خانم ابتکار، ابتکاری برای رفع آلودگی هوا ندارد/ ضرورت خارج کردن واحدهای صنعتی از تهران برای کاهش آلودگی هوا/ مسئولان، طرح موثری برای کاهش آلودگی هوا اجرا نکرده اند

آلودگی هوای تهران و کلانشهرها به خصوص در فصل زمستان به یکی از دغدغه های مردم تبدیل شده است و از طرفی دیگر مسئولان محیط زیست به جای چاره اندیشی برای برنامه ریزی در جهت رفع آلودگی هوا، با بی تفاوتی از کنار آن عبور می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر؛ به نقل از  تهران نیوز ، همه ما انواع مختلف خطراتی که سلامتی مان را تهدید می کنند می شناسیم. آلودگی هوا یکی از آن خطرات و مشکلاتی است که  می توان آن را به دست خود انسانها برطرف کرد. هوایی که ما امروز تنفس می کنیم، سرشار از آلاینده های سمی و خطرناک است. آلودگی محیطی می تواند زیبایی های کره زمین را از بین ببرد و تنوع زیستی آن را تضعیف کند. هر ساله میلیون ها نفر از مردم در سراسر جهان به دلیل مشکلات مرتبط با آلودگی جان خود را از دست می دهند. کلید داشتن یک زندگی سالم در کلانشهرها، شناسایی منابع آلودگی هوا و پیاده سازی راه های عملی متوقف کردن این آلودگی است.

صحبت از آلودگی که به میان می آید، همه یاد آلودگی تهران و کلانشهرها در ایران می افتند، آلودگی هایی که گویا مسئولانی همچون معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست برای مهار آن برنامه ای اثر گذار ندارند.
زمانی می گفتند برای حل معضل آلودگی هوای تهران باید دعا کنیم که باد و باران بیاید اما باد و باران ها هم دیگر زورش به آلودگی هوا نرسیده و فقط از حجم آلاینده‌ها کاسته است. در گذشته اگر مدارس به دلیل بارش سنگین برف تعطیل می شد، امسال شاهد تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا بودیم و متاسفانه در دولت یازدهم، شاهد برنامه ریزی گسترده در جهت مقابله با پدیده آلودگی هوا نبودیم، به طوری که معصومه ابتکار در تازه ترین اظهار نظرهای خود در مورد آلودگی هوای تهران گفته است: براساس برنامه ۱۰ ساله‌ای که در نظر گرفته شده‌ برنامه آلودگی هوا باید پیش برود، ابتکار به این ترتیب آب پاکی را بر روی دست مردم ریخت که فعلا نباید منتظر هوای پاک در تهران باشند تا ۱۰سال آینده هم که مشخص نیست چه کسی مسئول است و چه کسی باید پاسخگو باشد، فعلا مهمترین موضوع این است که نباید آلودگی هوا برنامه‌های غیر محیط زیستی رئیس محیط زیست را بر هم بزند، بنابراین بهترین کار فرار به جلو است، چرا هم اکنون وضعیت اینچنین است؟ تقصیر دولت قبلی است! کی این معضل حل می‌شود؟ در دولت‌های آینده!
تعطیلی مدارس یا ادارات راهکار مناسبی برای رفع آلودگی هوا نیست
کاظم جلالی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص آلودگی هوا و معضلات آن گفت: معضل آلودگی هوا نیاز به بررسی اساسی دارد و آسیب‌های بسیار جدی به سلامت مردم وارد کرده است. معتقدم منتظرماندن برای نازل شدن نذورات آسمانی یا وزش باد راهکار مدیریت آلودگی هوا نیست، مردم انتظار دارند حرکتی برنامه‌ریزی شده در این زمینه صورت گیرد.
وی ادامه داد: تعطیلی مدارس یا ادارات راهکار مناسبی برای رفع آلودگی هوا نیست. حداقل اقدام دولت در این زمینه می‌تواند تعطیلی باشد.
جلالی عنوان کرد: آسیب‌های جدی از ناحیه آلودگی هوا به مردم وارد شده است. لذا نباید نسبت به این قضیه بی‌تفاوت بود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص تعطیلی مدارس و ادارات در روز‌های آینده، گفت: طی صحبتی که با مدیر آموزش و پرورش شد، اذعان داشت که پیشنهاد تعطیلی مدارس تا مقطع دبیرستان داده شده است اما همگی مردم از آسیب‌های آلودگی هوا در خطر هستند.
ضرورت خارج کردن واحدهای صنعتی از تهران برای کاهش آلودگی هوا
محمد نعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار پارلمانی « تهران نیوز» با بیان اینکه چندین سال متوالی است که هوای تهران و کلانشهرها در زمستان ها، به هوایی آلوده و نامناسب برای مردم تبدیل شده است، گفت: متاسفانه مسئولان برنامه دقیق برای رفع آلودگی هوا ندارند و در طول چند سال اخیر، وزیدن باد و بارش باران به کمک مسئولانی همچون خانم ابتکار در جهت رفع آلودگی هوا آمده است و شاهد یک برنامه ریزی گسترده برای مقابله با این معضل نیستیم.
وی ادامه داد: آلودگی هوای تهران و کلانشهرها برای سلامتی مردم به ویژه سالمندان و افرادی که با بیماری قلبی و تنفسی دست و پنجه نرم می کنند، ضرر دارد و نیاز است که مسئولان چاره ای برای رفع این مشکل بیندیشند، چرا که هر ساله با این مشکل روبرو هستیم و چاره ای برایش نداریم.

امینی فرد خاطر نشان کرد: متاسفانه در کلانشهرهایی همچون تهران، شاهد فعالیت واحد های صنعتی با آلایندگی بالا هستیم و با اینکه چندین بار عنوان شده است که این واحد های صنعتی از تهران خارج می شود، اما همچنان مشغول فعالیت هستند و فعالیتی در جهت انتقال آنها صورت نگرفته است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم در پایان خاطر نشان کرد: لایحه هوای پاک در دستور کار مجلس است و امیدواریم با تصویب قانونی بتوانیم آلودگی هوا را در کشور مهار کنیم.
هنوز مسئولان، طرح موثری برای کاهش آلودگی هوا اجرا نکرده اند
حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار پارلمانی « تهران نیوز» با اشاره به وضعیت نامناسب هوای تهران و کلانشهر در روزهای زمستان اظهار داشت: بحث آلودگی هوا، بحثی است که سالهاست مطرح است و هنوز مسئولان مربوطه، طرح موثری برای کاهش آلودگی هوا اجرا نکرده اند و در کلانشهرهایی همچون تهران به دلیل وجود تعدادبالای خودروها و ترافیک سنگین در بزرگراه ها و خیابانها، شاهد آلوده شدن هوا هستیم.
وی در ادامه تاکید کرد: به اعتقاد بنده، برای رفع آلودگی هوا باید یک نهاد تصمیم گیری کند و متاسفانه به دلیل اینکه تعداد دستگاه های زیادی تصمیم گیری می کنند، این مشکل رفع نمی شود.
فلاحت پیشه خاطر نشان کرد: رفع آلودگی نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت است نمی‌توان هر سال با چنین پدیده‌ای مواجهه شد و آسیب زیادی به سلامت مردم وارد شود اما اقدام جدی انجام نداد.
لزم برنامه ریزی برای داشتن هوایی پاک
به گزارش تهران نیوز در شرایطی که هر ساله با آلودگی هوا در فصل زمستان روبرو هستیم و فقط از مسئولان برای رفع این آلودگی ها، وعده شنیده ایم، در این مقطع باید راهکاری کوتاه‌مدت اتخاذ شود تا مردم از وضعیت فعلی رهایی پیدا کنند اما در بلندمدت باید برنامه‌ریزی جامعی در زمینه استانداردسازی خودروها و سوخت‌ها صورت گیرد. خروج واحد های صنعتی با آلایندگی بالا از تهران و کلانشهرها هم می تواند اثر گذار باشد و در دستور کار مسئولان قرار بگیرد تا شاهد هوایی پاک برای مردم کشورمان باشیم.

انتهای پیام/