گزارش پردیس خبر از برنامه های مساجد در ماه رمضان

سفره های کریمانه افطاری و شوق حضور دوباره نمازگزاران

پردیس خبر_ تیم رسانه ای پردیس خبر بمناسبت فرارسیدن ماه پربرکت رمضان گزارشی از حضور و فعالیت مردم در مساجد شهرستان پردیس بصورت هفتگی دارد که با هم می خوانیم.

🔹 مسجد در هر نقطه جهان خانه خدا و عظیم‌ترین پایگاه فرهنگى و معنوى و محلى براى نیاز و سجود به درگاه قادر متعال است؛ محلی امن برای راز و نیاز با معبود و بهترین نقطه برای لحظه های معنوی دعا و چه خوب که ماه مبارک رمضان باشد و وقت اجابت دعا؛ افطار…

🔹 پس از گذشت دو سال روزهای سخت شیوع بیماری و برچیده شدن سفره های افطار از مساجد و حضور کمرنگ نمازگزاران امسال با مساعد تر بودن شرایط شاهد شور و شوق دوباره مردم برای غبارروبی رمضان و پهن کردن سفره های افطار و دعا خوانی های دسته جمعی مساجد هستیم.

🔹 مسجد آزادترین و پاکیزه‌ترین مکان در پهنه گیتى است که جایگاه آزادگان عالم بوده و به ‌همین دلیل در بند کردن و آلوده کردنش حرام است.

🔹 واژه مسجد، جمعا ۲۸ بار در قرآن کریم ذکر شده و در آیات قرآن، به‌اهمیت و جایگاه رفیع مسجد در اسلام اشاراتى شده است.

🔹 امروز به مسجد امام علی (ع) شهر پردیس آمده ایم؛ قدیمی ترین مسجد شهر… بانگ اذان در صحن شهدای گمنام پیچیده و نمازگزاران به داخل مسجد می آیند و روزه داران در تدارک سفره افطارند.

🔹 بین ماه‌های سال قمری، ماه مبارک رمضان، از قداست و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چنانکه در دعای مخصوص آن می‌خوانیم: «.. و هذا شهر عظمته و کرمته و شرفته و فضلته علی الشهور…» و رمضان، ماهی است که او را عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت دادی، نسبت به ماه‌های دیگر….

🔹 حجت الاسلام و المسلمین محمد حسینی امام جماعت مسجد با اشاره به اهمیت این ماه و شوق دوباره مردم و حضور در مساجد در این روزها می گوید: به برکت جمهوری اسلامی از اوایل انقلاب مساجد رونق داشته، بویژه در ماه های مبارک رمضان تا زمان شیوع کرونا که بخاطر حفظ سلامتی مردم برنامه های جمعی کمرنگ شد و مثل سالهای قبل نبود.

🔹 وی ادامه داد: امسال بلطف خدا و کم شدن بیماری برنامه های مسجد اعم از قرآن خوانی و برنامه های ویژه افطار خیلی منظم و مرتب و با حضور خوب نمازگزاران برپا شده است.

🔹 امام جماعت مسجد امام علی
(ع) پردیس با بیان اینکه در این ماه حضور نمازگزاران در همه مساجد بیشتر است، یادآور شد: برداشت ما در همین روزهای ابتدایی ماه مبارک اینست که امسال دوباره همان شور و شوق برای حضور در مساجد ایجاد شده است و مثل سالهای قبل بیماری کرونا مردم برای برپایی نماز و برنامه های دیگر مسجد بویژه در شب های قدر و اعیاد این ماه مبارک حضور پررنگ خواهند داشت و پروتکل های بهداشتی هم رعایت می شود و با رعایت خود مردم مشکلی پیش نخواهد آمد.

🔹 جزو خوانی و تفسیر آیات روشن قرآن از دیگر برنامه های مساجد در روزهای مبارک ماه رمضان است؛ رسول خدا (ص) می‌فرماید: «اگر کسی در این ماه، یک آیه از قرآن، تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان، یک بار قرآن را ختم کرده باشد»

🔹 اولین ویژگی و امتیاز ماه مبارک رمضان، نزول قرآن کریم بر قلب نازنین پیامبر خدا (ص) برای نجات و هدایت انسان‌ها در این ماه پربرکت است چنانکه خدای سبحان می‌فرماید: «ماه رمضان، ماهی است که قرآن به عنوان راهنمایی مردم و نشانه‌های هدایت و فرق میان حق و باطل در آن، نازل شده است.» (بقره/۱۸۵)

🔹 خانم احمدی عابد فرمانده قسمت خواهران مسجد امام علی (ع) در همین رابطه به پردیس خبر در خصوص برپایی برنامه های مسجد برای خواندن قرآن توضیحاتی داد و گفت: این ماه، ماه مغفرت و رحمت است و امیدواریم ماه پربرکتی برای همه مسلمین جهان باشد.

🔹 وی ادامه داد: با فروکش شدن این بیماری نحس و ویروس کرونا مساجد دوباره رونق گرفته و کلاس های قرآن، کلاس های جزخوانی و تفسیر راه اندازی شده و شب های ماه مبارک رمضان نمازهای جماعت برپاست و سفره های ماه رمضان دوباره پهن شده و هر چند که مانند سالهای گذشته نیست اما از دو سال قبل بهتر است و روحیه مردم خیلی بهتر شده با وارد شدن به مساجد و کنار هم بودن و به امید خدا روز به روز هم بهتر خواهد شد و در شب های قدر شاهد حضور بیشتر مردم خواهیم بود.

🔹 در ادامه گزارش سراغ نمازگزاران مسجد رفتیم و حال و هوای مردم را پس از دوسال دوری از این حضور جویا می شویم؛ جالب است بدانید با همه‌ی فضیلتی که راجع‌به روزه‌ی ماه رمضان آمده است، درعین‌حال پیامبر می‌فرمایند: «تفطیرک الصائم افضل من صیامک»؛ از این روزه‌ای که این‌چنین ثوابی برای آن آمده است هم بالاتر داریم و از روزه بالاتر چیست؟ افطاری دادن به یک روزه‌دار….

🔹 خانم عاشوری یکی از نمازگزاران مسجد در همین رابطه و شوق مردم برای حضور دوباره در مسجد می گوید: بعد دوسال خیلی خوشحالیم دوباره دور هم هستیم و جماعت نماز می خوانیم و سر سفره افطار مسجد کنار دوستان محل و سایر نمازگزاران هستیم.

🔹 وی می گوید: سالهای پیش بدلیل بیماری یا اصلا نمی آمدیم یا اگر کسی حضور پیدا می کرد با ترس و لرز ابتلا به بیماری بود و اما با این حال خیلی مراقبت می کنیم و چون کامل بیماری از بین نرفته رعایت دستورالعمل ها لازم هست و خداروشکر عده ای زیادی این ایام به مسجد آمده اند و تلاقی ماه رمضان و روزهای بعد عید نوروز حس و حال بهار و سال نو شادی بیشتری را برای مردم بهمراه آورده است.

🔹 در پایان گزارش تاکید می شود «سنت اهل‌بیت را فراموش نکنیم» برپایی سفره های ساده افطاری و عمل پسندید افطاری دادن رسم دیرین و زیبای مسلمانی است که بهتر است مطابق با سنت اهل بیت همراه باشد همانقدر ساده و معنوی.

🔹 در روایتی از امیر‌مؤمنان علیه‌السلام نقل است که درباره‌ی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم خدا می‌فرمایند: «اذا اراد ان یفطر امرنی ان افتح الباب لمن یرد من الافطار»؛ پیامبر خدا هرگاه می‌خواستند افطار کنند، به من دستور می‌دادند که در خانه را باز کنم تا هرکه می‌خواهد افطار کند، به داخل منزل بیاید. این سفره‌ی افطار حتماً سفره‌ی افطاری ساده است.

🔹 پیامبر خدا سفره‌ی افطاری مفصل و مجللی که ما گاهی گرفتار آن می‌شویم، نداشته‌اند.

🔹 سفره‌ی افطار پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم سفره‌ی ساده‌ای است تا افراد کم‌بضاعت که غذایی برای افطار کردن ندارند، بر سر این سفره بنشینند و حداقل افطاری بکنند.

 

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر:

http://Www.Pardiskhabar.ir

 

#ماه_امید

#به_عشق_رمضان

ارسال دیدگاه