استاد حوزه علمیه قم؛

فیش های کثیف، علامتی بر وجود فساد اقتصادی است/ مبارزه با فساد اقتصادی باید ریشه ای صورت بگیرد

استاد حوزه علمیه قم، گفت: فیش های حقوق نجومی، علامتی بر وجود فساد اقتصادی است، این که ما دونفر را برکنار کنیم و یا دو تا بیانیه بدهیم، اینها بیشتر تحرکات سیاسی است که دولت تحت فشار افکارعمومی انجام می دهد! لذا این اقدامات را نمی توان به عنوان مبارزه با فساد دانست، بلکه مبارزه با فساد اقتصادی باید ریشه ای صورت بگیرد.

به گزارش پردیس خبر؛ حجت‌الاسلام سیدعبدالمجید اشکوری، استاد حوزه علمیه قم در گفتگو با کریمه، فیش های حقوق نجومی را علامتی بر وجود فساد اقتصادی دانست و اظهار کرد: فساد اقتصادی به معنای انحراف از رفتار صحیح اقتصادی است که این انحراف تنها منوط به مسئله فیش های حقوق نمی شود، بلکه بسیار گسترده تر از آن است.

وی افزود: فساد اقتصادی که یکی از نشانه های آن وجود فیش های نجومی است، به دلایل مختلفی در جامعه امروز ما سربرآورده است که یکی از آن ها ساختارهای اقتصادی غلط و دیگری قوانین اقتصادی ناصحیح است که نمی توانند جلوی این فسادها را بگیرند.

استاد حوزه علمیه قم، ادامه داد: همچنین به فهم عمومی مبارزه با فساد اقتصادی، نهادهای نظارتی، برخورد قضایی و نهادهای مدنی همچون احزاب و گروه هایی که مبارزه با فساد از اولویت اول آنها نیست، برمی گردد که باید بررسی شود تا معلوم گردد نقش هرکدام از آنها در بروز فسادهای اقتصادی چیست؟ و برای عبور از آن ها چه باید کرد؟

وی بیان کرد: واقعیت امر این است که مسئله فساد اقتصادی مربوط به دولت مشخصی نیست و ظهور و بروز آن در دولت های مختلف و نحوه برخورد با آن در هر دولتی متفاوت بوده است، به طوری که برخی دولت ها با آن محکم تر و جدی تر برخورد کرده اند و در برخی دولت ها کمتر به آن توجه شده است.

اشکوری یادآور شد: اما متاسفانه مسئله فساد اقتصادی در جامعه امروز، ریشه دارتر شده است و سرباز کردن این غده سرطانی در دولت یازدهم را شاید بتوان به دلیل عدم اولویت و بی اهمیتی دولت فعلی نسبت به این موضوع دانست.

وی تصریح کرد: در خصوص برخورد با صاحبان فیش های نجومی، اولین موضوع شناخت ماهیت فساد و علل و ریشه یابی آن بصورت دقیق و بعد برنامه ریزی دقیق برای برخورد با آن است.

استاد حوزه علمیه قم، عنوان کرد: این که ما دونفر را برکنار کنیم و یا دو تا بیانیه بدهیم، اینها بیشتر تحرکات سیاسی است که دولت تحت فشار افکارعمومی انجام می دهد! لذا این اقدامات را نمی توان به عنوان مبارزه با فساد دانست، بلکه مبارزه با فساد اقتصادی باید ریشه ای صورت بگیرد.

وی افزود: بنابراین فیش های نجومی بخش کوچکی از مسئله فساد اقتصادی است که امروز به اقتصاد کشور لطمه وارد می کند؛ چرا که علاوه بر آن موضوع برنامه نویسی و بودجه نویسی در کشور ضربات بسی محکم تر به پیکره اقتصادی کشور وارد می آورد.

اشکوری ادامه داد: به عنوان مثال؛ امروز ضرباتی که اقتصاد کشور از آن می خورد، همین کسری بودجه است که موجب می گردد، دولت حامل های انرژی را گران کند، در حالی که پردرآمدها همچنان یارانه دریافت می کنند!

وی در پایان خاطرنشان کرد: آیا میزان آسیب پذیری و ضرری که کشور از این موضوعات می بیند، کمتر از فیش های نجومی است؟ خیر، یقینا آسیب هایی که این گونه مسائل به اقتصاد کشور می زنند، کمتر از فیش های نجومی نیست، چرا که آن ها هم نوعی فساد اقتصادی در کشور است که باید هر چه سریعتر جلوی آن ها نیز گرفته شود.

انتهای پیام/م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *