جاذبه های گردشگری شهرستان پردیس ۸

دیدنی های واصفجان و قلعه و آسیاب فراموش شده  

پردیس خبر_ شهرستان پردیس در شمال شرقی استان تهران دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که تیم رسانه ای پردیس خبر در ایام نوروز به معرفی آن بطور روزانه خواهد پرداخت.

🔹 روستای واصـْفِجان یا واصِفْجان با ۳ کیلومتر فاصله، در شمال فاز یک شهر پردیس در استان تهران واقع شده‌است.

🔹 این روستا با سابقهٔ سکونت ۸۰۰ساله در دامنهٔ کوه گته‌بند (صخره بزرگ) از رشته‌کوه‌های البرز، از قدیم‌الایام در محدودهٔ بخش لواسانات و جزو روستاهای شهرستان شمیرانات به‌حساب می‌آمد که پس از تأسیس شهر جدید پردیس به این شهر الحاق شد.

🔹 برای رسیدن به این روستای زیبا باید پس از ورود به شهر خوش آب و هوای پردیس به میدان عدالت در فاز اول رفته و از ضلع شمالی آن به سمت خیابان شهید شکاری حرکت کنید و از دور روستای کوچکی با معماری خاص و مردمی با صفا خواهید دید که واصفجان می نامند.

🔹 این روستا علاوه بر جذابیت های طبیعی و زیبای خود دارای دو آسیاب قدیمی با قدمتی تاریخی است که اهالی روستا در گذشته به دلیل دسترسی نداشتن به آسیاب جهت آرد کردن گندم ها ساختند.

🔹 بگفته کارشناسان اداره میراث‌فرهنگی آسیاب تاریخی واصفجان قدمتش به قرن دهم برمیگردد و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستا واقع شده است.

🔹 اهالی قدیمی روستا معتقدند در جنوب روستا تنگه ای بود که محل تامین آب کشاورزان بوده است و ملا عزیز الله سنی در آنجا وظیفه آسیاب کردن گندمها را داشته و در ازای آن از مردم دستمزد می‌گرفته و امرار معاش میکرد.

🔹 متاسفانه امروز هر دو آسیاب قدیمی روستا مخروبه شده اند و تا امروز بازسازی برای این دو آثار تاریخی روستا صورت نگرفته است.

🔹 بگفته اهالی روستا آسیاب ها توسط محمود امیر طهماسب و برادرش که در زمان رضا خان در این روستا زندگی می‌کرده و ملک و قدرت زیادی داشته ساخته شده، زیرا در آن زمان مردم واصفجان برای تهیه آرد سختی زیادی می کشیدند و گندم را بار الاغ می‌کردند و به سواری راه آسیاب روستای بالایی واصفجان را طی میکردند و عمر آن حدود یک قرن است.

🔹 یکی دیگر از جاذبه های روستا کوه و قلعه دوشک است که قدمت آن به قرن پنجم برمیگردد و در ابتدا اهالی قدیمی واصفجان و اجداد آنها در این قلعه زندگی میکردند و آثار و دفینه های قدیمی در این قلعه بوده اما بگفته دهیار واصفجان در سال ۱۳۵۸ عده ای برای تخریب این مکان لودر زدند و دفینه ها و کوزه هایی از زیر خاک درآمد و آسیب دید و این آثار شکست که همه با ارزش بودند.

🔹 بگفته بزرگان روستا اگر قلعه قدیمی روستا بازسازی شود مکان بسیار مناسبی برای گردشگران خواهد شد.

🔹 همچنین منطقه «دره ایمان » یا قدمگاه که عمر آن به چند صد سال پیش برمی‌گردد و کارشناسان میراث فرهنگی گفته اند مربوط به قرن هفتم است و از این مکان دیدنی آبی روان از بین دو تکه سنگ سرازیر می شده و مردم به مقدس بودن این آب اعتقاد داشتند و زیبایی های بکری که خاصیت روستا و معماری سنتی آن است به تمام علاقمندان گشت و گذار های تاریخی پیشنهاد می شود.

🔹 در پایان آنچه مهم است حفظ و نگهداری دیدنی های کشورمان و تمیز ماندن محیط زیست بویژه در ایام نوروز است؛ در این مهم کوشا باشیم…

 

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر:

http://Www.Pardiskhabar.ir

ارسال دیدگاه