قاضی زاده هاشمی مطرح کرد:

سرمایه گذاری در حوزه سلامت، سرمایه‌گذاری شکست خورده محسوب می‌شود/ حاشیه شهر مشهد نیازمند ساخت ۳ بیمارستان هزار تختخوابی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی زمین را بزرگترین مشکل در گسترش بیمارستان‌ها دانست و گفت: در حال حاضر حاشیه شهر مشهد نیازمند ساخت ۳ بیمارستان هزار تختخوابی است.

به گزارش پردیس خبر؛ سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با نبض شهر ابراز کرد: تعرفه های پزشکی برای بیماران بستری شده و خدمات درمانی بیمارستانی دریافت می کند، به دو قسم دستمزد نیروی انسانی و هتلینگ تقسیم می شود.

وی با اشاره به هتلینگ بیمارستان های مشهد، اضافه کرد: هتلینگ به این معناست که ساختمان، خدمات دریافتی، پتو و غذا چه قیمتی دارند که بر اساس همین تعرفه ها، هزینه بستری بیماران محاسبه شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مبلغی که برای هتلینگ پرداخت می شود پاسخگوی میزان سرمایه گذاری که دولت و بخش خصوصی انجام می دهند نیست به همین خاطر سرمایه گذاری در بخش سلامت و درمان، سرمایه گذاری منفی و شکست خورده محسوب می شود از این رو کمتر کسی تمایل دارد در حوزه بهداشت و درمان سرمایه گذاری کند.

وی با اشاره به کمبود تخت در بیمارستان های مشهد، افزود: شهرک شهید رجایی، جاده قدیم قوچان و جاده سیمان محل هایی است که به صورت نامتعارف رشد پیدا کرده اما خدمات همزمان با آن رشد نیافته است، از این رو این مناطق نیازمند احداث بیمارستان هستند.

قاضی زاده هاشمی با تأکید بر اینکه بزرگترین مشکل در گسترش بیمارستان ها، مسئله زمین است، اظهار کرد: در مکان های نامبرده با وجود تراکم جمعیت هیچ خدمات شهری نظیر فضای سبز و مدرسه و بیمارستان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه زمین های مناطق حاشیه شهر عمدتا غیر دولتی است و همه مالک دارند، افزود: بر اساس قانون تهیه زمین برای مراکز دولتی بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است که این امر بر هزینه ساخت بیمارستان ها تاثیرگذار است، از این رو زمین باید به صورت رایگان در اختیار مراکز عمومی قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی زمین که جزو موقوفات آستان قدس رضوی است، بیان کرد: تاکنون وزیر بهداشت دوبار با حجت الاسلام رئیسی، تولید آستان قدس با هدف دریافت زمین از آستان قدس جهت ساخت بیمارستان و برای بهبود ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در حاشیه شهر مشهد، دیدار داشتند.

وی با بیان اینکه ساخت هر تخت بیمارستان و تجهیز آن حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد، ابراز کرد: با این وجود در حال حاضر ما نیازمند ساخت سه بیمارستان هزار تختخوابی در حاشیه شهر مشهد هستیم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *