در اعتراض به طرح تأسیس داروخانه‌های گیاهی انجام شد؛

تجمع اعتراضی انجمن داروسازان خوزستان مقابل معاونت غذا و داروی اهواز ‌+ بیانیه

صبح امروز تعدادی از داروسازان استان خوزستان از سوی انجمن داروسازان خوزستان همراه و همگام با انجمن داروسازان کشور مقابل ساختمان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تجمع کردند.

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از خبرگزاری سینا، صبح امروز تعدادی از داروسازان استان خوزستان از سوی انجمن داروسازان خوزستان همراه و همگام با انجمن داروسازان کشور مقابل ساختمان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تجمع کردند.

در این تجمع محمد لیراوی، دبیر انجمن داروسازان خوزستان، اظهار کرد: بررسی دقیق طرح تاسیس داروخانه‌های گیاهی نشان از احتمال وقوع زنجیره ای از تغییرات کوتاه مدت و بلند مدت می‌دهد.
وی افزود: این طرح به دلیل عدم وجود هرگونه محدودیت در تاسیس داروخانه های گیاهی و همچنین ایجاد جاذبه هایی همچون امکان تبدیل به داروخانه معمولی بعد از مدت ۱۸ سال، فارغ التحصیلان جوان را مخاطب خود قرار داده است.
لیراوی همچنین بیان کرد: در واقع طراحان به دنبال جذب حمایت بخشی از بدنه جامعه داروسازی بوسیله جذابیت های ذکر شده و قرار دادن داروسازان جوان در مقابل داروسازان موسس داروخانه و استفاده های بعدی از این تقابل مصنوعی است.
وی تصریح کرد: قطعا پس از راه اندازی داروخانه های گیاهی، در مدت زمان کوتاهی عدم سودمندی اقتصادی این طرح نمود عینی پیدا خواهد کرد.
میترا حق پرست، عضو انجمن داروسازان خوزستان نیز در این زمینه گفت: این مسئله کافیست تا سازمان غذا و دارو با توجیه بهبود وضعیت اقتصادی این داروخانه ها، افزودن تعداد اقلام قابل عرضه در آن ها را افزایش داده و البته یحتمل الگوهای تاسیس و اداره زنجیره ای داروخانه ها نیز رونمایی خواهد شد.
این داروساز افزود: البته مطرح شدن بحث تاسیس داروخانه های زنجیره ای در اینجا یک تفاوت جدی با دفعات قبلی دارد. همچنین تعداد قابل توجهی از موسسین داروخانه های گیاهی به دلیل مشکلات عدیده اقتصادی احتمالا از چنین طرحی استقبال خواهند کرد.

حق پرست، در پایان گفت: اگر این اتفاق حادث شود، احتمال تسری دادن آن به داروخانه های معمولی به شدت بالاست و با هیچ طرحی، به این سادگی نمی توان مقاومت یکپارچه جامعه داروسازی کشور در برابر مدل زنجیره ای را شکست!

در پایان این تجمع اعتراضی بیانیه‌ای نیز قرائت شد که متن این قطعنامه به شرح زیر است:

ما داروسازان حاضر دراین جمع به نمایندگی از کلیه داروسازان استان دراین مکان تجمع نموده ایم تا اعتراض خود رانسبت به ابلاغ طرح غیرکارشناسانه تاسیس داروخانه های گیاهی به گوش مسولین ومردم برسانیم. لذا دراین راستا اعلام میداریم که براساس قانون تشکیل وزارت بهداشت، ومقرارت پزشکی ،موادخوراکی وآشامیدنی مصوب ۱۳۳۴داروخانه ها تنها موسسات درمانی هستندکه محل عرضه دارو باهرگونه منشاء صناعی، گیاهی، حیوانی و معدنی و… هستند.

لذا تاسیس داروخانه براساس انواع منشاء تولیددارو اعم ازگیاه و…،امری غیرمنطقی ،غیرعلمی وغیرقانونی است وباعث موازی کاری ودرنتیجه سرگردانی بیماران خواهدشد، متاسفانه طی سالهای اخیر؛ وزارت بهداشت باطرح تاسیس داروخانه های زنجیره‌ای؛ تاسیس داروخانه در کلینیک های ویژه و نیز اخیرا تدوین و ابلاغ ایین نامه تاسیس داروخانه های طبیعی وسنتی؛ خواسته یاناخواسته در جهت تخریب ساختار داروسازی کشور اقدام نموده است؛ لذا ما داروسازان تجمع کننده ؛خواهان بازنگری جدی در موارد فوق و خصوصا ائین نامه تاسیس داروخانه های گیاهی هستیم؛ از انجاکه تدوین طرح فوق بدون مشورت اساتیدومتخصصین دانشکده های داروسازی وانجمنهای علمی وصنفی داروسازی درسراسر کشور انجام شده وپرازاشکالات فنی وقانونی میباشداجرای آن رابه ضرر کشور ومردم میدانیم .، انگیزه ابلاغ ایین نامه داروخانه های گیاهی؛ اجابت دستور مقام معظم رهبری در خصوص طب سنتی و داروهای گیاهی ذکر شده است؛

اما از آنجائیکه داروهای فوق دیرزمانی است که درداروخانه های فعلی سراسر کشور عرضه می‌شود؛ و داروهای مفرده و ترکیبی سنتی نیز امکان عرضه در داروخانه های فعلی را دارد؛ لذا قطعا تدوین ایین نامه فوق ناظر بر دستور رهبری نبوده است، ما تجمع کنندگان، داروسازان استان خوزستان، ضمن احترام به توجه مقام عالی وزارت به مقوله طب سنتی و داروهای گیاهی؛ تقاضا داریم که روند اجراء تاسیس داروخانه های گیاهی متوقف شده و طرح در مسیرمطالعات اکادمیک و حوزه اموزش و تحقیقات باکمک اساتید دانشگاهی قرارگیرد و از ورود عجولانه و بدون کارشناسی در بازار عرضه محصولات فوق که هم اینک توسط داروخانه های معمولی صورت می گیرد خودداری گردد.، باتوجه به مخالفتهای سالیان گذشته جامعه پزشکی وداروسازی کشورباطرح مذکور ومسکوت بودن طرح برای مدت طولانی، برای همگان جای سوال است که چگونه طرح مجددا به جریان افتاده است.لذا پیشنهادمیگردد باتوجه به مخالفت‌ها و ضعف کارشناسی موجود .طرح مجددا درمحافل علمی وصنفی کارشناسی شده ودرصورت نیازازطریق کمیسیون پزشکی مجلس شورای اسلامی موردبررسی قرار گیرد.
بدیهی است در صورت عدم قبول مسئولان وزارت بهداشت، این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که از راه‌های قانونی دیگر از جمله تجمع در برابر مجلس شورای اسلامی پیگیر موارد فوق الذکر باشیم.
همچنین انجمن داروسازان خوزستان نامه‌ای به وزیر بهداشت نیز ارسال کرد‌ اند که متن این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام
همانگونه که طی مکاتبات مکرر طی دو هفته اخیر به استحضار عالی رسید، ابلاغ آئین نامه تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی در تاریخ ۲۲ /۴/ ۹۵، موجی از نگرانی و نارضایتی را در بین داروسازان کشور نسبت به آینده نظام سلامت و دسترسی صحیح مردم به فرآورده های طبیعی ایجاد کرده است.
در طول قرن‌ها، داروسازان با استفاده مواد طبیعی گیاهی، جانوری و معدنی، داروهای مورد نیاز برای درمان بیماران را با روش های سنتی تهیه می کردند که این دلیل بقای نسل بشر تاکنون می باشد. امروزه نیز داروخانه های کشور ما، با ارائه قریب به ۵۰۰ نوع فرآورده گیاهی حاوی مواد موثره عصاره یا اسانس طبیعی، پاسخگوی نیاز مردم به فرآورده های گیاهی مورد تائید وزارت بهداشت می باشند و داروسازان نیز با کسب علوم فارماکوگنوزی و مفردات پزشکی در طول تحصیل دانش داروسازی، با صلاحیت ترین افراد برای ارایه این محصولات و خدمات در جامعه قلمداد می‌شوند.
استحضار دارید که بر اساس ماده ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار (مصوب سال ۹۰)، کلیه دستگاه های اجرایی مکلف اند تا قبل از تصویب و ابلاغ ضوابط و آئین نامه ها، نظر تشکل های صنفی و اقتصادی مرتبط را استعلام و مورد توجه قرار دهند. اما در کمال تا سف برای تدوین آئین نامه مورد اشاره، از هیچ یک از تشکل های علمی و صنفی داروسازی نظر خواهی نشده است. لذا آینده پژوهشی در این زمینه ضرورت دارد:

پیش بینی می‌شود با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه و سابقه طولانی عطاری ها در عرضه گیاهان دارویی و همینطور عدم محدودیت در تاسیس داروخانه های سنتی، این داروخانه ها با مشکلات اقتصادی جدی مواجه خواهند شد. همانطور که امروز قاطبه داروخانه های کشور، با امکان ارائه داروهای شیمیایی و طبیعی با مشکلات اقتصادی فراوانی دست به گریبانند. لذا در آینده ممانعت از عرضه داروهای گیاهی در داروخانه های فعلی و همینطور افزایش فهرست داروهای قابل عرضه در داروخانه های سنتی به داروهایی که به هر نحو منشاء طبیعی دارند (حدود ۲۵ درصد از داروهای مدرن) بسیار محتمل است.
متاسفانه با همین هدف، آئین نامه تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی به گونه ای نگارش شده است که تعریف داروی سنتی، علاوه بر فرآورده های گیاهی موجود، هر نوع دارو با منشاء گیاهی، جانوری، معدنی و میکروارگانیسم را شامل می شود تا در آینده راه برای عرضه حدود نیمی از فرآورده های موجود در داروخانه های فعلی از قبیل بسیاری از آنتی بیوتیک ها، پروبیوتیک ها، هورمون ها، واکسن ها، سرم ها و ….. در این داروخانه ها فراهم شود! از سویی دیگر با قراردادن مشوق هایی مانند قابلیت تبدیل داروخانه های سنتی به داروخانه های فعلی، انگیزه اصلی از تاسیس این داروخانه ها زیر سوال می رود ! البته سوال های متعددی در رابطه با این آئین نامه وجود دارد مانند این که در کجای مراجع طب سنتی دنیا، داروی سنتی ترزیقی وجود دارد که در این آئین نامه پیش بینی شده است ؟! لذا داروسازان کشور با اعتقاد به اشکالات بنیادین در هدف و انگیزه ایجاد این نوع داروخانه ها و ایمان به عدم هر گونه منافع برای نظام سلامت و مردم، با تاسیس هر نوع داروخانه جدید تحت عنوان داروخانه طبیعی و سنتی مخالف اند و آن را در کوتاه مدت و بلند مدت، به ضرر منافع ملی و مصالح بیماران می‌دانند.

جناب آقای وزیر، در حال حال حاضر سهم داروخانه های خصوصی در فروش دارو، به دلیل سیاست های اشتباه دولت در توسعه داروخانه های دولتی در ۱۰ سال اخیر، از ۷۴ درصد به ۴۹ درصد کاهش پیدا کرده است، لذا هم اکنون داروخانه های خصوصی به دلیل یاد شده و همینطور عدم پرداخت به موقع مطالبات توسط سازمان های بیمه، در ضعیف ترین موقعیت اقتصادی در ۳۰ سال اخیر قرار دارند و بیم آن می رود که با اجرای این طرح نسنجیده، به نابودی کامل کشیده شوند و این بزرگ ترین تهدید برای نظام سلامت و در نهایت مردم به عنوان اصلی ترین مصرف کننده کالا و خدمات داروسازان در جامعه خواهد بود.

لذا از جنابعالی استدعا داریم تا به نحو مقتضی از اجرای آئین نامه موصوف جلوگیری به عمل آورید.

بدیهی است داروخانه‌های کشور همانگونه که تاکنون وظیفه عرضه فرآورده های دارویی گیاهی را بر عهده داشته اند، در صورت اصلاح آئین نامه فعلی داروخانه ها، با اختصاص بخش معینی در داروخانه، به ارائه گیاهان دارویی و محصولات طبیعی و سنتی مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت خواهند پرداخت تا برابر سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، هیچ مشکلی در دسترسی مردم به داروهای طبیعی و سنتی ایجاد نشود.
با آرزوی توفیق و سربلندی برای شما
نمایندگان جامعه داروسازی سراسر کشور
انجمن علمی داروسازان ایران
انجمن داروسازی بالینی ایران
انجمن متخصصین علوم دارویی ایران
نمایندگان مجمع عمومی انجمن داروسازان
انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران
نمایندگان شورای عالی نظام پزشکی کشور
انجمن متخصصین فارماکوگنوزی ایران
سندیکای تولید کنندگان داروهای انسانی
اتحادیه وارد کنندگان داروهای انسانی
جمعی از دانشجویان داروسازی کشور
به گزارش خبرنگار سینا، بررسی دقیق طرح تاسیس داروخانه های گیاهی نشان از احتمال وقوع زنجیره ای از تغییرات کوتاه مدت و بلند مدت می دهد.در این طرح به دلیل عدم وجود هرگونه محدودیت در تاسیس داروخانه های گیاهی و همچنین ایجاد جاذبه هایی مانند امکان تبدیل به داروخانه معمولی بعد از مدت ۱۸ سال، فارغ التحصیلان جوان را مخاطب خود قرار داده است.در واقع طراحان بدنبال جذب حمایت بخشی از بدنه جامعه داروسازی بوسیله جذابیت های ذکر شده و قرار دادن داروسازان جوان در مقابل داروسازان موسس داروخانه و استفاده های بعدی از این تقابل مصنوعی است.
قطعاً پس از راه اندازی داروخانه های گیاهی،در مدت زمان کوتاهی عدم سودمندی اقتصادی این طرح نمود عینی پیدا خواهد کرد.این مسئله کافیست تا سازمان غذا و دارو با توجیه بهبود وضعیت اقتصادی این داروخانه ها،افزودن تعداد اقلام قابل عرضه در آن ها را افزایش داده و البته یحتمل الگوهای تاسیس و اداره زنجیره ای داروخانه ها نیز رونمایی خواهد شد.
البته مطرح شدن بحث تاسیس داروخانه های زنجیره ای در اینجا یک تفاوت جدی با دفعات قبلی دارد.تعداد قابل توجهی از موسسین داروخانه های گیاهی به علت مشکلات عدیده اقتصادی احتمالا از چنین طرحی استقبال خواهند کرد.
اگر این اتفاق حادث شود، احتمال تسری دادن آن به داروخانه های معمولی به شدت بالا است.
با هیچ طرحی، به این سادگی نمی‌توان مقاومت یکپارچه جامعه داروسازی کشور در برابر مدل زنجیره ای را شکست!
در پایان تجمع دکترحسین برزگر، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به همراه دکتر همایون یوسفی، نماینده مردم شهرستان های اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس شورای اسلامی با داروسازان نشستی برگزار کردند و ضمن شنیدن انتقادات داروسازان استان خوزستان قول همکاری دادند تا خواسته های این داروسازان را به سازمان غذا و دارو و وزیر بهداشت انتقال دهند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *