اوزون تپه ای دیگر در بومهن شکل می گیرد/ تپه باستانی بومهن در حال نابودی است

به نظر می رسد پیشرفت ساخت و ساز غیر مجاز تپه باستانی بومهن را به اوزون تپه ای دیگر تبدیل کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر، سالهاست که افرادی در منطقه ای به نام اوزون تپه در شهر بومهن سکونت داشته و به امور روز مره خود می پردازند.

این افراد فارغ از هر چیز دیگری در وهله اول انسانهایی هستند که به علل مختلف از جمله: سو استفاده برخی از زمین خواران و وجود ضعف مالی یا مشکلات دیگر در این منطقه سکنا گزیده اند.

نگهداری از این منطقه که دارای کاربری فضای سبز می باشد از دیر باز مورد توجه مسوولان وقت نبوده و سبب شده تعداد افراد ساکن در آن هر روز بیشتر از گذشته شود.

مسوولین و دست اندرکاران هر از گاهی سخنی در رابطه با بهبود وضعیت منطقه به زبان آورده و یا از سکونت افراد در آنجا گلایه کرده و این امر را فعلی غیر قانونی می خواندند.

با توجه به مشکلاتی که در رابطه با وضعیت مالکیت اراضی وجود داشت مردم تنها می توانستند بصورت غیر مجاز نسبت به احداث بنا اقدام کنند، که خود این عمل سبب بروز مشکلات بیشتر برای آنها می شد.

با توجه به نبود مجوز ساخت و کاربری زمین ادارات خدمات رسانی همچون آب و فاضلاب، برق، گاز و شهرداری از ارایه خدمات به این ساختمانها خودداری می کردند و این امر باعث شد مردم بصورت غیر مجاز و غیر اصولی از این خدمات استفاده کنند و بنا به دلایل مختلف با تمام مشکلات و موانع در مساکن خود سکنا گزیده بودند.

در سالهای اخیر با پیگیری هایی که انجام شده و با همکاری نهادهایی مانند سپاه، سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان، فرمانداری و شهرداری این منطقه در اختیار شهرداری بومهن قرار گرفته و وعده هایی از ساماندهی به این منطقه به گوش می رسد. فعالیت ها یی که دیگر چهره عملیاتی پیدا کرده و هفته گذشته نیز جلسه ای در این رابطه تشکیل شد.

اما زمانی که مسوولین در حال پیگیری و رفع مشکلات مربوط به این منطقه بودند در چند متری این مکان “اصلان تپه” که بعنوان منطقه ای باستانی معروف است و سخنانی از ثبت شدن آن در سازمان میراث فرهنگی به گوش می رسد در حال دگر گونی و تغییر شکل است.

زمانی که به قسمت غربی و شمال غربی این تپه نگاه می کنیم همه چیز طبیعی است، اما اگر از اضلاع دیگر نگاهی به این منطقه بیندازیم داستان کاملاً متفاوت است.

افرادی که برخی آنان را منتسب به بعضی از اعضای شورای اسلامی شهر بومهن می دانند، مشغول ساخت و ساز در منطقه بوده و از میله هایی که بعنوان نشانه برای جداسازی اراضی مشخص شده بود عبور کرده و به سمت بالای تپه به پیش می روند.

بعید نیست در صورت بی توجهی مسوولین به این منطقه، اصلان تپه، منطقه باستانی بومهن به اوزون تپه ای دیگر تبدیل شده و نیازمند تفکر، تمرکز، فعالیت و دل مشغولی مسوولین شهری و شهرستانی شود. فضایی که می توان با هوشیاری و دقت بیشتر از پیشرفت ساخت و ساز غیر مجاز در آن جلوگیری کرد، در صورت بی توجهی مسوولین در آینده نزدیک به بحرانی دیگر تبدیل شده و نیازمند فعالیتی بیش از اوزون تپه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *