستند در حالیکه با نگاهی به مبارزات حضرت علی (ع)، تکنیک های کنگ فوی شمالی یا جنوبی را می بینیم. همچنین بسیاری از فنون این ورزش ها در مبارزات امام رضا (ع) به چشم می خورد.  همچنین مسلمانان تمرینات نظامی با شمشیر و نیزه داشته اند.

ورزش در زندگی شخصی به من یاد داده وقتی با مسئله ای در زندگی رو به رو می شویم، برخوردی انفعالی نداشته باشیم بلکه باید فعال بود یعنی در مقابله با مشکلات زود از کوره در نرویم و تصمیم نگیریم بلکه با صبر، تحمل و طمانینه مشکل را حل کنیم.

ما در تمریناتی که انجام دادیم، بدن سختی ها و ضرباتی را تحمل کرده است به همین دلیل الان هم در مقابل مشکلات و گرفتاری ها قدرت تحمل بیشتری داریم و زود از کوره در نمی رویم.

ناب نیوز: برخورد حریف پس از بازی وقتی می فهمند شما طلبه هستید، چگونه است؟

حجت الاسلام سلطانی: با پخش مستند سفره های نور، اکثر کسانی که که این برنامه را دیده اند من را می شناسند. از طرفی در جامعه هم ملبس بیرون می روم به همین دلیل همه من را می شناسند و می دانند طلبه هستم.

ناب نیوز: چه پیشنهاد و توصیه ای برای سایر افراد معمم و طلبه جهت پرکردن اوقات فراغتشان دارید؟

حجت الاسلام سلطانی: نه تنها به هم لباسان خود بلکه به تمام جوانان و نوجوانان توصیه می کنم که برای موفق بودن باید هنرمند باشیم؛ هنر در قالب های متفاوتی وجود دارد؛ خطاطی، منبت کاری، معرق کاری، سفالکاری و ورزش.

اما نکته مهم این است که بدون توکل به خدا به جایی نمی رسیم؛ من در باشگاه های مختلفی کار کرده ام و افراد زیادی دیده ام که تنها برای کسب مقام وارد این رشته شده اند اما موفق نشده اند.لذا برای ورود به یک کار تنها تلاش کافی نیست بلکه باید خدا هم حضور داشته باشد تا نورانیت در کار ما وارد شود؛ علم نورانیت ایجاد می کند، فرد را با خالق آشنا می کند و در جایگاهی قرار می دهد بتواند مفاهیم دینی را انتقال دهد.

ورود به یک مبحث باید در پرتو توکل به خدا باشد؛ حرکت کردن در مرزهای موفقیت و توکل بر خداوند موجب می شود درهای پیروزی باز شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *