عضوکمیسیون سیاست خارجی مجلس:

دست خالی دولت در تقابل با خلف وعده های غربی ها/ ۳ سال به دولتمردان تذکر دادیم که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در طی ۳ سال گذشته مداوم به آقایان عراقچی و ظریف تذکر و یادآوری شد که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند، گفت: برخی اقدامات انجام شده در اجرای تعهدات برجام خلاف بوده و دولت ناقض برجام است.

اسماعیل کوثری، نماینده مردم تهران و عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی تهران نیوز؛ با اشاره به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در نشست امنیتی هسته ای در واشنگتن مبنی بر اینکه به جز استثناهای محدود، تحریمهای تجاری آمریکا علیه ایران همچنان به قوت خود باقی می ماند، گفت: از قبل نیز پیش بینی میشد که آمریکایی ها این عکس العمل را نشان دهند زیرا در توافقات قبلی در رابطه با موضوعات مختلف آنها به قولشان عمل نکردند.

وی با بیان اینکه غربی ها در توافق ژنو نیز به طور کامل تعهداتشان را انجام ندادند، اظهار کرد: در طی ۳ سال گذشته مداوم به آقایان عراقچی و ظریف تذکر و یادآوری شد که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند ولی چون خوشبین بودند این راه ادامه یافت و توافق شد.
عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه قبل از تعطیلات عید نوروز نیز موضوع میزان تحقق تعهدات برجام با حضور آقای عراقچی و برخی مسئولان مربوطه در مجلس شورای اسلامی بررسی شد، افزود: مستنداتی وجود داشت مبنی بر اینکه اقدامی انجام نشده است و حتی نمایندگان صراحتا از میزان پول های آزاد شده ایران سوال کردند.
کوثری با اشاره به مطلب بالا، ادامه داد: نمایندگان دولت در این جلسه ارقام را با صراحت مطرح نکردند و به طور کلی پاسخ دادند و نمایندگان نیز قانع نشدند.
وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع است، تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی باید هر ۳ ماه یکبار اقدامات انجام شده را پیگیری کند و در این رابطه نیز آقای عراقچی قول دادند بعد از تعطیلات نوروز گزارشی ارائه دهند.
عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تاکنون گزارش مکتوبی از روند اجرای برجام به کمیسیون ارائه نشده است، گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس باید هر ۶ ماه یکبار گزارشی از اقدامات برجام به صحن علنی ارائه کند.
کوثری ضمن بیان اینکه تعهدات کشورمان در برجام به طور ۱۰۰ درصدی انجام شده شده است، اظهار کرد: برخی اقدامات انجام شده خلاف بوده و به عبارتی دیگر دولت خلاف کرده و ناقض برجام است.
وی افزود: به طور مثال باید برای راکتور ۴۰ مگاواتی اراک، جایگزین ۲۰ مگاواتی قرار می گرفت در حالی که قبل از اینکه توافقی شود، این راکتور با سیمان از بین رفت و در نهایت خلاف صورت گرفت.
عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه در این زمینه هیچ توجهی به تذکرات از سوی مسئولان مربوطه نشده است.

انتهای متن/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *