عقب ماندگی دریافتی کارگران از میزان تعیین شده خط فقر/ شکاف عظیم درآمد و مخارج در خانوارهای ایرانی

صاحب‌نظران اقتصادی در سال گذشته درآمد ماهیانه کمتر از ۲میلیون و ۷۰۰ هزارتومان را در کلانشهر ها زیرخط فقر دانستند و این در حالی است که اینک خط فقر از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان اعلام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، در تعریف خط فقر آمده که خط فقر یا آستانه فقر حداقل درآمدی است که برای زندگی در یک کشور خاص در نظر گرفته می شود و هزینه کل و درآمد کل نیز دو شاخص بسیار مهم آن است.

مطالعه آمارهای مربوط به هزینه ها و درآمد خانوار ایرانی در سال‌های گذشته و روند تقریبا چشمگیر رشد آن نشان می دهد که سالیانه تغییرات درآمدی و هزینه ای بزرگی در زندگی خانوارهای ایرانی ایجاد می شود و برخی توان افزایش درآمدهای خود را دارند و می توانند افزایش هزینه ها را پوشش دهند و برخی نیز دچار کسری درآمدی می شوند.

آمارها می‌گویند از سال ۸۵ تاکنون هزینه خانوار در ایران ۴٫۷ برابر و درآمدها ۴٫۴ برابر شده و سال گذشته کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی اعلام کردند زندگی در کلانشهرها با درآمد ماهیانه کمتر از ۲میلیون و ۷۰۰ هزارتومان به معنای زندگی زیر خط فقر است و این در حالی است که اینک خط فقر از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان اعلام شده است.

در پی اعلام میزان خط فقر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در سال حاری تهران نیوز با مردم شهر تهران گفت و گو کرده است؛

نظرات مردمی؛ خط فقر در تهران باید حداقل ۳میلیون تعیین شود

فرزاد ح. جوان تحصیلکرده و شاغل تهرانی نظر خود را در مورد جایگاه خط فقر در کشور میگوید: من ۳۰سالمه و با وجود ابنکه دوشیفت کار میکنم اما خیلی جاها تو خرج زندگی کم میارم… تازگی ها قصد دارم با دختری که از همکارانم هست ازدواج کنم اما واقعا میترسم….

سرجمع ۲میلیون و صد هزارتومان حقوق میگیرم … درسته که خط فقر یک میلیون ۸۰۰هزارتومان تعیین شده اما من که از این مبلغ بیشتر حقوق میگیرم توانایی و قدرت مالی پایینی دارم…. به نظر من با این تورم و رکود، خط فقر در تهران باید حداقل ۳میلیون تعیین شود…

نظرات مردمی؛ نصف بیشتر مردم شهر زیرخط فقر له شدن

صادق.ر از کسبه قدیمی تهران نظر خود را اینگونه ابراز میکند: خط فقر را جه کسی تعیین کرده است؟ یک میلیون و هشتصد؟؟؟ اصلا این نشلندهنده این است کع زندگی مسئولان از زندکی مردم عادی فرسنگ ها دورتره… حق هم دارند آنهایی که حقوق های نجومی میگیرند از کدلم درد مردم میتونن باخبر باشن؟؟؟

قدرت خرید مردم پایین آمده است و این را نمی شود انکار کرد… قبلا مردم می آمدند و اینقدر پول داشتند که مثلا ماست کوچکتر بخرند اما الان دیگر پولی برایشان نمی ماند تا نیازهای اولیه شان را بر طرف کنند…

این خط فقر که میگن رو من نمیدونم رو چه اساسی هست اما اگر بیان اینجا دو روز جای من بشینین متوجه میشن نصف بیشتر مردم شهر زیرخط فقر له شدن … همین که من با ۷۲سال سن مجبورم هنوز کار کنم و اگر یه روز از پا بیوفتم حقوقی از خودم ندارم نشون دهنده ضعف اقتصادی کشور هست…

نظرات مردمی؛ واردات بی رویه زندگیمان را به آتش کشید

ریحانه.م وقتی یک میلیون و هشتصد و خط فقر را می شوند با خنده تلخی می گوید: همسرم ماهی یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در آمد دارد و خودم هم به خاطر نگهداری از فرزندانم نمیتونم سرکار برم … ما فقط یک میلیون و پنجاه هزارتومان کرایه خانه میدیم و با ۳۰۰هزارتومان باید یک ماه را سر کنیم…

اینهمه گفتن برجام بشه اینطور و آنطور میشود هیچ به هیچ… بد شد که خوب نشد… تمام گرفتاری های ما بعد همین برجام شروع شد…  واردات زیاد شد همسرم در تعدیل نیرو از کار بیکار شد و الان مجبوره با شغل های کاذب همین پول کم رو دربیاره ….

همیشه میگم که واردات بی رویه زندگیمان را به آتش کشید… اینهمه تبلیغ میکنن ساخت ایران بخرید و کالای ایرانی بخرید … چه فایده ؟ وقتی برای نیروی ایرانی ارزش قائل نیستن و پولای مملکت رو خرج اشتغال مردم دیگر کشورها میکنن.

هرچند رقم اعلام شده سال جاری با ارقامی که در سال‌های گذشته اعلام شده است، تفاوت میلیونی دارد و ابهاماتی درباره صحت این رقم وجود دارد، اما حتی همین رقم هم که با درآمد بسیاری از اقشار آسیب‌پذیر جامعه تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد، نشان از وجود شکافی عظیم میان درآمد و مخارج خانوارهای ایرانی دارد.

خط فقر در حالی برابر با یک میلیون و هشتصد هزار تومان برآورد شده است که بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را در سال ۱۳۹۴ معادل با ۲ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده است.

عقب ماندگی دستمزد از تورم و پایین بودن سطح دستمزدها یکی از مهمترین دلایلی است که در سال‌های اخیر سبب شده است خانوارهای ایرانی با رفاه اندک روبرو باشند.

دولت باید با حمایت از اقشار کم‌درآمد، مشکل معیشت مردم را به حداقل برساند

سید فرید موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تهران نیوز با انتقاد از میزان اعلام شده خط فقر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی بیان کرد: درآمد مردم در شهرهای کشوز مختلف است و تعیین کردن یک خط فقر ثابت کار ممکنی نیست زیرا هزینه ها در هر شهر متفاوت است.

وی افزود: به اعتقاد بنده یک خانواده که در شهر تهران زندگی میکنند با درآمد کمتر از ۲٫۵ الی ۳ میلیون تومان توانایی مالی نداشته و به نوعی زیر خط فقز محسوب می شوتد.

موسوی ادامه داد: یک میلیون و هشتصد هزارتومان در شهری به وسعت و گرانی تهران قطعا مانند شوخی است و با توجه به اینکه در کلانشهرها ماهانه باید بیش از یک میلیون تومان فقط برای اجاره بهای مسکن پرداخته شود طبیعی است که با مبلغ کمتر از ۸۰۰ هزار تومان نمی توان زندگی کرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم کنترل بازار و رکود تورمی حاکم بر اقتصاد باعث شده که خط فقر، رقمی بیش از یک یا ۲ میلیون تومان باشد و باید دید که استدلال محاسبه کنندگان برای اعلام این رقم چه بوده است.

وی گفت: دولت از اقشار آسیب پذیر و فقیر با ابزارهای مختلف حمایت کند و حقوق کارگران و کارمندان را باید بر اساس آمار واقعی تورم افزایش دهد، به نحوی که هیچ خانواری در بحث معیشت با مشکل مواجه نباشد.

موسوی در پایان اظهار داشت: دولت همچنین باید افراد با درآمد زیر خط فقر را با تخصیص کالایی از قبیل مواد غذایی و کمک های غیر نقدی حمایت کند، این موضوع از ازدیاد نقدینگی هم جلوگیری کرده و در کل به نفع تمامی اقشار جامعه است.

آمارهای دولتی از وضعیت مخارج خانوار معمولا ۲٫ ۳ تا ۲٫ ۵ میلیون تومان برای هر خانوار در ماه اعلام می‌شود که اگر همین آمار را نیز بپذیریم، شکاف عمیقی با دریافتی ۸۱۲ هزارتومانی تا یک میلیون و ۳۰۰هزار تومانی کارگران خواهد داشت.

معمولا نرخ‌های تورم اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار با واقعیت‌های زندگی کارگران تفاوت دارد و بررسی وضعیت سبد هزینه ای خانوار ایرانی نشان می دهد بخش مهمی از درآمدهای این خانوارها به تامین هزینه های خوراک ، پوشاک، مسکن و آب و برق و سوخت و حمل و نقل اختصاص دارد و این مساله بسیار مهم موجب می شود سهم تفریح، مسافرت و امور  فرهنگی در سبد هزینه ای خانوارهای ایرانی پایین باشد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *