رسانه‌های آمریکایی مطرح کردند:

واشنگتن برای آزادی زندانیان ۴۰۰ میلیون دلار به تهران باج داد

روزنامه‌های «واشنگتن‌پست» و «وال استریت ژورنال» با اشاره به پرداخت ۱٫۷ میلیارد دلار به ایران در پسابرجام، اظهار داشتند که واشنگتن ۴۰۰ میلیون دلار باج برای آزادی گروگان‌های آمریکایی به ایران پرداخت کرده است.

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از سناباد نیوز، روزنامه واشنگتن پست آمریکا مدعی شده است که همزمان با شروع برنامه جامع اقدام مشترک در پی توافق هسته‌ای تهران، آمریکا و دیگر قدرت های جهانی، ۴ زندانی آمریکایی آزاد شدند که باعث خوشحالی همه از به نتیجه رسیدن توافق شد. اما دولت اوباما از ۴۰۰ میلیون دلاری که در پی این آزادسازی به ایران داده شده بود، حرفی به میان نیاورد! مقامات ارشد آمریکا نیز هرگونه ارتباط میان ۴۰۰ میلیون دلار و آزادی زندانیان را رد کرده اند.

در همین راستا، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رسانه‌ها اعلام داشت که توافق هسته‌ای هیچ ارتباطی با بازگشت زندانیان به خانه‌هایشان ندارد؛ این دو موضوع مذاکرات متفاوت و تیم مذاکراتی متفاوتی داشتند.

علاوه براین، سناتور تام کاتن جمهوری‌خواه در انتقاد از توافق هسته‌ای ایران، اوباما را متهم به این کرده است که برای آزادی گروگان‌های آمریکایی ۱٫۷ میلیون دلار به تهران باج داده است.

واشنگتن پست در ادامه افزود: بیل جانسون، جمهوری خواه ایالات اوهایو به همین منظور از سخنگوی کاه سفید درخواست کرده که یک کمیته حقیقت یاب برای سیاست خارجی آمریکا تشکیل دهند.

وال استریت ژورنال نیز در همین رابطه نوشت: آمریکا در ماه ژانویه همزمان با آزادی ۴ آمریکایی زندانی در ایران معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را به صورت محرمانه با هواپیما به این کشور فرستاد.

به گفته مقام ها آمریکایی و اروپایی، یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها در جعبه های چوبی جاسازی و با یک هواپیمای بدون نشان باربری به ایران فرستاده شد. بنابه این گزارش این پول از بانک های مرکزی هلند و سوئیس برداشت شده بود.

با این حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایران و آمریکا پرونده‌ای قدیمی را حل و فصل کرده‌اند و آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران را که قبل از قطع رابطه دو کشور در حسابی امانی در آمریکا برای خریداری تسلیحات نگهداری می‌شد، به همراه ۱.۳ میلیارد دلار سود آن آزاد کرده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *