گزارشی از مخاطرات پایان سال؛

“روبوسی با اختراع ادیسون” حادثه ای تکراری پیش از نوروز/ مراقب آسیب های خانه تکانی باشید

به گفته مسئولین فوریت های پزشکی سقوط از ارتفاع، استفاده نادرست از مواد شوینده، برق گرفتگی از جمله دستاوردهای خانه تکانی است که سالانه باعث مراجعه بسیاری از افراد به اورژانس می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از عصرهامون، هر ساله با نزدیک شدن به آغاز سال جدید بنا بر سنت دیرینه در ایران زنگ آغاز خانه تکانی در بسیاری از خانه ها نواخته می شود که این موضوع همواره با اتفاقات و تهدیدات بسیاری همراه است که در صورت عمل به توصیه های ایمنی وقوع بسیاری از حوادث به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت و تمامی اعضای خانواده با شادی به استقبال سال جدید خواهند رفت .

این گزارش مروری است بر همه اتفاقاتی که دست به دست هم می دهند تا خانه تکانی های روز های آخر سال رنگ و بوی خطر بگیرند.
فریبرز راشدی رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار حوادث عصرهامون با بیان اینکه سال گذشته تنها ۳۲ مورد مصدوم در سقوط از ارتفاع داشتیم، گفت: روزهای پایانی سال پر از خبرهای سقوط آن هم از بالای نردبان و جلوی دید همه افراد خانواده است که رعایت چند نکته کلیدی و ساده علاوه بر حفظ جان و سلامتی افراد  به آنها کمک می کند که روزهای پایانی سال را با آرامش بیشتری سپری کنند .
وی با بیان اینکه شهروندان باید برای نظافت از وسایل مناسب بالابر، ماسک و دستکش استفاده نمایند، افزود: برای نظافت پرده ، سقف و لوستر نه تنها از وسیله مناسب استفاده نمایند بلکه یکی از همراهان نیز وسیله را نگه داشته تا مانع لغزش و سقوط شود.

۲۳ مصدوم در سقوط از ارتفاع
راشدی اضافه کرد: همه افراد در این ایام کار دارند اما باز هم این دلیل نمی شود که از بچه ها غافل بود که یکی از مواردی که والدین باید در این ایام به آن توجه کنند خارج کردن مواد شوینده از دسترس کودکان است.

رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی زاهدان ادامه داد: برخی کودکان مواد شوینده را به اشتباه می خوردند که این مواد عوارض بدی روی دستگاه گوارش کودکان می گذارد.
وی اظهار داشت: به غیر از همه حوادثی که در کمین است و کوچک و بزرگ هم نمی شناسد، برق گرفتگی هم جزو آن دسته حوادثی است که این روزها خیلی ها را خانه نشین می کند لذا شهروندان باید در این زمینه بیشتر مراقبت کنند.
علی ای حال یکی از دستگاه های امدادی که همچون اورژانس در این ایام پای کار است، دستگاه های آتش نشانی می باشد که هر ساله در آستانه ایام نوروز نیروهای سازمان آتش نشانی بطور صد درصد در آماده باش قرار می گیرند و این وضعیت تا تاریخ ۱۵ فروردین سال بعد ادامه دارد.

شهروندان توصیه ها را جدی بگیرند
از دیگر فعالیت های انجام شده توسط سازمان آتشنشانی تمامی محل های اسکان مسافران نوروزی مورد بازدید نیروهای سازمان قرار می گیرد و در مکان هایی که که دارای تجمع و تراکم جمعیت می باشد خودروهای سیار سازمان مستقر می شوند همچنین بروشورهای مخصوص مسافرت های نوروزی و ایام نوروز در ورودی های شهر در اختیار مسافرین خروجی و ورودی شهر قرار می گیرد.

در شب چهار شنبه سوری و در روز سیزده فروردین نیز نیروهای عملیاتی سازمان آتش نشانی در کلیه مکانهای پر تراکم و پر خطر مستقر می گردند تا در صورت لزوم عملیات امداد در کمترین زمان و با کمترین خسارت انجام شود.
با این وجود درست است که بر طبق یک رسم دیرینه باید تمیز و پاکیزه به استقبال بهار برویم اما اگر کمی بیشتر حواس مان را جمع کنیم عیدی بی خطری را خواهیم گذراند.

ارسال دیدگاه