نمایشگاه کتاب فرصتی برای ارتقای سطح فرهنگ

نمایشگاه کتاب فرصتی برای ارتقای سطح فرهنگ اهالی شهرستان پردیس است.

کتاب و کتابخوانی از گذشته های بسیار دور در فرهنگ ایرانیان وجود داشته اما در دهه های اخیر با ورود وسایل الکترونیکی و پیشرفت علم در این زمینه کتابهای کاغذی جای خود را به کتب الکترونیک دادند.

تحقیقات بسیاری از محققان نیز بیان می کند که سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است، به همین علت دولتهای مختلف کوشیده اند تا بتوانند با انجام برخی اقدامات کتاب را در دسترس مردم قرار داده و حداقل زمان آنها را با مطالعه پر کنند. قراردادن کتاب در اتوبوس ها، ایستگاههای مطالعه در مراکز پرتردد مانند شهرداری و درمانگاه ها نمونه ای از این اقدامات است.

این بار در اقدامی جهادی مدیران و مسوولان شهرستان پردیس با برپایی نمایشگاهی که حضور ۴۵ ناشر را شاهد بود، سعی کردند کتاب را به میان مردم بیاورند.

مرتضی حیدری فرماندار شهرستان پردیس در حاشیه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: حدود ۱۸ هزار عنوان کتاب و ۵۰ ناشر در نمایشگاه حضور دارد.

وی به ارائه بن تخفیف بیست درصدی اشاره کرده و از تخفیف مناسب ناشران سخن گفت.

فرماندار شهرستان پردیس اظهار داشت: برنامه های جنبی نمایشگاه سبب شده تنوع لازم برای حضور در این مکان ایجاد شود.

حیدری تصریح کرد: هدف انجام بسیاری از فعالیت ها ارتقای سطح فرهنگی شهرستان است و یکی از راههای موثر در راستای ارتقای فرهنگ یک جامعه برگزاری این دست نمایشگاهها است.

انتظار تهیه کتاب از نمایشگاه را نداشتم

حسین مرتضوی دانش آموز دبیرستانی که همراه با دوستان خود برای تهیه تعدادی کتاب در نمایشگاه حاضر شده بود به خبرنگار ما گفت: نیت داشتیم تعدادی کتاب کمک درسی تهیه کنیم، انتظار وجود این کتابها در نمایشگاه شهرستان پردیس زیاد انتظار نمی رفت اما توانستیم برخی از کتابهای مورد نیازمان را پیدا کنیم.

وی اظهار داشت: بجز کتب کمک درسی که به دنبال آن بودیم غرفه های کودکان و نوجوانان توجه من را به خودش جلب کرد و یک پازل برای خواهر کوچکم تهیه کردم.

این دانش آموز پردیسی بیان کرد: تنوع کتاب زیاد بود اما پیشنهاد میکنم نمایشگاههای تخصصی هم برپا شود. مثلاً یک نمایشگاه هایی از کتب کمک درسی، رمان و داستان و شعر، کودکان و نوجوانان می تواند کمک زیادی به افراد یک قشر خاص داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حسین توسلی امام جمعه شهرستان پردیس به اصحاب رسانه گفت: سطح علم، سواد، دانش و فرهنگ در جامعه امروزه ما افزایش یافته و افراد تحصیل کرده و فارغ التحصیل سطوح مختلف در هر خانواده ای حضور دارند.

وی اظهار داشت: ضروری است که نمایشگاه های از این دست که دارای کتابهای متنوع و جدید در سطوح، علوم و با عناوین مختلف بوده و کتاب مورد نیاز را در دسترس فرد علاقه مند قرار می دهد، در شهرستانها برگزار شوند.

توسلی اضافه کرد: امکان استفاده از این نمایشگاه برای جوان های تحصیل کرده منطقه فراهم شده و بخش کودکان نیز در کنار بخشهای متنوع و گسترده قرار داشت که در ظاهر برای خوراک فکری کودکان و نوجوانان بسیار مناسب است.

علی مردانی بازدید کننده غرفه محصولات دفاع مقدس که توسط سپاه شهرستان برپا شده بود به خبرنگار ما گفت: وجود غرفه ای با دکوراسیون و محصولات مربوط به دفاع مقدس در کنار غرفه های فروش کتاب توجه من را به خودش جلب کرد.

وی ادامه داد: در نظر بنده تنوع کتاب های موجود بالاست، من تنها می خواستم از وضعیت نمایشگاه آگاهی پیدا کنم و اگر کتاب های مناسب فرزندانم وجود داشت با آنها به نمایشگاه بیایم اما حالا خودم برای آنها خرید کردم و حتماً همراه آنها مجدد خواهم آمد.

مردانی فضا و مکان نمایشگاه را خیلی مناسب ارزیابی کرده و تصریح کرد: از سپاه شهرستان پردیس تشکر می کنم که با احداث چنین مکانی هم زمینه استفاده ورزش کاران را فراهم کرده و هم این فضا را برای ارتقای سطح فرهنگ شهرستان در اختیار ادارات گذاشته است.

وی خاطر نشان کرد: البته نباید زحمات دیگر دستگاه ها و ادارات را نادیده گرفت، تمام ارگانها تلاش خود را برای برپایی این نمایشگاه به کار گرفته اند که این فعالیتشان شایسته تقدیر و تشکر است.

حجت الاسلام و المسلمین مجید عبدالهی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگار ما گفت: این نمایشگاه از امروز به مدت یک هفته برگزار می شود.

وی با اشاره به این که بن های تخفیف ۲۰ درصدی در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرید، ادامه داد: برنامه ریزی هایی برای حضور دانشجویان انجام شده و از مدارس دعوت کرده ایم که بصورت زمانبدی شده از نمایشگاه استفاده کنند.

عبدالهی اضافه کرد: نشست هایی در حوزه کتاب، رونمایی از کتاب، عصر شعر و جنگ شادی از برنامه های حاشیه ای این نمایشگاه است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پردیس تاکید کرد: هر نفر می تواند روزانه ۳۰۰ هزار تومان بن خریداری کرده و علاوه بر آن از ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف خرید کتاب بهره مند شود.

مهران حضرتی قائم مقام سازمان حمل و نقل شهرداری بومهن در حاشیه بازدید از نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر در خصوص مشکل بوجود آمده برای انتقال دانش آموزان به نماشگاه اظهار داشت: مشکلی به وجود نیامده بود، هماهنگی با مقداری تاخیر انجام شده که کارکنان سازمان حمل و نقل شهرداری بومهن بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع با پیگیری دقیق اقدام مورد نیاز را انجام داده و وسیله ایاب و ذهاب مورد نیاز را تامین کردند.

وی تاکید کرد: با توجه به ابلاغ شهردار بومهن، سازمان حمل و نقل عمومی تا پایان نمایشگاه با مسوولین مربوطه همکاری داشته و تعداد خودروی متعهد شده را در زمان مورد نیاز تامین خواهد کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *