امام جمعه شهرستان‌پردیس

ساختار مدیریت بحران در ایران بروزرسانی شود

پردیس خبر_ حجت الاسلام حسینی گفت: اگر سیاست گذاری درست انجام پذیرد و قوانین و استانداردهای لازم تنظیم و اجرا بشود این‌همه مال و جان مردم از بین نمی رود.

🔹 امام جمعه پردیس در خطبه های امروز نماز جمعه با بیان اینکه ساختار مدیریت سوانح و بحران در کشور باید تغییر بکند، اظهارداشت: سیلاب‌های اخیر در کشور تاکنون حدود ۸۰کشته برجای گذاشته است و دهها نفر نیز مجروح شده‌اند و خسارتهای زیادی برجای گذاشته است و احتمال تداوم پدیده موسوم به “مانسون” و بارش‌های سیل‌آسا وجود دارد بنابراین شرایط طبیعی کشور ما می‌طلبد که ساختار مدیریت بحران در ایران متحول و بروزرسانی شود.

🔹 وی ادامه داد: اگر سیاست گذاری درست انجام پذیرد و قوانین و استانداردهای لازم تنظیم و اجرا بشود این‌همه مال و جان مردم از بین نمی رود و حفظ می‌شود اما متأسفانه این اتفاق نیافتاده است.

🔹 حجت الاسلام حسینی تاکید کرد: مجلس انقلابی و دولت مردمی در این راستا برای ریل‌گذاری درست و برنامه‌ریزی و اقدام آینده‌نگرانه مسئولیت ویژه‌ای دارند.

🔹 وی با بیان اینکه ایران ششمین کشور حادثه‌خیز جهان است اظهارداشت: از ۴۱ نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان، امکان وقوع ۳۱ نوع آن در ایران وجود دارد.

🔹 امام جمعه پردیس تصریح کرد: مشکل اساسی مدیریت بحران در کشور ما این است که صرفا نگاه پسینی بوده نه پیشگیرانه و آینده‌نگرانه و به رویکرد عملیاتی در حین یا پس از حوادث اضطراری و غیرمترقبه تقلیل یافته است.

🔹 لذا باید ساختار مدیریت سوانح در کشور تغییر پیدا بکند و همه نهادهای امدادی در ذیل وزارت مدیریت بحران ادغام و فعالیت کنند.

🔹 وی افزود: علل بحران سیلاب ها این است که عمدتا شهرها که گسترش پیدا کرده مدیریتی در گسترش شهرها نبوده است و بخش های شهرها در حاشیه رودخانه ها اتفاق افتاده و تغییر الگوی زهکشی طبیعی حوضه‌ها، تخریب پوشش گیاهی و منابع طبیعی در حوضه‌های بالادست شهری و از همه مهم‌تر بی‌توجهی به موضوع آبخیزداری و آبخوان‌داری از دیگر علل بحران سیلاب ها است.

🔹 وی یاداور شد: حتی مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست های کلی منابع آب ، بر پیگیری جدیِ طرح‌های آبخیزداری اصرار ورزیده‌اند و حتی در چندین نوبت مبالغ قابل توجهی از صندوق ذخیرۀ ارزی جهت انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص داده‌اند.

🔹 امام جمعه با تشکر از زحمات استاندار که بصورت جهادی و میدانی در فیروزکوه حضور داشته و بحران را مدیریت می‌کند افزود: مناطق سیل‌زده را تقسیم کرده اند و برعهده شهرستان‌ها گذاشته اند که یک بخشی از روستای مزدران به شهرستان پردیس واگذار شده تا پاک سازی بکنند که در این قسمت یک امام‌زاده و حسینیه و منازل مسکونی وجود دارد که پردیس حضور خیلی فعالی دارد که جا دارد از فرماندار که با تمام وجود در این منطقه حضور داشته اند و تدابیر لازم را اندیشده و مشغول فعالیت هستند و همچنین نیروهای شهرداریها، فرمانده محترم سپاه و پاسداران و بسیجیان عزیز و گروه های جهادی، که حضور دارند صمیمانه تقدیر کنم.

🔹 امام جمعه پردیس در ادامه گفت: اما برخی از مناطق سیل زده مانند روستای گلدره در بحث خدمت رسانی تاخیر صورت گرفته است و مردم این روستا هم گله داشتند که از دیروز بحث خدمت رسانی آغاز شده که امیدوارم خیلی با سرعت و جدیت تمام این تاخیر صورت گرفته جبران شود.

🔹 حجت الاسلام والمسلمین حسینی امان جمعه شهرستان‌ پردیس در خطبه های امروز نماز در مصلی مسجد الغدیر پردیس با اشاره به روز ۱۸ مرداد شهادت شهید محسن حججی و روز بزرگداشت شهدای مدافع حرم گفت: پنج شهید مدافع حرم پس از حدود ۸ سال، پیکر مطهرشان شناسائی و به وطن بازگشتند. که قافله سالار این ۵ شهید، سردار شهید عبدالله اسکندری (قصرالدشت شیراز) است.

🔹 وی از هم‌رزمان حاج احمد متوسلیان و جزو فرماندهان دفاع مقدس بودند و پس از جنگ نیز فعالیتهای گسترده ای در خدمت رسانی داشتند که در سال ۱۳۹۳ در منطقه حلب سوریه به شهادت رسیدو ایشان، نخستین شهید ایرانی بود که تکفیری‌ها با بغض و کینه خود سر از پیکرش جدا کرده و بر نیزه آویختند. اکنون پیکر پاکش پس از هشت سال به میهن اسلامی بازگشته است.

🔹 همچنین انام جمعه در مورد موکب الامام الحسین علیه السلام و ستاد اربعین شهرستان پردیس اظهارداشت: این ستاد با همراهی قرار است با جمع آوری کمک ها و نذورات مردم برای زائران امام حسین(ع) در کربلا و همچنین برای جاماندگان اربعین در شهرستان با برنامه های مفصلی، بهترین خدمت را داشته باشند.

🔹 وی ادامه داد: مسئولین هیأتها باید هیأت امام حسین(ع) را در شأن امام حسین(ع) برگزار کنند و حق الناس را در اجرای برنامه ها رعایت کنند.

 

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر :

http://Www.Pardiskhabar.ir