فرار مسئولان وزارت امور خارجه از موضع گیری درباره کشتار شیعیان کشمیر/دولت تدبیر چشم خود را بر مواضع انقلابی بسته است/فریادهای الله اکبر؛ خامنه ای رهبرتوسط شیعیان کشمیری

در حالی که شیعیان کشمیر هند در تجمعات اعتراضی خود، فریادهای «الله اکبر؛ خامنه ای رهبر» را سر می دهند و علنا خواستار حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند، اما مسئولان دولتی و وزارت امور خارجه چشم خود را بر کشته ها و زخمی های شیعیان کشمیر بسته اند و در این خصوص موضع گیری نمی کنند.

به گزارش پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، کشمیر یکی از نقاط بسیار حساس و استراتژیک در آسیا است؛ زیرا در میان چند کشوری قرار گرفته که هر کدام از آنها به دلیلی در این منطقه حساسیت دارند. از سال ۱۹۴۷ که مسئله استقلال کشورهای شبه قاره هند به وجود آمد این منطقه طبعا مورد اختلاف همه دولت ها و مورد توجه آنها برای حضور و ایفای نقش  موثرتر قرار گرفت. مهم ترین کشورهایی که به مسئله کشمیر حساسیت خاصی داشتند، هند و پاکستان بود. کشورهایی مثل چین، افغانستان  و حتی بنگلادش و روسیه یا مغولستان و نپال هم به این مسئله توجه ویژه ای داشتند.

سیاست کثیف انگلیس؛ ریشه مشکلات کشمیر
مردم کشمیر به لحاظ مذهبی  اکثریت آنها مسلمان هستند، بنابراین  می گویند بر اساس  اصل توافقی که در  تقسیم شبه قاره برای مسلمانها در نظر گرفته شده باید به پاکستان ملحق می شدند. از طرفی هند به چنین تقسیم بندی معتقد نیست. در تقسیم بندی که میان هند و انگلستان صورت گرفت صحبتی از  الحاق کشمیر به پاکستان صورت نشد. به این ترتیب انگلستان در زمان خروج از این منطقه به نوعی استخوان لای زخمی را برای استمرار تشنج در این منطقه گذاشته است.
۴۴کشته و ۳۵۰۰ زخمی حاصل ۱۱ روز ناآرامی در کشمیر هند
۱۲ روز است که مقامات هند حکومت نظامی را در کشمیر اعمال کرده و تلفن‌های همراه را قطع و علیه نشریات و روزنامه‌ها نیز سانسور شدید اعمال کرده‌اند. آنها همچنین جلوی تجمع‌ها را گرفته‌اند اما اواخر روز دوشنبه معترضان یک جاده مهم در کشمیر را مسدود کرده و به سوی یک کاروان ارتش سنگ پرتاب کردند. به دنبال آن،صدها کشمیری ساکن آمریکا یک اعتراض صلح آمیز در مقابل ساختمان دیپلماتیک هند در آمریکا برگزار کرده و به کشتار غیر نظامیان بی گناه در کشمیر اعتراض کردند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از مقامات هند خواست به شکل صادقانه و بی‌طرفانه سرکوب پلیس علیه اعتراضات کشمیر را هدف تحقیقات قرار دهند.
۴۴کشته و ۳۵۰۰ زخمی حاصل ۱۱ روز ناآرامی در کشمیر هند است و مقامات هندی از اعزام دو هزار نیروی ذخیره به منطقه کشمیر برای سرکوب اعتراضات این منطقه خبر داده اند.
همزمان وزارت امور خارجه چین نیز نسبت به درگیری‌های اخیر در کشمیر اظهار نگرانی کرد اما هیچ موضع رسمی از وزارت امور خارجه ایران در خصوص حوادث کشمیر لحاظ نگردیده است.

لزوم موضع‌گیری قاطع دولت

متین منتظمی دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به کشتار مسلمانان در کشمیر، می گوید: مجامع بین‌المللی که دم از حقوق بشر می‌زنند چرا هر وقت پای مسلمانان در میان است، سکوت می‌کنند جای تاسف دارد که اگر این اتفاق در فرانسه می‌افتاد دولت یازدهم برایشان گل می‌فرستاد تا ناراحت نشوند، ولی انگار مسلمانان کشمیر فراموش شده‌اند و همچنان در مظلومیت هستند.
کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مسئله کشمیر، فرهنگ مورد هجمه قرار گرفته است، بیان کرد: دولت هندوستان حقوق مسلمانان را رعایت نمی کند از این رو سالهاست مردم کشمیر و جامو می خواهند مثل پاکستان مستقل شده و مرکزی مستقر کنند و نیاز است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران باید در مقابل جنایات علیه مسلمانان کشمیر و جامو موضع گیری کند و همچنین مردم مسلمان این منطقه نیز در مقابل این جنایات برخورد قاطع داشته باشند.
محمد جواد یاری کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ضعف دیپلماسی کشورمان در خصوص مواضع انقلابی شان می گوید: هیچ امیدی به دولتمردان نیست که بخواهند نسبت به کشتار مردم بی گناه مواضع انقلابی داشته باشند هرچند که مقام معظم رهبری نیز با توجه به مشاهده این شرایط خطاب به دولتمردان تاکید داشتند که مواضع انقلابی را نسبت به مسائل مختلف رعایت کنند.

دلیل سکوت دولت چیست؟

حجت‌الاسلام محمود محققیان نویسنده و استاد حوزه در گفت و گو با خبرنگار «تهران نیوز» درخصوص حوادث کشمیر و عدم واکنش مناسب دستگاه دیپلماسی نسبت به این حادثه که در پی آن تعداد زیادی از شیعیان آن به شهادت رسیدند، می گوید: از آنجایی که شیعیان سراسر جهان دولت مستقل و محکمی به قدرتمندی ایران ندارند و تمام امید آنها به دولت جمهوری اسلامی ایران است، این وظیفه سنگینی بر دوش وزیر امور خارجه و شخص رئیس جمهور می اندازد که پیگیر مسائل شیعیان جهان باشند.

وی می افزاید: شیعیان سراسر جهان کسی را ندارند و در قبال ظلمی که به آنها می‎شود از شخص آقای ظریف به عنوان وزیر امور خارجه انتظار داریم که اهمیت بیشتری برای این مسئله قائل باشد.

به گفته این استاد حوزه،اهمیت وزارت خارجه نسبت به مسائل شیعیان باید ملموس باشد تا ما این نوع اهمیت را ببینیم؛ چراکه بی توجهی به این مسئله باعث دلسردی مردم از نظام می‎شود و در کل به نفع نظام ما نیست و وظیفه شرعی ماست که از شیعیان مظلوم کشمیر حمایت کنیم اما برخی افراد در کشور ما هستند که خون فرانسوی‎ها و اروپایی‎ها را رنگین‎تر می‎دانند و اگر اتفاقی برای آنها بیفتد خودشان را به زحمت می‎اندازند و پشت در سفارت آن کشور شمع روشن می‎کنند!

محققیان خاطر نشان می کند: ولی شیعیان جهان وقتی به شهادت می رسند، مانند شیعیان نیجریه و بلایی که سر شیخ زکزاکی آوردند، کسی اقدامی نمی کند. این سوال مطرح است که آیا وزارت خارجه به وظایف خود عمل کرد؟ آیا دولت ما محکم برخورد نمود و آیا آن انتظاری که شیعیان داشتند را برآورده کرد؟ دلیل سکوت دولت چیست؟

بی تفاوتی دولت به مسلمان کشی در جهان
محمدصالح جوکار نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‎و‎گو با خبرنگار «تهران نیوز» درباره لزوم اقدامات مناسب دستگاه دیپلماسی در قبال کشتار مسلمانان در کشمیر، می گوید: دولت محترم همان گونه که نسبت به کشورهای اروپایی حساس است  باید در قبال مسلمانانی که توسط جنایتکاران به شهادت می رسند موضع گیری قاطعانه ای داشته باشد و این اقدامات را محکوم کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه مسلمان کشی برای بعضی از آقایان عادی شده است و درباره کشتار مسلمانان در کشورهای منطقه حتی بیانیه هم نمی دهند، خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی باید در قبال کشتار مسلمانان در هر نقطه از جهان ،چه در هند باشد چه کشمیر چه عراق و دیگر نقاط دنیا موضع گیری داشته باشد.

رفتار بحث برانگیز وزارت خارجه درباره شیعیان کشمیر
دخیل عباس زارع زاده مهریزی نماینده سابق مجلس در گفت و گو با « تهران نیوز» درخصوص اتفاقات اخیر کشمیر و لزوم واکنش دولت یازدهم نسبت به این ماجرا می گوید: ارزش این شیعیان هزار برابر بیش از مردمان ترکیه و پاریس است که وزارت خارجه نسبت به اتفاقاتی که در آنجا رخ می‎دهد سریعا پیام می‎دهد از این رو بایستی مسئولین نسبت به این مسئله حساسیت داشته باشند و عکس العمل نشان دهند تا دولت‎های آنها جرات نکنند هر گونه برخوردی که می‎خواهند با این طیف مظلوم و بی پناه شیعیان داشته باشند.
وی می افزاید:دولت و وزارت خارجه آنجا که باید حضور داشته باشد کمتر حضور دارد مخصوصا در دفاع از شیعیان مظلوم کشمیر و شیعیان دیگر کشورها که مظلوم واقع شده‎اند و پناهی ندارند، مسئولین ما نیز در خصوص ظلمی که نسبت به آنها صورت می‎گیرد کمترین برخورد وپیگیری را دارند.

به اعتقاد زارع زاده مهریزی، اگر شیعیان در سراسر جهان توسعه پیدا می‎کنند به برکت نام امام خمینی(ره) و انقلاب ایشان بوده است و اگر اعتماد به این نظام از دست برود توسعه انقلاب و همچنین صدور انقلاب خود به خود متوقف می‎شود، لذا دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی باید با دولت‎های مهاجم به شیعیان برخورد جدی کند تا شیعیان دلگرم باشند و بدانند که یک پشتوانه قوی به نام ایران دارند .

مسئولان وزارت امور خارجه به جای فرار،موضوع گیری کنند
به گزارش «تهران نیوز»، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ضمن انتشار بیانیه ای تاکید کرده است که تاکنون هیچ اقدامی عملی جدی و پشتیبانی ملموسی از سوی جامعه جهانی و سازمان های مدعی حقوق بشر، برای مردمان مظلوم و بی‌گناه کشمیر نشده است. کشتار مردم بی دفاع کشمیر، گناهی بزرگ است، دولت به وظیفه ذاتی خود عمل کند.
نیاز است که مسئولان دولتی و وزارت امور خارجه به جای سکوت و فرار از ماجرای مظلومیت مردم کشمیر، موضوع گیری خود را نشان دهند چرا که طبق فیلم های منتشر شده در اعتراضات در کشمیر نشان می دهد که شیعیان این منطقه در حال سردادن فریادهای «الله اکبر؛ خامنه ای رهبر» هستند.

انتهای متن/ش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *