گزارش از وضعیت بد تحصیل در قشم؛

دوستکو روستایی محروم با یک مدرسه سه کلاسه / تحصیل مختلط دانش آموزان با امکانات در حد صفر

با توجه به بعد مسافت از مرکز شهرستان روستای دوستکو یکی از محرومترین روستاهای جزیره قشم می باشد و در آمد مردم به خاطر کم رونق شدن صید بسیار پایین بوده و دانش آموزان مجبورهستند در یک مدرسه سه کلاسه درس بخوانند .

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از قشم آزاد ، فضای آموزشی روستای دوستکو عبارتند از یک دبستان سه کلاسه و دبیرستان (اول) که به صورت مختلط اداره می شود و دبستان به علت کمبود سه کلاس با مشکل اساسی مواجه بوده به صورتی که برگزاری کلاسهای درسی به صورت نوبتی در همان شیفت انجام می شود و دانش آموزان ناچارند در حیاط منتظر برگزاری کلاس درس باشند.

با توجه به بعد مسافت از مرکز شهرستان این روستا یکی از محرومترین روستاهای جزیره قشم می باشد و در آمد مردم به خاطر کم رونق شدن صید بسیار پایین بوده به طوری که ۳۰ خانوار آن تحت پوشش کمیته امداد می باشند و تنها درآمد آنها یارانه و مستمری ناچیز کمیته امداد است.

در آمد کم موجب شده تا ساکنان روستا از نظر معیشتی و تغذیه تحت تاثیر قرار گیرند و از طرفی با توجه به عدم وجود آب شیرین کن مردم این روستا باید هزینه زیادی را برای خرید آب و حمل آن به این روستا پرداخت کنند و به همین سبب شاخص بهداشت و سلامت این روستا نسبت به دیگر نقاط پایین تر می باشد.

مراکز فرهنگی روستا عبارتند از سه مسجد و این روستا فاقد کتابخانه، بوستان روستایی، خانه قرآنی و سایر مراکز، انجمنها و گروه های فرهنگی هنری است و تنها مکان ورزشی یک زمین خاکی بدون هیچ مستحدثاتی است که می بایست در خصوص زیرساختهای و ایجاد مراکز فرهنگی در محل اقدام گردد.

مصالح اکثر خانه های روستای از سنگ و گل و با قدمت ۴۰الی ۵۰سال می باشد که با توجه به درآمد کم ساکنین قادر به تعمیر و تجدید بنای مسکن خود نبوده و از طرفی فرزندان پس از ازدواج ناچارند در کنار پدر و مادر به زندگی خود ادامه دهند (۱۰۰ خانواده به صورت دو خانواده در یک منزل و ۲۰ خانواده به صورت ۳ خانواده در یک منزل ).

خانه های نیازمند تعمیر روستا ۳۰ باب ، خانه های نیمه تمام ۶۰ باب ، خانه های نیازمند ساخت آشپزخانه ۳۰ باب ، خانه های نیازمند سرویس بهداشتی ۵۰ باب و خانه های نیاز مند ساخت حمام ۲۰ باب می باشد.

سطح تحصیلات مردم روستا با توجه به عدم مراکز آموزشی و بعد مسافت پایین بوده بطوری که می توان گفت ۱۵ درصد مردم بی سواد ، ۱۳ درصد با تحصیلات ابتدایی و ۵ درصد در سطح متوسطه و فقط ۲ درصد موفق به تحصیل در مراکز دانشگاهی شده اند.

وضعیت معیشتی مردم وابسته به میزان صید از دریا بوده بطوری که هم اکنون در برخی اوقات هیچ درآمدی نداشته و در برخی اوقات ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان در آمد دارند که با این وضع می توان گفت درآمد ماهیانه خانواده ها در ماه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می باشد و به همین خاطر وابستگی شدیدی به یارانه پرداختی از سوی دولت ایجاد شده و کارتهای یارانه مردم در اختیار فروشگاه های مواد غذایی می باشد.

در این روستا ۳۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد می باشند و تعداد زنان سپرست خانوار ۱۱ نفر است و ۵۰ نفر نیز در این روستا از کار افتاده هستند و فقط سه خانوار از تامین اجتماعی مستمری دریافت می نمایند . شغل زنان روستا خانه داری است که به همین خاطر نقش مستقیمی در افزایش درآمد خانواده ها ندارند و از طرفی ۳۰ نفر از مردان روستا نیز بیکار هستند .

پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو در استخرهای خاکی از ظرفیتهای خوب روستای دوستکو در بحث تولید مواد غذایی است و بیکاری، درآمد کم، گرانی آب و عدم وجود شبکه آب و همچنین کمبود کلاس درس و اماکن فرهنگی ورزشی از جمله مشکلات مردم این روستاست که عرصه را برای زندگی ساکنان سخت ­­­کرده است.

امیدواریم مسئولان و خیرین با همکاری معتمدین این روستا بتوانند در راستای محرومیت زدایی و آبادانی این روستا و دیگر روستا های محروم جزیره قشم اقدامات شایسته ای را انجام دهند.

روستای دوستکو در ۱۳۵ کیلومتری شهر قشم واقع شده است . این روستا از توابع بخش شهاب شهرستان قشم با جمعیتی بالغ بر ۵۹۰ نفر در غربی ترین نقطه جزیره قشم و جزو روستاهای ساحلی مرزی است که مهمترین شغل مردم نیز به همین دلیل صیادی می باشد.

گزارش از محمدامین ذاکری

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *