رییس سازمان زندان‌های کشور خبر داد؛

بیشترین زندانیان کشور در حوزه قاچاق مواد مخدر هستند/ طلاق ۲هزار و ۷۰۰ نفر از زندانیان طی سال‌ها‌ی اخیر

رییس سازمان زندان‌های کشور گفت: بیشترین زندانیان کشور در زمینه قاچاق مواد مخدر بوده که بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر با میانگین سنی کمتر از ۴۰ سال است.

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از آناج، علی اصغر جهانگیر در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل زندانهای آذربایجان غربی اظهار داشت: به دلیل تاثیر زیاد جریان‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه و تاثیرپذیری مردم از آنها باعث شده تا مسئولیت این سازمان دو چندان شود.

وی ادامه داد: پدیده‌هایی مانند قاچاق کالا و ارز زمینه‌ها را برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی جامعه به مخاطره انداخته و اقدامات آنها را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

متناسب سازی صدور وثیقه باید‌ مطابق با جرایم زندانیان صورت بگیرد

رییس سازمان زندان‌های کشور تاکید کرد: اگرچه فرآیند قانون‌گذاری در کشور طوری است که زندان و حبس افراد محدود به جرایم سخت و خشن می‌باشد، البته این جرایم بدرستی طی نشده و با یک تعهد کیفری و عناوین مجرمانه منتج به زندان‌ها می‌شود، قوه قضائیه سازمان زندان‌ها را با مشکل دچار کرده است و باید درخصوص متناسب سازی صدور وثیقه‌ها مطابق با جرایم افراد و زندانیان توسط قضات توجه و بررسی صورت پذیرد.

وی اظهار داشت: برای مبارزه با ساختاری که از سنوات‌های قبل در کشور ریشه انداخته و به نوعی با ناامنی اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی ایجاد نموده را اصلاح کنیم، وظیفه دولت در وهله اول درباره اشتغال و کاهش مشکلات و کمبود منابع رفاهی در حاشیه نشینی‌های شهر است.

معاون قوه قضائیه کشور با اشاره به وضعیت قاچاق مواد مخدر و افزایش مشکلات این حوزه تمتذکر شد: بیشترین زندانیان کشور بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر با میانگین سنی کمتر از ۴۰ سال در حوزه خانمان‌سوز قاچاق مواد مخدر در کشور است.

رییس سازمان زندان‌های کشور یادآورشد: با تدابیر اتخاذی توانسته‌ایم جمعیت زندانیان را کاهش دهیم، اما به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۷۰ نفر در زندان‌ها هستند که در مقایسه با میانگین جهانی ۱۲۰ نفر زیاد می‌باشد و کاهش آن کار جهادی دولت و مجلس را می‌طلبد.

۶۵درصد زندانیان کشور متاهل هستند

وی با اشاره به وضعیت معیشت خانوادگی و اقتصادی زندانیان گفت: بیش از ۶۵ درصد زندانیان کشور را متاهلین تشکیل می‌دهند و پدران ۲۵۰ هزار کودک در زندانها بسر می‌برند که باید در حوزه‌ی حمایت این کودکان فعالیت شود.

جهانگیر عنوان کرد: متاسفانه در چند سال اخیر ۲هزار و ۷۰۰ نفر از زندانیان از خانواده‌های خود طلاق گرفته‌اند که باعث افزایش آسیبهای اجتماعی بسزایی شده است و باید درباره این موضوع مهم کاری اساسی صورت گیرد.

معاون قوه قضائیه کشور به فعالیتهای شاخص در حوزه اقدامات تامینی و اصلاح و تربیت زندان در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: اکنون ۵ هزار نفر از زندانیان کشور حافظ قرآن هستند و در سال گذشته ۳۰۰ مسابقه قرآنی برگزار شده است.

وی از تشکیل ۶۰۰ هیات مذهبی در زندانهای کشور اظهار داشت: در سال گذشته در حوزه سواد آموزی ۵هزار زندانی باسواد شده‌اند و  ۱۶۰ هزار کلاس مهارت زندگی و شرکت ۱۶۰ هزار نفر در کلاس‌های اعتقادات و مسایل فرهنگی خبر داد.

جهانگیر از عضویت ۱۲۰ هزار نفری زندانیان در کتابخانه های زندان‌ها خبر داد و افزود: در زمینه های طراحی، عکاسی، برگزاری نمایشگاه های زندانیان و ورزش هم اقدامات خوبی صورت گرفته است.

در پایان معاون قوه قضائیه و رییس سازمان زندانهای کشور با تقدیر از تلاشهای رییس کل دادگستری و مجموعه قضایی استان ابراز امیداری کرد و بیان داشت: خوشبختانه در چند سال اخیر آذربایجان غربی نسبت به متناسب سازی پرونده های بلاتکلیف وکاهش جمعیت کیفری فعالیت‌های خوبی انجام شده و این قابل تقدیر است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *