نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی:

وجود ترتیبات محرمانه بین ایران و آژانس عجیب نیست / افشا بر اجرا تاثیر منفی دارد

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: توافقی که ایران با آژانس برای حل تمام مسایل گذشته تحت عنوان نقشه راه امضا کرده‌ به ۲ ترتیبات جداگانه بین ایران و آژانس اشاره دارد که حاوی موضوعات فنی هستند و کاملا محرمانه هستند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با توجه به مطرح شدن بحث ضمائم محرمانه توافق ایران با آژانس در خبرها توضیحات زیر به نقل از رضا نجفی نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده است:

«توافقی که ایران با آژانس برای حل تمام مسایل گذشته در یک بازه زمانی محدود و مشخص تحت عنوان نقشه راه امضا کرده اند به دو ترتیبات جداگانه بین ایران و آژانس اشاره دارد. این دو ترتیبات که حاوی موضوعات فنی هستند کاملا محرمانه تلقی می شوند. داشتن چنین ترتیباتی محرمانه ای بین یک کشور عضو و آژانس موضوع جدیدی نیست وبسیاری از کشورهای عضو با آژانس چنین ترتیباتی امضا کرده اند همانند ترتیبات فرعی موافقتنامه های پادمان یا رهیافتهای پادمانی برای تاسیسات هسته ای خاص که محرمانه می باشند و تاکنون آژانس متن آنها را به هیچ کشور عضو دیگری نشان نداده است. مثلا رهیافت پادمانی راکتور آب سنگین اراک یا رهیافت پادمانی تاسیسات نطنز محرمانه است و هیچ کشور عضوی به آن دسترسی ندارد.

همانطور که مشخص است این ترتیبات فنی بین ایران و آژانس است و جزئی از برجام نیست که بین ایران و ۱+۵ نهایی شده باشد. بنابر این اطلاق “ضمیمه محرمانه برجام” به آنها غلط است. در هیچ کجای برجام هم به این ضمیمه ها اشاره نشده است. در متن برجام و ضمائم آن تنها در چند بند به نقشه راه و برخی از بند های آن اشاره شده است.

افشای این ترتیبات محرمانه توسط هر طرفی که صورت گیرد بشدت بر اجرای آن تاثیر منفی خواهد گذاشت و لذا آژانس باید مراقب باشد که مفاد این ترتیبات همانند سایر ترتیبات محرمانه با کشورهای عضو محرمانه باقی بماند.»

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *