اجمالی/نوبخت در نشست خبری:

دولت سیاست سرعت بخشی به رونق اقتصادی را دنبال می‌کند/ ارائه ۶ هزار و ۵۷ میلیارد تومان تسهیلات به ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت سیاست سرعت بخشی به رونق اقتصادی را دنبال می‌کند، از ارائه تسهیلات ۶ هزار و ۵۷ میلیارد تومانی به ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از فارس محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری خود پیرامون برنامه دولت برای فعال سازی واحدهای تولیدی اظهار داشت: برنامه دولت در این زمینه ارائه اهدای بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات است که این تسهیلات برای ۷ هزار و ۵۰۰ واحد در نظر گرفته شد.

وی افزود: از مجموع واحدهای تولیدی که تا ۲۱ شهریورماه به بانک‌ها معرفی شدند ، ۳ هزار و ۴۲ بنگاه اقتصادی موفق شدند که تسهیلات خود را دریافت کنند. این واحدها از طریق فرایند رونق که تحت عنوان کار گروه تسهیلات در استانداری‌ها به بانک‌ها معرفی می‌شوند مبالغشان را بالغ بر ۲ هزار و ۳۷۶ میلیارد تومان دریافت کردند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: غیر از این تعداد واحد، بانک‌ها مستقیم نیز با تعدادی از واحدهای تولیدی در معامله بودند بطوریکه ۴ هزار و ۹۳۵ واحد تولیدی مستقیما با مراجعه به نظام بانکی موفق شدند ۳ هزار و ۶۸۱ میلیارد تومان از بانکها تسهیلات دریافت کنند.

نوبخت در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی توانسته‌اند ۶ هزار و ۵۷ میلیارد تومان از نظام بانکی برای فعال شدن واحدهای تولیدی تسهیلات دریافت کنند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه که دولت برنامه‌ریزی کرده بود این بود که ۷ هزار و ۵۰۰ واحد بتواند از این تسهیلات برخوردار شود که این تعداد مربوط به واحدهایی بود که دولت معرفی می‌کرد. از این ۷ هزار و ۵۰۰ واحد، ۳ هزار و ۴۲ واحد معرفی شدند و تسهیلات خود را نیز دریافت کردند. در کنار‌ آن ۴ هزار و ۹۳۵ واحد دیگر نیز توانستند مستقیما با مراجعه به بانک تسهیلات بگیرند که مجموعا ۷ هزار و ۹۷۷ واحد تولیدی شدند.

سخنگوی دولت در ادامه افزود: دولت غیر از آنچه که مدیریت می‌کند تا بخش‌های غیر دولتی نیز بتوانند از محل تسهیلات بانکی به رونق برسند خود نیز مستقیما در طرح‌های عمرانی سرمایه گذاری می‌کنند.

نوبخت در این خصوص گفت:  از میزانی که ما برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته‌ایم، از ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص برای طرح‌های عمرانی صادر شد که بیش از ۷۰ درصد آنها موفق شدند اعتبارات را از خزانه دریافت کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین از دو مسیر مرتبط با تسهیلات بانکی به بخش غیر دولتی و از اعتبارات دولتی به طرح‌های عمرانی، دولت همچنان سیاست سرعت بخشی به رونق اقتصادی را دنبال می‌کند و امیدواریم در ماه‌های آینده اعدادی اعلام کنیم که نشان از رونق بیشتر واحدهای تولیدی باشد. تمام مشخصات این واحدهای تولیدی در تمام استانها از اینکه تسهیلات دریافت کرده‌اند، وجود دارد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: آیین نامه اجرایی پرداخت بدهی و مطالبات به پیمانکاران، بازنشستگان و گندمکاران و .. توسط سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تهیه شده که در جلسه فردای هیات دولت برای تصویب در دستور کار قرار می گیرد و انشالله با تصویب ان بتوانیم نسبت به پرداخت این مطالبات اقدام کنیم و البته با عذرخواهی هم ابن مطالبات را پرداخت می‌کنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *