کمبود مدرسه در پردیس

مدرسه ای با ۲۲۰۰ دانش آموزش/ ۱۵۰ باب مدرسه تا پایان سال ۹۵ ساخته شود/ فضاهای کتابخانه ای به کلاس درس تبدیل شده اند

کمبود مدارس در شهرستان پردیس چنان بیداد کرده که ۲۲۰۰ دانش آموز در یک مدرسه جای گرفته و عضو شورای عالی استانها خواستار احداث ۱۵۰باب مدرسه تا پایان سال ۹۵ در این شهرستان شده است.

حسینعلی سلیمانی فر رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس در خصوص وضعیت سرانه فضاهای آموزشی سال تحصیلی جاری در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر اظهار داشت: امسال در سطح شهرستان سه مدرسه را اضافه کردیم که برای نمونه مدارس شهید نوشین و غزنچای که یک مدرسه هستند ۲۲۰۰ نفر دانش آموز را تحت پوشش قرار داده اند.
وی توضیح داد: این یعنی چیزی به اندازه ۵ مدرسه متوسط و بیانگر این است که دائماً مهاجرت به منطقه وجود داشته و جمعیت دانش آموز روز به روز در حال افزایش است.
سلیمانی فر در خصوص ظرفیت مدارس اضافه شده در سال جاری توضیح داد: مدرسه نوشین و غزنچای در بومهن دارای ۳۳ کلاس، مدرسه حضرت فاطمه (س) در جاجرود دارای ده کلاس و مدرسه امام حسین (ع) ۹ کلاس درس دارند.
رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس ادامه داد: در روال عادی در شهرستان پردیس هر دو هزار نفر دانش آموز که اضافه می شوند حداقل به ده مدرسه نیاز داریم، ضمن اینکه در شهر پردیس بخاطر وجود مسکن مهر این رقم متفاوت است.
وی تاکید کرد: با جمعیتی که برای مسکن مهر در حال افزایش است پیش بینی می کنیم که برای سال آینده ۶۰ مدرسه نیاز داریم.
سلیمانی فر با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و شورای شهرستان توضیح داد: در این جلسه آقای نریمان قول دادند که تا سال آینده مشکل کمبود فضاهای آموزشی برطرف شود.
رییس اداره آموزش و پرورش در خصوص ساختمان دانشگاه آزاد که پیش از این مقرر شده بود که توسط شرکت عمران پردیس خریداری شده و در اختیار اداره آموزش و پرورش قرار گیرد تشریح کرد: خرید مدرسه و اجاره یک مدرسه دیگر از طرف واحد حقوقی شرکت عمران پردیس در حال پیگیری است و اگر این دو مدرسه را تحویل بدهند، امسال در فاز ۴ شهر پردیس مشکل کمبود فضا نخواهیم داشت.
وی در خصوص تعداد کلاس درس این مدارس گفت: ساختمان دانشگاه ۴۰ کلاس و ساختمان اجاره ای ۶ کلاس درس دارند؛ ضمن اینکه در فاز ۲ این شهر نیز شرکت عمران شهر پردیس ساختمانی را در دست احداث دارد که آنجا هم ظرفیت تشکیل ۱۰ کلاس را داراست و در آبان بهره برداری می شود.

پردیس نیازمند ۱۵۰ مدرسه تا پایان سال ۹۵
محمد قانبیلی عضو شورای عالی استانها در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در مورد وضعیت زیر ساخت های آموزشی و پرورشی گفت: حجم بالایی از دانش آموزان به واسطه مسکن مهر وارد شهرستان پردیس می شوند و باید زیر ساخت هایی را متناسب با میزان تقاضای آنها فراهم کرد.
وی تصریح کرد: برای جمعیتی که به مرز ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید، طبق اعمال نگاه دقیق و کارشناسی به ۱۵۰ باب مدرسه نیاز داریم که اگر این امر محقق نشود باید منتظر بحران باشیم.
قانبیلی، اضافه کرد: با توجه به قبول تامین بخشی از زیر ساخت های آموزشی و پرورشی شهرستان از سوی شرکت عمران، میزان زیرساخت تعریف شده در شرح وظایف شرکت عمران حداقل ۱۸ماه زمان می برد.
عضو شورای عالی استانها اظهار داشت: جمعیت شهرستان پردیس به شکل نجومی در حال رشد است و باید برای تمامی زیر ساخت ها در حوزه های مختلف فکری اندیشیده شود.

تبدیل فضاهای کتابخانه ای به کلاس درس
مرتضی حیدری فرماندار شهرستان پردیس در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در مورد وضعیت زیر ساخت های آموزشی و پرورشی در شهرستان پردیس گفت: مدارس پردیس دوشیفته پر تراکم هستند و پیگیری های زیادی در راستای رفع مشکلات زیر ساخت های آموزشی و پرورشی در شهرستان صورت گرفته است.
وی اذعان داشت: فضاهای کتابخانه ای که محلی برای مطالعه جوانان و سایر لایه های جامعه است، بخاطر کمبود سرانه های آموزشی و پرورشی به کلاس درس تبدیل شده است.
حیدری با تاکید براینکه تبدیل سرانه های کتابخوانی شهرستان به سرانه های آموزشی و پرورشی با هدف اسکان دانش آموزان و رفع نگرانی های خانواده ها اجرا می شود، اضافه کرد: متاسفانه این محدودیت ها که در گذشته وجود داشته است موانعی را در بستر آموزشی و پرورشی شهرستان پردیس ایجاد کرده است.
فرماندار شهرستان پردیس اظهار داشت: مدارس با آغوش باز در شهرستان منتظر پذیرش دانش آموز هستند و از ابزار ها و اهرم های مختلف در تقویت زیر ساخت های آموزشی و پرورشی استفاده خواهیم کرد.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *