رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یزد:

سبقت غیر مجاز! یزد جلوتر از همه استان‌ها در حوادث ترافیکی/بیش از ۱۳ هزار مصدوم بر اثر تصادف راهی بیمارستان شده‌اند

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یزد گفت: استان یزد در حوادث ترافیکی رتبه اول را در کشور دارد.

به گزارش پردیس خبر؛  رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یزد در گفتگو با یزد آوا، گفت: این مرکز با ۴۳ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی در سطح استان، ۶۵ خودرو امدادی، یک اتوبوس آمبولانس و دو موتور آمبولانس در استان فعالیت می‌کند.

احمد دهقان با بیان اینکه مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان با  ۳۰۰ پرسنل ارائه خدمت می‌کند، ادامه داد: حوادث ترافیکی شایع‌ترین ماموریت پرسنل این مرکز بوده و درخواست بیماری‌های قلبی و تنفسی به ترتیب ماموریت‌های بعدی را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه استان یزد در حوادث ترافیکی رتبه اول را در کشور دارد، افزود: حوادث ترافیکی شهری در استان بیشتر از حوادث جاده‌ای است و این موضوع نشان می‌دهد که نتوانستیم شهر ایمنی را براساس شاخص‌ها و استانداردها ایجاد کنیم.

دکتر دهقان اعلام کرد: در سال گذشته نزدیک به ۱۴ هزار ماموریت حوادث ترافیک شهری داشتیم که منجر به بستری شدن نزدیک به ۱۱ هزار نفر دربیمارستان شد و ماموریت‌های جاده‌ای نیز ۳ هزار و ۴۰۰ مورد را به خود اختصاص دادند که در پی آنها نزدیک به ۲۵۰۰ نفر در بیمارستان بستری شدند.

رئیس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان یزد با اشاره به آمار بالای حوادث ترافیکی در استان یزد تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۱۳ هزار نفر بر اثر حوادث ترافیکی در بیمارستان بستری شدند که اگر متوسط هزینه هر بیمار را ۱۰ میلیون باشد، عدد بزرگی است که شاید اگر ارگان‌ها و سازمان‌های دخیل چون شهرداری، راه و ترابری، خودروسازی و غیره نیمی از آن را برای پیشگیری از حوادث ترافیکی هزینه می‌کرند، شاهد اینگونه حوادث نبودیم.


دکتر دهقان افزود: علیرغم اقدامات خوبی که در سطح شهر یزد از جمله جداسازی خیابان‌ها، توسعه اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی و غیره انجام شده است اما امسال همچنان ماهانه حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ حوادث ترافیکی در سطح استان رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه شایع‌ترین علت فوت ناشی از حوادث ترافیکی ضربه به سر است، متوسط آمار سن افراد بستری و فوتی در بیمارستان ناشی از این حوادث را ۲۴ تا ۲۵ سال عنوان و بر نقش موثر خانواده‌ها و آموزش و پرورش برکاهش حوادث و مرگ و میر تأکید کرد و گفت: در سال گذشته ۲۴۲ نفر بر اثر حوادث ترافیکی در استان یزد کشته شدند.

رئیس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان یزد تعداد ماموریت‌های غیر ترافیکی این مرکز را نیز در سال گذشته ۲۶۵ هزار و ۴۸۲ مورد و تعداد ماموریت غیر ترافیکی در ۵ ماهه اول امسال را ۱۶ هزار و ۲۷۶ مورد اعلام کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *