حمایت سناتورهای آمریکا از برداشت نزدیک به ۲ میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی ایران

سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه حمایت خود را از برداشت نزدیک به ۲ میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی ایران اعلام کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، چند سناتور آمریکایی با امضای بیانیه‌ای موسوم به «دادگاه‌یار» حمایت خود را از برداشت ۱٫۷۵ میلیارد دلار به افرادی که «قربانیان تروریسم ایران» خوانده می‌شوند، اعلام کرده‌اند.

طرح‌های «دادگاه‌یار»، طرح‌هایی هستند که با هدف کمک یا ارائه مشورت‌های تخصصی در یک پرونده قضایی به دادگاه ارائه می‌شوند. پیش از این ۲۲۶ قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا با امضای چنین طرحی خواستار پرداخت غرامت به قربانیان بمب‌گذاری بیروت شده بودند.

«تد کروز»، «کریس کونس»، «لیندسی گراهام» و «شلدون وایت‌هاوس» سناتورهایی هستند که طرح دادگاه‌یار روز چهارشنبه را امضا کرده‌اند.

اقدام قانونگذاران آمریکا همزمان با برگزاری جلسه رسیدگی دیوان عالی آمریکا به شکایت بانک مرکزی ایران از برداشت پول از اموال بلوکه شده‌اش صورت گرفته است.

روز چهارشنبه گزارش شده بود دادگاه عالی فدرال آمریکا قرار است دادخواست ایران در مورد حکم برداشت از اموال بلوکه شده بانک مرکزی ایران را بررسی کند.

دستگاه قضایی آمریکا سال ۲۰۰۷ در حکمی مقرر کرده بود به خانواده‌های قربانیان این انفجار غرامت ۲٫۶۵ میلیارد دلاری پرداخت شود.

این حکم در سال ۲۰۱۴ تائید و قرار شد به بهانه پرداخت غرامت، نزدیک به ۲ میلیارد دلار از محل مبالغ بلوکه‌شده بانک مرکزی ایران برداشت شود. این مبلغ در حال حاضر در حسابی در سیتی بانک نیویورک نگهداری می‌شود.

بانک مرکزی، سپس با استناد به قراردادی بین ایران و آمریکا در سال ۱۹۵۵ که به موجب آن واشنگتن از برداشت از این حساب منع شده، درخواست تجدید نظر در حکم صادر شده را کرد.

اما از سوی دیگر، کنگره، سال ۲۰۱۲ با قانونی با عنوان «کاهش تهدیدهای حقوق بشر ایران و سوریه» صادر کرده که مجوز برداشت از حساب بانک مرکزی و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حمله را می‌دهد.

بانک مرکزی ایران می‌گوید کنگره با تصویب این قانون، بر خلاف اصل تفکیک قوا عمل کرده و بر نتیجه پرونده‌ای که در قوه قضائیه آمریکا در حال بررسی بوده، اثر گذاشته است.

یران هر گونه دخالت در انفجار سال ۱۹۸۳ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت که به مرگ ۲۴۱ سرباز آمریکایی منجر شد را رد کرده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *