ناکامی برجام در تولد یک سالگی اش/نهایی شدن مصوبه کنگره آمریکا برابر با نقض برجام است/ لزوم اقدام جدی مجلس و دستگاه دیپلماسی

اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تدابیر تازه ای را با هدف مسدود کردن فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرده اند که در صورت نهایی شدن، با روح برجام در تناقض است و نیازمند برخورد جدی و مقابله به مثل مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه است.

به گزارش پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، ایران و گروه ۱+۵ شامل امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان در ۲۳ تیر ماه سال گذشته پس از چندین دور مذاکرات سخت و فشرده دربارۀ برنامۀ هسته‌ای ایران در شهر وین، پایتخت اتریش به توافق نهایی رسیدند و قرار شد پس از اجرای تعهداتِ دو طرف براساس برجام، تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در ۲۷ دی ماه ۱۳۹۴ با اجرایی شدن برجام لغو شود اما آمریکا از همان اول ماجرا به بهانه های مختلف برجام را نقض کرد!
در سفر رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به فرانسه مقدمات خرید هواپیمای مسافربری از این کشور مهیا شد و مقامات دو کشور توافق کردند که به روزترین هواپیماهای اروپایی را با شرایطی به جمهوری اسلامی تحویل دهند.
بر همین اساس مطابق تفاهمی که با ایرباس شده، قرار است ۱۱۸ فروند انواع هواپیمای ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای ATR برای هما خریداری شود، از سوی دیگر طی مذاکرات صورت گرفته با بوئینگ نیز قرار بر این شده که این شرکت آمریکایی ۱۰۹ فروند هواپیما به ایران بفروشد.
۱۸ تیرماه امسال،همزمان در تعطیلات عید فطر بود که خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را مصوب کرده است که اجازه نمی دهد نه شرکت هواپیمایی بوینگ و نه ایرباس هواپیمای مسافربری به ایران بفروشند؛ درست در آستانه تولد یک سالگی برجام!
استدلال آنها این است که ایران از قطعات هواپیماهای مسافربری، استفاده نظامی می کند.علیرغم اینکه جمهوری اسلامی با مقامات ایرباس فرانسه به توافق رسیده است، اما اگر طرح تازه در کنگره تبدیل به قانون شود – یعنی رئیس جمهور آمریکا آن را امضا کند – می تواند بر سایر شرکت هایی که قصد فروش هواپیما به ایران را دارند اثر بگذارد، چون تقریبا همه جت های امروز حاوی بیش از ۱۰ درصد قطعات آمریکایی هستند و بنابراین به مجوز صادراتی آمریکا نیاز دارند و می توان نتیجه گرفت که روح برجام به صورت یکطرفه شکست خورده است.
از طرفی دیگر،مدیرعامل اجرایی شرکت هواپیماهای تجاری بوئینگ  در واکنش به مصوبه اخیر کنگره امریکا در خصوص ممنوعیت فروش هواپیمای بوئینگ به ایران می‌گوید که اگر این شرکت از فروش هواپیما به ایران منع شود، تأمین‌کنندگانِ امریکاییِ قطعات هواپیما برای شرکت اروپایی ایرباس و دیگر هواپیماسازان نیز باید از فروش قطعات خود منع شوند.
لزوم مقابله به مثل به آمریکا در صورت نهایی شدن مصوبه کنگره
علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رییسه دهمین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی«تهران نیوز» در واکنش به مصوبه اخیر کنگره آمریکا در خصوص ممنوعیت فروش هواپیمای بوئینگ به ایران می گوید: موضوع خرید هواپیما در توافق برجام گنجانده شده است و اگر امریکا به آن عمل نکند به نوعی نقض و کم توجهی به مفاد برجام است.
وی می افزاید: البته هنوز رئیس دولت آمریکا این مصوبه را امضا نکرده است و حق وتوی آن را دارد اما اگر امضایش کند،روح برجام نقض می شود و نیاز است که دولتمردان و سیاستمداران کشورمان اقدامات و عکس العمل جدی نسبت به این کار نشان دهند و به نوعی مقابله به مثل کنند.
به گفته یوسف نژاد،تجربه نشان داده است که آمریکا به تعهداتش پایبند نبوده است و دستگاه دیپلماسی کشورمان باید پیگیر این موضوع باشند و قطعا در صورت نهایی شدن مصوبه کنگره امریکا، مجلس ایران به این اقدام واکنش جدی نشان خواهد داد.
مجلس باید محکم تر از دولت برخورد کند
علی قربانی نماینده مردم بجنورد در دهمین مجلس شورای اسلامی  در گفتگو با  خبرنگار پارلمانی«تهران نیوز» می گوید:هنوز این مصوبه کنگره آمریکا در خصوص ممنوعیت فروش هواپیمای بوئینگ به ایران به تایید رئیس دولت آمریکا قرار نگرفته است و اگر تصویب نهایی شد باید آمریکا منتظر واکنش ما باشد.
وی می افزاید:مجلس خانه ملت است و محکم تر از دولت باید برخورد کند و هر چقدر دراین قضایا موضع ضعف نشان دهیم،توقعات طرف مقابل بیشتر می شود و نیاز است که با قاطعیت برخورد کنیم.
خرید هواپیما اولویت ما نیست
علی گل مرادی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی«تهران نیوز»  به اقدام اخیر کنگره امریکا واکنش نشان داد. وی می گوید:در خصوص مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر ممنوعیت فروش بوئینگ به ایران تصریح کرد:چه بخواهیم چه نخواهیم امریکا دشمن ماست و دشمنی امریکا با ملت ایران دیرینه است و بعید می‎دانم که پایان پذیر باشد چرا که ملت ایران را در تضاد با اهداف خود می‎داند.
وی در خصوص ادعای نمایندگان مجلس امریکا مبنی بر اینکه هواپیماهای بوئینگ می‎تواند تغییر کاربری دهد و در موارد نظامی مورد استفاده قرار گیرد گفت: به علت اینکه نگاه امریکایی‎ها منفی و ضد حقوق بشری است و منفی بافی را در برنامه‌های کاری خود دارند، این ادعاها یک بهانه است تا خود را در مقابل افکار عمومی مثبت جلوه دهند؛ یعنی یک توجیهی برای  تصمیمات غلط خود باشد.
گل مرادی در پایان تاکید کرد: فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خرید هواپیما اولویت نیست؛ فرمایش شایسته و بجایی است؛ چرا که مشکلات اقتصادی در اولویت باید قرار گیرد.
باید اقدامات هم سطح از سوی ایران صورت بگیرد
محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی«تهران نیوز» می گوید: مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری به ایران از سوی شرکت بوئینگ یکی دیگر از بدعهدی های آمریکاست که اگر قطعیت پیدا کند،دستگاه دیپلماسی باید آمریکا را تحت فشار گذاشت تا از این نوع تصمیمات اجتناب کند.
وی با بیان اینکه اصول حاکم بر نظام بین المللی اصول زورگویانه است، می افزاید: ایران در زمینه برجام به تمامی تعهدات خود عمل کرده است و نباید این توهم در آمریکایی ها پدید آید که ایران به هر قیمتی پایبند به برجام خواهد ماند.
نماینده مردم تبریز با تاکید بر اینکه آمریکایی ها باید بفهمند که دست ایران در قبال اقدامات خصمانه آنها باز است، خاطر نشان می کند: به نظر من وقتی طرف مقابل در تعهدات خود کوتاهی می کند باید اقدامات هم سطح آن از سوی ایران نیز انجام گیرد.
به گزارش تهران نیوز، دولت باراک اوباما که گفته است هر گونه مصوبه ای که باعث تضعیف توافق اتمی با ایران شود را وتو خواهد کرد و باید به انتظار نشست و دید که آیا این مصوبه کنگره را وتو می کند یا خیر؟

انتهای متن/ش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *