سرگردانی ایمنی در پارکها و شهر بازی های شهرستان زابل/ رییس اداره استاندارد: با شهرداری اتمام حجت کردیم

با توجه به فرارسیدن فصل تابستان و تعطیلی مدارس، پارک‌ها مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت، تفریح و سرگرمی کودکان و نوجوانان و همشهریان به شمار می رود اما امروزه پارک‌های بسیاری در سطح شهرستان زابل وجود دارد که از نظر امنیتی و وسایل بازی مناسب نیستند.

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از اوشیدا ایمنی و استاندارد در وسایل بازی نقش بسزایی در تداوم این نشاط خواهد داشت، تخلیه هیجانی و شادی در این مکان‌ها همیشه پایان خوشی ندارد و ممکن است به علت عدم استاندارد و قدیمی بودن این وسایل اتفاقات تلخ و ناگواری رخ دهد.

تعداد پارک های شهرستان به نسبت جمعیت آن اندک است

شهروند زابلی ابراز داشت: متاسفانه تعداد پارک ها در شهرستان زابل اندک و انگشت شمار است که برای شهری با چنین جمعیتی به هیچ عنوان متناسب نیست.

علی سالاری افزود: این تعداد اندک پارک نیز با بهره برداری از کمترین امکانات و وسایل بازی کاملا غیراستاندارد رغبت استفاده از آن ها را از مردم گرفته است به طوری که ترجیح می دهند در منزل مانده و حسرت بازی در یک پارک خوب را در دل فرزندان و کودکان برجای گذارند.

وی ادامه داد: وجود پارک ها و شهربازی های استاندارد و متناسب از حقوق اولیه هر شهروند به شمار می رود اما مردم زابل از این نعمت و حقوق محروم هستند که جای بسی تاسف دارد.

سالاری خاطر نشان کرد: بهترین مکان ها برای گذراندن اوقات فراغت در شهرستان زابلی که هم مرز با افغانستان که قلب تولید مواد مخدر به شمار می رود پارک هاست اما با توجه به نبود امکانات مناسب و کافی این نعمت از مردم گرفته و این مسئله سبب گذراندن اوقات فراغت توسط جوانان و نوجوانان به بطالت و حتی با مواد مخدر شده است.

شهروند زابلی تصریح کرد: پارک شهر که یکی از اصلی ترین پارک های زابل به شمار می رود از نظر من شهروند از وضعیت خوبی برخوردار نیست به طوری که با آغاز شب در آنجا بانوان و کودکان به تنهایی نمی توانند در آنجا به سربرند مگر آنکه مردی در کنار آنان باشد.

وی در پایان اضافه کرد: از مسولان مربوطه تقاضای رسیدگی به اوضاع پارک ها را دارم تا حسرت استفاده از پارک در دل مردم نماند و برای رفتن به یک پارک خوب به فرزندان وعده رفتن به شهرستان دیگر را ندهیم.
تمامی وسایل شهر بازی وپارک های شهر زابل غیر استاندارد می باشد

رییس اداره استاندارد شهرستان زابل گفت: با توجه به افزایش فعالیت مراکز تفریحی در نیمه ی نخست سال و همچنین پیشگیری از وقوع هرگونه حوادث ناگوار ضمن تشدید نظارت و پایش فعالیت مراکز تفریحی به ویژه در ساعات شامگاهی و ایام آخر هفته و تعطیلات در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

مهدی سرگزی به خبرنگار اوشیدا عنوان کرد: با توجه به عدم برخورداری وسایل شهر بازی و پارکها در شهرستان زابل، مکاتبات فراوانی با شهرداری و فرمانداری شده است.

وی با بیان اینکه، موارد مد نظر به بهره برداران و مالکان تجهیزات تفریحی ابلاغ شده است ادامه داد: دارا بودن گواهینامه بهره برداری معتبر برای تجهیزات مورد بهره برداری با رعایت تمام موارد مندرج در گواهینامه صادره از شرکت های بازرسی و همچنین تاییدیه ی بازرسی دوره الزامی است.

سرگزی تصریح کرد: انجام نظارت و بازرسی های دوره ای، سرویس، تعمیر و نگهداری روزانه هفتگی و ماهانه وثبت در سوابق تجهیزات ضروری می باشد بنابراین تمامی وسایل شهر بازی وپارک های شهر زابل غیر استاندارد می باشد.

رییس اداره استاندارد شهرستان زابل ابراز داشت: تمامی تجهیزات تفریحی که دارای وضعیت غیرفعال و یا نیازمند جمع اوری می باشند، جهت جلوگیری از هرگونه بهره برداری غیرمجاز و راه اندازی در ساعات شامگاهی و غیر اداری وتعطیلات باید از رده خارج شوند.

وی در پایان تاکید کرد: فقدان فنر در الاکلنگ ها، نامناسب بودن شیب و محل فرود سرسره های آهنی تنها بخشی از مشکلات موجود در وسایل بازی شهرستان زابل به شمار می رود همچنین ترمیم خرابی سرسره ها با جوشکاری به دلیل باقیماندن آثار جوش و تیزی در ناحیه، باعث زخم شدن بدن کودکان می شود که در این راستا شهرداری اجازه بهره برداری از وسایل بازی فاقد پروانه استاندارد را ندارد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *